Czym się charakteryzuje orbitrek mechaniczny?

Orbitrek mechaniczny jest najstarszym, najbardziej podstawowym rodzajem trenażera eliptycznego. Jego praca opiera się na działaniu silnika mechanicznego (hamulca), który powoduje tarcie koła zamachowego, tym samym zmniejszając jego prędkość. Im mocniej oddziałuje na koło, tym większej siły musi użyć użytkownik orbitreka, by wprawić maszynę w ruch. Poziom oporu ustawia sam trenujący – przy pomocy specjalnego pokrętła, które zwiększa lub zmniejsza tarcie.

Modele mechaniczne bez wątpienia wyróżnia na tle konkurencji ich niska cena, mogą bowiem kosztować nawet o połowę mniej od magnetycznych. Kłopot sprawia jednak znalezienie urządzenia tego typu na rynku, ponieważ producenci odchodzą od ich produkcji. Wpływ na decyzję o „porzuceniu” orbitreków mechanicznych może mieć przede wszystkim fakt, że pracują głośno, ku niezadowoleniu ich użytkowników oraz oferują mało dokładny system regulacji oporu. W ich przypadku na próżno również szukać jakiegokolwiek wyposażenia dodatkowego, jak tryby treningowe.

Mechaniczne trenażery eliptyczne mają jednak sporą zaletę (inną niż bardzo niska cena): niewielka awaryjność. Są wytrzymałe i naprawdę trudno je uszkodzić, a dzięki podstawowemu wyposażeniu nie potrzebują podłączenia do prądu.

Jak działa orbitrek magnetyczny?

Mocno unowocześnioną wersją orbitreków są modele magnetyczne. W ich przypadku opór generowany jest przez oddziaływanie pola magnetycznego na koła zamachowe, a ten z kolei wytwarzają magnesy otaczające koło, przymocowane do elementu nazywanego ramieniem. Po przekręceniu specjalnego pokrętła ramię zbliża się do wspomnianego koła lub się od niego oddala, co przekłada się na zwiększenie bądź zmniejszenie poziomu oporu.

„Unowocześnienie” dotyczy tutaj nie tylko metody hamowania orbitreka, ale również wyposażenia urządzenia w szereg funkcji dodatkowych. Odpowiada za nie niewielki komputer z wyświetlaczem LCD, który dostępny jest w zdecydowanej większości modeli. Taki sprzęt może posiadać wiele opcji pomiarowych, takich jak:

  • pulsometr – dzięki ukrytym w kierownicy sensorom tętna,
  • licznik spalonych kalorii,
  • dystans pokonany podczas danego treningu,
  • całkowity pokonany dystans – od pierwszego użycia orbitreka,
  • osiągniętą prędkość,
  • czas treningu.

Co więcej, orbitrek magnetyczny umożliwia często zaprogramowanie treningu w taki sposób, by po osiągnięciu konkretnej wartości (określonego dystansu, czasu ćwiczeń czy liczby spalonych kcal) sprzęt poinformował o tym za pomocą sygnału dźwiękowego. Funkcjonalność urządzenia można jeszcze bardziej rozszerzyć, wykorzystując uchwyt na smartfona i jedną z bezpłatnych aplikacji treningowych.

Dla wielu osób zaletą będzie również dużo bardziej płynna oraz zdecydowanie cichsza praca modeli magnetycznych (w stosunku do mechanicznych). Nie powinny sprawiać problemów w przypadku mieszkania z innymi osobami czy chęci skupienia się na oglądanym treningu. Należy mieć jednak na uwadze, że komputer będzie potrzebował dostępu do energii – niektóre modele mogą wymagać podpięcia ich do prądu, ale w zdecydowanej większości zasilanie odbywa się z wykorzystaniem baterii AAA lub AA.

Ostatnia zauważalna różnica w stosunku do orbitreka mechanicznego dotyczy zakresu dostosowywania oporu na koło zamachowe. W modelach mechanicznych regulacja jest dużo bardziej precyzyjna, bo przede wszystkim płynna (bezstopniowa). Można więc dopasowywać ją dokładnie pod swoje aktualne potrzeby.

Orbitrek magnetyczny czy mechaniczny – który wybrać?

Wybór między orbitrekiem mechanicznym oraz magnetycznym uzależniają oczywiście osobiste preferencje. Należy więc zastanowić się: czego dokładnie oczekuje się od trenażera eliptycznego. Jeśli zależy ci przede wszystkim na niskiej cenie, a sprzętu planujesz używać rzadko albo tylko w formie rozgrzewki przed innym treningiem, to model mechaniczny powinien ci wystarczyć.

Z kolei orbitrek magnetyczny jest właściwym wyborem dla osób chcących ćwiczyć często (np. 3 razy w tygodniu lub częściej) oraz tych, którym zależy na bieżącym obserwowaniu swoich osiągnięć. To też absolutne minimum dla profesjonalnych sportowców – zawodowy użytkownik wymaga dostępu do precyzyjnej regulacji oporu, zatem model mechaniczny nie będzie tu dobrym zakupem. Podobnie jest w przypadku osób starszych, z nadciśnieniem tętniczym, po przebytym zawale czy wracających do formy po doznanej kontuzji. Dokładna regulacja oporu będzie bardzo ważna, zbyt wysoki może negatywnie wpłynąć na ich zdrowie, a za niski nie da widocznych efektów.

Wciąż nie jesteś pewien, który model wybrać? Zatem koniecznie sprawdź jeszcze orbitreki elektromagnetyczne – być może one spełnią twoje oczekiwania. Przeczytaj nasz dodatkowy poradnik: „Orbitrek magnetyczny czy elektromagnetyczny – który wybrać?”.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock