Lody rzemieślnicze szturmem zdobyły serca Polaków. Uwielbiamy je za autentyczny smak, historie z nimi związane i hojne porcje. Porządne lody zwykle bazują na creme anglaise, czyli żółtkach utartych na parze z cukrem i dodatkiem śmietanki, lub sokach owocowych. Do ich wykonania potrzeba dużo chęci, odrobinę skupienia i jednego niezbędnego urządzenia - maszynki do lodów. Chociaż i bez niej można wyczarować lodowe co nieco.

 

Foremki do lodów na patyku Lekue Tropical XL

 

Jak zrobić domowe lody bez maszyny?

Jednym z najpopularniejszych typów lodów domowych, które nie wymagają maszynki, są najprostsze sorbety na patyku. Wystarczy zaopatrzyć się w foremki do lodów z patyczkami lub wykorzystać pojemniczki po jogurtach, a dokupić same drewniane patyczki. Najprostszymi smakami są zmiksowane truskawki z odrobiną soku jabłkowego, sam sok jabłkowy, sok gruszkowy. Pysznie smakują też zmiksowane arbuzy, mango, melony, ananas. Tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Jeśli nie mamy pomysłów na sorbety, spróbujmy połączyć owoce w tym samym kolorze. Wrzucamy je do blendera i miksujemy na gładką masę, którą wlewamy do foremek.

Przed zamrożeniem, warto najpierw spróbować lodowej bazy. Jeśli brakuje jej słodyczy, zamiast cukru dodajmy miód lub sok jabłkowy. Lody mają to do siebie, że po zamrożeniu wydają się mniej słodkie niż przed. Zróbcie test - odrobinę lodów zostawcie do rozpuszczenia, a resztę zjedzcie od razu. Odczekajcie po jedzeniu, aż podniebienie znowu będzie ciepłe i spróbujcie lodowego płynu. Będzie wydawał się dużo słodszy! Dlatego warto o odpowiednią słodycz zadbać przed mrożeniem.

Oprócz jednolitych sorbetów możemy przygotować sorbety z dodatkiem całych owoców. Najpiękniej wyglądają owoce drobnopestkowe zatopione w lemoniadzie. Do każdej foremki wrzucamy surowe maliny, borówki, jeżyny w dowolnych proporcjach. Zalewamy je domową lemoniadą i wstawiamy na noc do zamrażarki. Ja zwykle łączę sok z cytryny z sokiem z limonki, miodem i wodą. Zamiast lemoniady możemy pokusić się o sok bzowy (syrop z kwiatów bzu mieszamy z wodą i wlewamy do foremki).

 

Sorbet truskawkowy

 

Jeśli chcemy przygotować domowe lody o smaku ulubionego napoju gazowanego, najpierw zadbajmy o to, by płyn w foremce nie miał bąbelków. W wersji dla dorosłych możemy przygotować „wesołe” lody na patyku. Do truskawek można dodać wódki lub prosecco, do lemoniady tequilę, do tonicu - gin, a do Coli - rum. Trzeba je tylko dobrze schować przed nieletnimi lodożercami.

Na Sycylii na letnie śniadanie składa się filiżanka espresso, brioszka i granita. Granita powstaje przez zamrażanie miąższu z owoców z dodatkiem wody i cukru w taki sposób, by nie dopuścić do powstania dużych grudek lodu. W tym celu co pół godziny wyciągamy z zamrażarki pojemnik z sokiem owocowym i mieszamy go widelcem tak, by rozbić ewentualny lód. Po czterech godzinach granita jest gotowa i wygląda jak półmrożony sorbet. Granitę podajemy w szerokim naczyniu do lodów. Pięknie wygląda też w filiżance do espresso.  

Niektórzy sugerują, że podobnie jak lody z soku, można przygotować domowe lody mleczne. Jeśli lody mleczne kojarzą nam się z nienaganne gładką strukturą, ciut rozpuszczoną i bogatą w smaku, to zrezygnujmy z przygotowania lodów bez maszynki i zainwestujmy w sprzęt, który przyniesie mnóstwo frajdy. Jeśli koniecznie chcemy przygotować deser na bazie śmietanki, skorzystajmy z włoskiego przepisu na semifreddo.

 

Zestaw pojemników na lody z łyżeczkami DEKORIA

 

Semifreddo z malinami - przepis

Składniki:

  • 4 żółtka
  • 1 jajko
  • 100 ml płynnego miodu
  • 300 ml śmietany kremówki
  • ½ szklanki malin

 

Semifreddo z malinami

 

Do metalowej miski wbijmy 4 żółtka, 1 jajko i 100 ml płynnego miodu. Wstawmy miskę nad garnek z gotującą się wodą i ubijamy zawartość miski do powstania gęstej masy. Dodajemy do niej 300 ml śmietanki kremówki, ½ szklanki malin i delikatnie mieszamy. Wszystko wlewamy do keksówki wyłożonej folią spożywczą i wstawiamy do zamrażarki na min. 6 godzin. Kroimy jak keks.

Czy maszynka do lodów jest konieczna?

Maszyna do lodów otwiera przed nami świat lodowych przyjemności. Brzmi to trywialnie, ale bez maszynki domowe lody zawsze będą „domowe”. Maszynka daje nam możliwość przygotowania lodów o idealnej konsystencji i pełnym smaku. Zadaniem maszynki jest zmrożenie masy i jednocześnie dokładne jej wymieszanie tak, by nie powstały grudki. Najpierw włączamy mechanizm maszynki, mieszadło zaczyna pracować, a my powoli wlewamy masę. Dzięki temu od razu zaczyna się chłodzić i nabierać puszystości.

Maszynki do lodów różnią się pojemnością, mocą i ceną. O tym, która będzie najwłaściwsza, decyduje zatem domowy budżet i ilość lodów, jakie chcemy przygotować. Maszynki o pojemności mniejszej niż 1 litr są wystarczające do domowego użytku. Właściciele robota Kitchen Aid zamiast całej maszynki mogą zaopatrzyć się w specjalną miskę do przygotowania lodów, którą trzeba przed przygotowaniem lodów włożyć do zamrażarki.  

 

Urządzenie do lodów ARIETE Gran Gelato 642

 

Którą książkę z przepisami na lody wybrać?

Najlepszą książką z lodowymi recepturami jest „Lody. Domowa manufaktura" Davida Lebovitza. Autor przedstawia lodową teorię, omawia podstawowe typy lodów, sposoby na łączenie smaków i struktur. Dołącza też pokaźną bazę receptur na domowe dodatki - od bezików, przez sosy, do ciastek, w których można zamknąć np. gałkę (lub jak mawiają Warszawiacy - kulkę) lodów waniliowych. Z książki można się dowiedzieć, dlaczego domowe lody bywają bardziej zwarte niż te przemysłowe, jak krok po kroku przygotowywać niewarzące się bazy, jakie smaki są charakterystyczne dla różnych regionów.

 

Lody. Domowa manufaktura

 

Nakładem wydawnictwa Zwierciadło pojawiła się książka „Lodovo czyli domowe, zdrowe lody, zimne desery i smoothie". Jolanta Naklicka-Kleser przekonuje, że mrożone desery mogą być zbilansowane, zdrowe i wciąż słodkie. Są wśród nich sorbety, klasyczne desery w lodowej wersji, a nawet pitna jaglanka.

Domowa manufaktura lodowa dostarcza wiele frajdy i smaku. W gorące dni w zaledwie kilka chwil można przygotować ulubiony deser, którego skład nie tylko jest nam znany, ale idealnie odpowiada naszym lodowym gustom.

Więcej inspiracji znajdziesz w pasji Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock