Oritrek czy rower stacjonarny – co będzie lepsze?

Znalezienie odpowiedzi na pytanie, czy lepszy będzie orbitrek, czy rower treningowy, uzależnione jest od oczekiwań trenującego. W pierwszej kolejności należy się więc zastanowić: czy chcesz przede wszystkim zgubić kilka kilogramów, czy może rozbudować swoją muskulaturę? Jeśli bowiem myślisz przede wszystkim o poprawie kondycji, to w obu przypadkach zadbasz o nią w równym stopniu. Zarówno orbitrek, jak i rowerek stacjonarny w takim samym stopniu pozytywnie wpływają na wydolność oddechowo-krążeniową, zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału serca (pierwszego lub kolejnego), nadciśnienia czy miażdżycy.

Jeśli ustaliłeś już, czy bardziej odpowiada ci skuteczne spalanie tkanki tłuszczowej, czy popracowanie nad dolną lub górną partią mięśni, przyjrzyj się razem z nami efektywności tych sprzętów pod względem obu możliwych rezultatów.

Co to jest orbitrek? Jak się na nim ćwiczy?

Orbitrek (nazywany też trenażerem eliptycznym) to urządzenie treningowe, na którym ćwiczenia przypominają nordic walking. Użytkownik staje na dwóch ruchomych platformach imitujących chodzenie, a dłońmi chwyta ruszające się naprzemiennie długie pionowe rączki. Gdy jedną przyciąga w kierunku klatki piersiowej, druga jest wybijana do przodu, niemalże rozprostowując rękę.

Co istotne, rączki oraz platformy pracują krzyżowo – oznacza to, że jeśli lewa rączka jest ciągnięta, to prawa platforma opada na dół i na odwrót. Warto wspomnieć, że w obu przypadkach generowany jest opór na koło zamachowe, który można zwiększać lub zmniejszać, zgodnie z oczekiwaniami – im wyższy, tym więcej siły należy włożyć we wprawienie maszyny w ruch.

· Które mięśnie ćwiczy orbitrek?

Mechanizm działania trenażera eliptycznego sprawia, że w równym stopniu angażowane są górne oraz dolne partie ciała – podczas ćwiczeń pracuje ok. 90% wszystkich mięśni. Z wykorzystaniem orbitreka można równocześnie rozbudować przedramiona, ramiona, plecy, klatkę piersiową, brzuch, pośladki, uda, podudzia oraz łydki – i to na bardzo podobnym poziomie.

· Ile kalorii spala trening na orbitreku?

Dokładna liczba możliwych do spalenia kalorii jest uzależniona m.in. od wieku trenującego, poziomu jego tkanki tłuszczowej, kondycji, a nawet płci (ciało kobiety w sposób naturalny składa się z większej ilości tłuszczu, niż ciało mężczyzny, dlatego panie pozbywają się go więcej). Najbardziej ogólnie przyjmuje się jednak, że orbitrek spala od ok. 500 do ok. 800 kcal podczas godziny treningu (im wyższy ustawiony poziom oporu, tym więcej).

Co to jest rower stacjonarny?

Rower stacjonarny to sprzęt treningowy, który imituje jazdę na rowerze. Przenosi ją do mieszkania, chroniąc przed niepogodą i pozwalając ćwiczyć np. z treningiem nagranym przez profesjonalnego trenera fitness. Użytkownik „jedzie” w miejscu, czyli przy pomocy pedałowania wprawia w ruch koło zamachowe (urządzenie ma tylko jedno) kręcące się w kółko, a dla równowagi, komfortu oraz zdrowia kręgosłupa utrzymuje się na nieruchomej kierownicy. Rowerek umożliwia regulowanie poziomu oporu na wspomniane koło – im wyższy, tym więcej siły trzeba włożyć w obracanie go. 

· Ile kalorii można spalić na rowerku stacjonarnym?

Tak, jak w przypadku orbitreka, tak i w jeździe na rowerze stacjonarnym poziom spalonych kalorii uzależniony jest od wieku trenującego, jego płci, stosunku masy mięśniowej do tłuszczowej, a także intensywności  treningu. Najbardziej ogólnie wskazuje się jednak, iż godzinny trening na rowerku może spalić od ok. 400 do ok. 700 kcal. Wynik jest zatem bardzo podobny do tego, który można osiągnąć podczas ćwiczenia na orbitreku.

· Które mięśnie ćwiczy trening z rowerkiem stacjonarnym?

Rower stacjonarny, podobnie do klasycznego miejskiego, w głównej mierze trenuje mięśnie nóg. To przede wszystkim dwugłowy oraz czterogłowy ud i mięśnie łydek. Można też liczyć na ukształtowanie pośladków i brzucha, natomiast w mniejszym stopniu. Zostają zaangażowane w ćwiczenia raczej dodatkowo, przy okazji napinania tylnych mięśni ud oraz wykonywania delikatnie skrętnych ruchów miednicy.

Co więcej, podczas „jazdy” na rowerku stacjonarnym pracują także mięśnie ramion i górne pleców. Ma to związek z faktem, że część ciężaru ciała utrzymuje się na rękach podpartych o kierownicę oraz odruchowym zaciskaniem dłoni na kierownicy i spinaniem ramion, a także grzbietu, po ustawieniu wyższego oporu. Górne partie ciała będą ćwiczone mniej od dolnych, ale bardziej niż pośladki i brzuch.

Zastanawiając się zatem, czy lepiej kupić orbitrek, czy rower stacjonarny, postaw na swoje oczekiwania dotyczące muskulatury. Tkankę tłuszczową oba sprzęty spalają równie efektywnie, natomiast w przypadku mięśni większa ich liczba pracuje na orbitreku. A jeśli wciąż się wahasz, to koniecznie przeczytaj nasze dwa dodatkowe artykuły: „Co to jest orbitrek?” oraz „Co daje rowerek stacjonarny?”.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock