Ostre przedmioty

To nowy ośmioodcinkowy miniserial HBO, opowiadający historię reporterki powracającej po latach do swojej rodzinnej miejscowości, aby zebrać materiały do artykułu o zaginięciu dwóch dziewczynek. O tym, jak potoczy się dalsza historia zainteresowani mogą dowiedzieć się z kolejnych odcinków serialu lub przeczytać w książce, bowiem „Ostre przedmioty” nakręcono na podstawie powieści Gillian Flynn, autorki innej bestsellerowej powieści – „Zaginiona dziewczyna”, którą również zekranizowano.
 

 

Opowieść podręcznej

Obraz dystopijnego świata przedstawiony w serialu to wizja przyszłości, która przeraża widzów swoją aktualnością. Choć powieść Margaret Atwood została opublikowana już w 1985 roku, to właśnie dzięki serialowi stała się jedną z najciekawszych pozycji ostatnich lat. Niesamowite, pełne napięcia sceny prezentujące piekło kobiet, zdecydowały o tym, że serial okazał się najbardziej przerażającą premierą ubiegłego roku i zebrał bardzo dobre recenzje oraz wiele prestiżowych nagród.
 

 

Patrick Melrose

Cykl powieści Edwarda St. Aubyna to historia o traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa głównego bohatera i destrukcyjnej sile uzależnień. To opowieść tym bardziej przejmująca, że stanowi jednocześnie biografię autora. Całość stanowi satyrę na brytyjską klasę wyższą, przepełnioną czarnym humorem, która w rewelacyjny sposób została przeniesiona na pięć odcinków miniserialu. Mroczny klimat i świetne aktorstwo Benedicta Cumberbacha wprowadza widza w fascynujący świat, z którego – podobnie, jak z uzależnienia – trudno się wyrwać. 
 

 

Wielkie kłamstewka

Narastające konflikty, przemoc i skomplikowany świat kobiet to główne tematy serialu, który powstał na podstawie powieści Liane Moriarty. Pozornie idealne życie trzech głównych bohaterek już od dawna nie było takim, jak mogłoby się wydawać i w końcu całkowicie wywraca się do góry nogami. Wciągająca historia, pełen tajemniczości klimat i zachwycająca ścieżka dźwiękowa spowodowały, że serial okazał się wielkim sukcesem, a widzowie już nie mogą się doczekać zapowiadanego drugiego sezonu. 
 

 

Kompania braci

To 10-odcinkowy serial wyprodukowany przez Stevena Spielberga i Toma Hanksa, który powstał na podstawie powieści „Kompania braci. Od Normandii do Orlego Gniazda Hitlera” Stephena E. Ambrosea. Produkcja okrzyknięta arcydziełem opowiada historię bohaterów wyruszających na front II wojny światowej. Serial uderza realizmem i brutalnością wojny, a także niebywałym rozmachem produkcji.
 

 

House of Cards

Serial, który zdobył olbrzymią popularność na całym świecie, opowiada o procesie dochodzenia do władzy w USA. Główny bohater Frank Underwood w drodze na sam szczyt nie cofnie się przed niczym, dążąc do celu po trupach i wykorzystując wszelkie sposoby, w tym manipulację, by osiągnąć upragnione stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Serial powstał na podstawie cyklu „Francis Urquhart” Michaela Dobbsa, jednego z najbardziej znanych pisarzy political fiction.
 

 

Sherlock

Postać najsłynniejszego detektywa w historii była już wielokrotnie wykorzystywana w kinowych i serialowych produkcjach, realizowanych na podstawie opowiadań o Sherlocku Holmesie autorstwa Arthura Conana Doyle’a. Jednak twórcom serialu BBC udało się tchnąć w historię nowego ducha m.in. dzięki zaangażowaniu do głównej roli świetnego Benedicta Cumberbatcha.

 

Gra o tron

„Gra o tron” to przykład najgłośniejszego, od lat bijącego rekordy oglądalności serialu, który powstał na podstawie powieści George’a R.R. Martina. To opowieść o dążeniu do władzy i walce o Żelazny Tron, w którym mnóstwo jest scen przemocy, a zbrodnia i spisek stanowią integralną część każdego odcinka. To wielowątkowy i zachwycający warstwą wizualną oraz dźwiękową serial, który spodoba się nie tylko fanom fantasy.

 

Zakazane imperium

Ten serial przenosi widza w czasy prohibicji w Stanach Zjednoczonych i erę eleganckich gangsterów w kapeluszach i cygarem w ręku. Historia pełna przemocy i gangsterskich porachunków z polityką, alkoholem i kobietami w tle, stanowi o tym, że jest to jeden z najlepiej ocenianych seriali w historii. To także kolejna produkcja HBO zrealizowana z wielkim budżetem i rozmachem, w której zadbano o niemal każdy element scenografii. Serial powstał na podstawie powieści „Zakazane imperium” Nelsona Johnsona.

 

13 powodów

„13 powodów” to serial o problemach nastolatków wbrew pozorom przeznaczony nie tylko dla młodzieży. W nietypowy i bardzo odważny sposób opowiada o tym, jak wygląda szkolne życie młodych ludzi i prezentuje ich perspektywę radzenia sobie z różnymi sprawami. "13 powodów" to rewelacyjny debiut Jaya Ashera, który swoją opowieścią zachęca do przerwania milczenia na temat problemów nastolatków i przyczyn ich samobójstw.
 


Ale to nie wszystko! Przykładów seriali nakręconych na podstawie książek jest o wiele więcej np.: „Seria niefortunnych zdarzeń”, „Hannibal”, „Ania, nie Anna”, „Mindhunter”, „Olive Kitteridge”, „Pamiętniki
Wampirów
”, „Dexter” czy „Filary ziemi”. Większość z nich znajdziecie na empik.com.