Opowieść podręcznej (okładka  miękka, 04.2017)

Oferta empik.com : 23,83 zł

23,83 zł 39,90 zł (-40%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet

Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Freda jest Podręczną w Republice Gilead. Może opuszczać dom swojego Komendanta i jego Żony tylko raz dziennie, aby pójść na targ, gdzie wszystkie napisy zostały zastąpione przez obrazki, bo Podręcznym już nie wolno czytać. Co miesiąc musi pokornie leżeć i modlić się, aby jej zarządca ją zapłodnił, bo w czasach malejącego przyrostu naturalnego tylko ciężarne Podręczne mają jakąś wartość.

Ale Freda pamięta jeszcze, choć wydaje sie to nierealne, że kiedyś miała kochającego męża, wychowywali córeczkę, miała pracę, własne pieniądze i mogła mówić. Ale tego świata już nie ma…

ksiazka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1139088776
Tytuł: Opowieść podręcznej
Tytuł oryginalny: The Handmaid's Tale
Autor: Atwood Margaret
Tłumaczenie: Uhrynowska-Hanasz Zofia
Wydawnictwo: Wielka Litera
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 368
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-04-28
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 137 x 207 x 30
Indeks: 21147494
średnia 4,5
5
353
4
98
3
46
2
16
1
12
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
124 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
18-06-2017 o godz 18:54 przez: olka0207 | Zweryfikowany zakup
Książkę znałam już wcześniej. Zachęcona jednak pojawieniem się świetnego serialu na jej podstawie postanowiłam sobie ją odświeżyć. I muszę przyznać, że czytałam ją po raz wtóry z nieukrywanym przerażeniem, bo przecież wizja kraju gdzie kobiety sprowadza się do roli macic na dwóch nogach to wcale nie tak odległa perspektywa. Świat opisywany przez Margaret Atwood przeraża: pokazuje bowiem jak daleko posunięty fanatyzm jest w stanie wmówić wszystkim dookoła, że istnieją lepsi i gorsi, a obrzydliwe rytuały i przestępstwa popełnia się tu zgodnie z literą prawa i z cytowanymi fragmentami biblii w tle. Tutaj kobiety karane są za to, że są kobietami. Wbrew temu co wielu mówi, opisywana sytuacja traci coraz bardziej znamiona fikcji literackiej - brak poszanowania w stosunku do kobiet nie dotyczy bowiem tylko zacofanych krajów afrykańskich czy miejsc, gdzie dominuje doktryna muzułmańska - powoli w takim kierunku idą ograniczenia praw kobiet również i w naszym kraju. Najpierw wpychanie na siłę do sejmu projektów ustaw całkowicie zakazujących aborcji - na szczęście wyjście ludzi na ulice trochę pohamowało zapędy obecnej władzy, ale obawiam się, że nie na długo. Po drugie - klauzula sumienia, o której jeszcze kilka lat temu nikt by nawet nie pomyślał: czegoś tak poronionego w rozwiniętym kraju dawno nie widziałam - lekarz odmawiający wypisania tabletek antykoncepcyjnych czy aptekarz odmawiający ich wydania, bo kłóci się to z jej/jego osobistymi przekonaniami. Kolejna przykra sprawa, która stała się faktem - tabletka "po" dostępna tylko na receptę. W teorii można ją dostać, w praktyce - państwowo nie ma szans w ciągu jednego dnia dostać się do ginekologa, prywatnie - nie każdego stać, a i tabletka sporo kosztuje. W planach: wypowiedzenie konwencji antyprzemocowej - można będzie "w imię Boże" okładać żonę i dzieci pięściami, bo przecież mamy patriarchat od dawna utrwalany przez kościół i fanatyków prawicowych. Nie wspomnę już o wielu prominentnych politykach partii rządzącej, którzy otwarcie chcieliby eliminować ze społeczeństwa gejów, lesbijki, osoby innego wyznania czy o innym kolorze skóry. A takie Panie Pawłowicz, których w sejmie pełno - a które to wyzywają wyzwolone, inteligentne kobiety bez żadnej żenady od szmat czy dziwek - to wypisz wymaluj personifikacja Ciotki Lydii, pozbawionej skrupułów fanatycznej nadzorczyni Podręcznych, autorki wymyślnych tortur i kobiety, dla której empatia to pojęcie całkowicie nieznane. Warto przeczytać. Jak mówi June (Freda), główna bohaterka ""Nie zbudziliśmy się, gdy dorzynali Kongres. Gdy straszyli terrorystami i zawiesili konstytucję nadal spaliśmy. Mówili, że to tymczasowe. Nic nie zmienia się nagle. W stopniowo podgrzewanej wannie ugotowalibyście się na śmierć..."
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
4/5
27-11-2018 o godz 16:22 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Wiele osób zainteresowanych serialem na pewno trafi prędzej lub później na tę książkę. Tym bardziej cieszy fakt, że autorzy serialu nie zdecydowali się na dokładną ekranizację tylko mocno uwspółcześnili opowieść (nomen omen). Co do samej powieści - to moje pierwsze zetknięcie z prozą Atwood i nie mogę nie zgodzić się z innymi opiniami, że książka, którą napisała jest przerażająco aktualna. Oczywiście nie w sensie dosłownym, ale nastroje światopoglądowe są niebezpiecznie zbliżone do realiów książki i "skrajnieją" w podobnym kierunku. Niestety tego typu dystopie nas niczego nie uczą. Książki tworzone przez autorów takich jak Orwell czy Atwood właśnie, zamiast przestrogą, stają się instrukcją obsługi. Mimo wszystko warto je jednak uczyć, nawet jeśli jako społeczeństwo idziemy w nieciekawym kierunku, to nawet kilka jednostek myślących inaczej jest sukcesem. Pewne jest to, że tego typu światy powinny istnieć tylko na papierze, a naszym obowiązkiem jest o to zadbać. Polecam - jako ciekawą wizję, jako dobrze napisaną powieść i jako przestrogę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
15-03-2019 o godz 12:00 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Trudna, ciężka powieść, jednocześnie wciągająca i przerażająca. Wizje, które przedstawia Margaret Atwood wydają się być niemożliwe, nieludzkie i nierzeczywiste a tak naprawdę mogą się wydarzyć. W niektórych krajach już się w zasadzie dzieją, kobiety traktowane są przedmiotowo przez mężczyzn, którzy na swoje potrzeby interpretują religijne zapisy i wprowadzają swoje rządy. Ciężko sobie wyobrazić takie zniewolenie. Najgorsze w tej historii jest to, że kobiety traktują w ten sposób inne kobiety i nie widzą w tym nic złego. To, że mężczyźni probowali i próbują zniewalać płeć przeciwną, jest znane od wieków. Ale, że jedna kobieta może zrobić krzywdę drugiej z taką premedytacją i tak pogardliwie ją traktować... Pozycja obowiązkowa.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
2/5
15-08-2017 o godz 19:30 przez: marteczka_ | Zweryfikowany zakup
Już dawno tak nie dłużyła mi się żadna książka. Przereklamowana, nudna, pełna opisów ktòre nic nie wnoszą do opowieści.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
21-01-2019 o godz 16:23 przez: maciej maciejewski | Zweryfikowany zakup
Bardzo dobra książka poruszająca niezmiernie ważną tematykę.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
18-05-2020 o godz 21:51 przez: Anna Janik | Zweryfikowany zakup
"Opowieść Podręcznej" to antyutopia, przerażająca wizja świata, w którym kobiety nie mają żadnej wartości. Świata, który jest piekłem dla kobiet. Jedynym celem ich życia jest prokreacja. Tylko kobiety zdrowe, zdolne do zapłodnienia, które mogą urodzić zdrowe dzieci, mają jakąś wartość. Zresztą sama nazwa "Podręczna" wskazuje, że kobieta została sprowadzona do roli przedmiotu, jak bagaż czy zasobnik, coś co jest po ręką i można tego użyć w każdej chwili. Główna bohaterka powieści i jednocześnie narratorka to Freda. Jest Podręczną w Republice Gilead. Świat przedstawiony w powieści poznajemy przez jej pryzmat. Narracja jest prowadzona w formie wspomnień, jest tam dużo przemyśleń, refleksji. Freda pamięta jeszcze to, co było kiedyś. Miała męża i córeczkę, pracę, lepsze życie. Ciągle wraca wspomnieniami do chwil spędzonych z rodziną. To wszystko, co przeżywa teraz jest tak nierealne, że czytelnikowi ciężko uwierzyć w wykreowany w powieści świat. To historia, w której jest dużo bólu i cierpienia, ale też pokory, cierpliwego znoszenia nieludzkiego traktowania. Wstrząsająca i przerażająca wizja świata, który stał się piekłem dla kobiet. Polecam przeczytać!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-06-2018 o godz 14:29 przez: Emilia Olejnik | Zweryfikowany zakup
W Gilead nie ma miejsca na indywidualizm, bunt, wolność wyboru. W Gilead każdy ma swoją określoną rolę Żony, Gosposi, Kierowcy, Żołnierza, Podręcznej i każdy posłusznie wykonuje swoje obowiązki. Wszystko jest zdrowe, czyste, estetyczne i uporządkowane. To świat stworzony w imię wyższego celu- przetrwania gatunku ludzkiego. Nieprzystosowani nie mają prawa istnieć w Gilead. Tylko dlaczego Gilead dla większości nie jest Rajem tylko Piekłem? Ponieważ w tym całym dążeniu do doskonałości zapomniano o tym, że człowiek nigdy nie był istotą doskonałą. Ludzie wtłoczeni w sztywne ramy swoich ról nie są w stanie udźwignąć ciężaru odpowiedzialności, którą się ich obarcza. Upada każdy od Komendanta zaznającego przyjemności w burdelu, do Kierowcy romansującego z Podręczną. To dlatego Gilead nie ma prawa przetrwać, ponieważ ludzie nigdy nie będą w stanie dopasować się do jego oczekiwań.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-05-2019 o godz 10:19 przez: Ewa | Zweryfikowany zakup
Zakupienie "Opowieści podręcznej" w edycji książkowej spowodowane było wcześniejszym obejrzeniem adaptacji serialowej. Poznanie oryginału i "przeróbek" serialowych jak zwykle czytelnik i widz wyłapuje rozbieżności - a trochę ich jest co nie wpływa na wartość i powieści w oryginale i adaptacji filmowej. Obie wersje są ciekawe i warte przeczytania i obejrzenia oraz porównania. Temat oryginalny. Oby nie pojawił się realnie i faktycznie w przyszłości. Realizacja sprawna i szybka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-11-2020 o godz 21:22 przez: Krystyna Rzepecka | Zweryfikowany zakup
Książka poruszająca i przewidująca, co może się stać jak utracimy wolność , która nie jest nam dana raz i na zawsze . Czytałam ją bardzo dawno i dziś widzę niejako jasnowidztwo na scenie politycznej w Polsce , chociaż akcja opowiadanie nie dzieje się w Polsce . Tak, jakbym na żywo przeżywała to, co opisała autorka . Powieść poruszająca , zachęcam do przeczytania i zastanowienia się, gdzie jest granica rzeczywistości nad nad fikcją .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
22-01-2021 o godz 09:47 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Jestem trochę zawiedziona. Cieżko się czyta, bo baaardzo długie fragmenty to przemyślenia bohaterki, często zbędne i o niczym. Pierwsze 2/3 książki to męczarnia. Ostatnia 1/3 książki - w końcu zaczyna sie bardziej dynamiczna akcja, bohaterka mniej rozmyśla, lekko sie czyta. Ogólne odczucia bardzo mieszane.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-07-2017 o godz 06:44 przez: Alicja Stopińska | Zweryfikowany zakup
Wciągająca. Poruszająca. Przerażającą. Tak wiele emocji budziła we mnie ta książka. Od pierwszych stron pochłonęła mnie ta opowieść, która jest fantastyczna, ale cały czas widziałam podobieństwo w odniesieniu do sytuacji jak panuje w naszym kraju i rządzie. Polecam również serial pod tym samym tytułem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-07-2017 o godz 08:45 przez: anna biesalska | Zweryfikowany zakup
Książkę czyta się dosłownie jednym tchem. Bardzo ciekawa, momentami wzruszająca. Wizja świata którą przedstawia Margaret Atwood jest naprawdę przerażająca nie mniej jednak kiedy momentami czytałam tą książkę miałam wrażenie, że jednak nie jest to takie nieprawdopodobne jak się wydaje.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-07-2018 o godz 07:59 przez: olewnik | Zweryfikowany zakup
Doskonała opowieść o tym jak łatwo można zniewolić społeczeństwo jeśli zrobi się to nagle i niespodziewanie. Warto przeczytać. Zawiera studium powstawania tyranii i ostrzega. Dzieje się na innym kontynencie ale jest aktualne również u nas, zwłaszcza w kontekście politycznym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
28-12-2017 o godz 08:57 przez: adramska | Zweryfikowany zakup
Książka warta przeczytania jednak zachęcona wieloma bardzo pochlebnymi recenzjami, po jej przeczytaniu byłam trochę rozczarowana. Oczekiwałam po niej dużo więcej, niż otrzymałam. Historia przedstawiona dosyć płytko, pobieżnie. Nie zdołałam się w tę opowieść zagłębić.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-06-2017 o godz 17:14 przez: agnieszka336 | Zweryfikowany zakup
Siegnelam po ta ksiazke zaciekawiona serialem ale nie wnosi ona wiele wiecej do swiata dystopijnej teokracji. Natomiast tlumaczenie jest straszne, niektore slowa jak wprost z translatora, wymieszane imiona polskie i angielskie, kiepsko sie to czyta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
22-11-2018 o godz 08:11 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Najpierw zobaczyłam pierwsze odcinki filmu i stwierdziłam, że muszę mieć te książkę bo żaden film nie jest w stanie oddać treści książki. Nie myliłam się książka jest poruszająca i jedna z lepszych jakie ostatnio czytałam polecam ją każdemu .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
16-12-2017 o godz 22:18 przez: paradoksy | Zweryfikowany zakup
Spodziewałam się czegoś innego. Książkę czytało się ciężko, serial był o wiele bardziej przystępny. Książkę czytałam w trakcie wychodzenia nowych odcinków. Gdyby nie obraz pokazany w serialu ciężko byłoby mi całość ogarnąć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2019 o godz 07:19 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Moim zdaniem powieść jest dosłownie na czasie. Opisuje historie ku przestrodze - co stanie się gdy, do władzy dojdą ludzie, którzy nie powinni. Zdecydowanie warto przeczytać, ponieważ nieco różni się od serialu. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-01-2020 o godz 22:19 przez: natalija_xD | Zweryfikowany zakup
Jeżeli chcesz kupić tą książkę żeby dowiedzieć się jak się skończy serial, to nie trać czasu no i tak się nie dowiesz. Książka jest dobra, historia bardzo mi się podoba, czego nie mogę powiedzieć o zakończeniu książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
06-01-2021 o godz 14:35 przez: Kasia | Zweryfikowany zakup
Dawano żadna książka nie znudziła mnie jak ta osławiona ostatnio „Opowieść..,”. Co prawda książka daje do myślenia i pomysł nietuzinkowy, ale forma przekazania oraz nudne opisy wymęczyły mnie okrutnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Niewygodni
5/5
32,84 zł
54,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gate
5/5
32,75 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrzowie opowieści. O miłości Opracowanie zbiorowe
5/5
28,81 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Bracia Burgess
5/5
23,77 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zła mowa
5/5
25,55 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Klara jedzie na pogrzeb
4.0/5
22,86 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego