Filtruj
Kategorie
Twoje środki
Cena
Dostępność
Ocena produktu
Sprzedawca
  • więcej
Marka
  • więcej
Kolor
Maksymalne obciążenie
  • więcej
Ćwiczone partie mięśni
  • więcej
Funkcje sprzętu sportowego
  • więcej
Klasa urządzenia
Waga koła zamachowego
  • więcej
Metoda pomiaru pulsu
System oporu
Regulacja w stopniach
  • więcej
Długość (cm)
  • więcej

Orbitreki

Ćwiczenia cardio angażują do pracy wiele różnych partii mięśni, dlatego jest to wszechstronny trening, który może uprawiać niemal każdy i to z różną intensywnością. Pozwala on m.in. na poprawę bilansu tlenowego, czy poprawę kondycji. Maszyną, za pomocą której można wykonywać ćwiczenia typu cardio jest orbitrek.

Czym jest orbitrek?

Orbitreki to właściwie trenażery eliptyczne czy też rowery eliptyczne. Zalicza się je do grona sprzętów sportowych, dzięki którym wykonywać można treningi całego ciała – przy ich użyciu angażowane jest do pracy około 80 proc. mięśni. Mają one funkcję regulowania siły oporu, umożliwiającą zmianę intensywności ćwiczeń dla dostosowania ich do organizmu użytkownika.

Najprostsze w tej kategorii są orbitreki mechaniczne, a bardziej zaawansowane i przy tym funkcjonalne są orbitreki magnetyczne i orbitreki elektromagnetyczne. Pod względem konstrukcyjnym wszystkie one łączą w sobie cechy steppera i rowerka stacjonarnego. Ćwiczenia na nich wykonywane przypominają też nieco wspinaczkę górską. Dzięki regularnym treningom na orbitreku można wymodelować sylwetkę i zredukować masę ciała, a jednocześnie nie obciążać nadmiernie organizmu.

Jak wybrać odpowiedni orbitrek?

Wybierając orbitreki do domu, trzeba wiedzieć, kto będzie korzystał z takich urządzeń i jakie funkcje będą dla niego najważniejsze. Jeden z parametrów tego sprzętu określa maksymalne obciążenie podawane w kg – sięgać ono może nawet 160 kg. 

Przy zakupie orbitreka ważne jest, by sprawdzić, jaki system oporu w nim zastosowano: magnetyczny, elektromagnetyczny czy powietrzno-magnetyczny. Najrzadziej spotykany jest mechaniczny, opierający się na hamulcu. Wykorzystuje siły tworzące opór w postaci magnesów rozłożonych wokół koła zamachowego, jak w wielu orbitrekach Kettler. Najbardziej zaawansowany jest obecnie system elektromagnetyczny, w którym opór regulowany jest przy użyciu silnika elektrycznego, jak w orbitreku Zipro Iconsole+ Heat WM.

Przed zakupem trzeba sprawdzić też, ile stopni regulacji dostępnych jest w danym sprzęcie. Regulacja oporu podczas ćwiczeń może odbywać się za pomocą manualnych pokręteł czy elektronicznego panelu.

Orbitrek może być wyposażony w pomiar dystansu i prędkości, pulsometr mierzący tętno użytkownika podczas treningu, licznik kalorii czy zegar prezentujący czas ćwiczeń. Prócz tego niektóre modele mogą mieć wiele programów treningowych, pomiar kadencji i ciśnienia krwi czy mocy podawanej w watach.

Niemniej istotną kwestią jest waga koła zamachowego orbitreka, które jest najcięższym jego elementem oraz wymiary urządzenia – musi się ono zmieścić w wyznaczonym miejscu – w domu, mieszkaniu czy na siłowni.

Dopasuj orbitrek do swoich wymagań względem regulacji siły oporu i wielkości sprzętu sportowego. Będzie to sprzyjało wygodnemu korzystaniu z niego. Sprawdź klasę i wielkość urządzenia w naszym sklepie.

więcej