Czym charakteryzuje się stepper, a czym orbitrek?

Stepper, w swojej najbardziej podstawowej wersji, jest przeznaczony do chodzenia w miejscu, metodą przypominającą wchodzenie po schodach, a więc z dość wysoko uniesionymi kolanami. Tym samym, intensywnie modeluje dolne partie ciała, pozytywnie wpływa na kondycję oraz ogólną wydolność organizmu, a także pomaga schudnąć i wrócić do formy po przebytej kontuzji (np. kolana czy biodra). Steppery mogą być także świetnym pomysłem na rozgrzewkę przed bieganiem, bądź elementem bardziej rozbudowanego treningu czy aerobiku.

Lepiej wyposażone, nieco droższe modele mają nie tylko ruchome platformy na stopy, ale również ramiona albo linki. Wówczas do ćwiczeń zostają dodatkowo włączone ręce – w przypadku wspomnianych „ramion” trening przywodzi na myśl nordic walking, natomiast linki umożliwiają trenowanie rąk (unoszenie do góry czy na boki) z oporem, co dodatkowo obciąża mięśnie (również pleców). Co więcej, dostępne są również steppery skośne. W ich przypadku platformy są ustawione pod lekkim kątem, przez co podczas chodzenia trenujący intensywniej rusza biodrami, a tym samym lekko skręca mięśnie brzucha.

Ćwiczenia z orbitrekiem angażują wszystkie partie ciała, bez względu na wyposażenie urządzenia. Cechą charakterystyczną tej maszyny jest koło zamachowe i system generowania oporu – umożliwiają zwiększenie lub zmniejszenie intensywności treningu. Polega on na chodzeniu w miejscu poprzez przyciąganie do siebie ruszających się na zmianę ramion orbitreka, wprawiających dodatkowo w ruch (krzyżowo) platformy pod stopy. Tak jak stepper z rączkami, ćwiczenia te kojarzą się z nordic walkingiem, ewentualnie jazdą na nartach.

Ile kalorii można spalić na stepperze, a ile na orbitreku?

Warto zaznaczyć, że wszystkie podane liczby to wartości ogólne, a dokładne efekty treningu są przede wszystkim uzależnione od jego intensywności, a także masy ciała, wieku, ogólnej wydolności organizmu oraz płci trenującego.

Trening na stepperze umożliwia spalenie nawet 300 kalorii w godzinę. To zatem ok. 50 kcal po zaledwie 10 minutach ćwiczeń i 100 kcal po 20 minutach za sprawą samego „chodzenia po schodach”! Z kolei ćwiczenia na orbitreku spalają od 500 do 800 kalorii w godzinę, zależnie od ustawionego poziomu oporu. To więc ok. 80-130 kcal w 10 minut oraz 160-260 kcal w 20 minut ćwiczeń. Co ciekawe, podobny wynik daje bieganie na bieżni, a w przypadku orbitreka nie trzeba przecież biegać, zdecydowanie łatwiej więc wytrzymać dłuższy trening.

Które mięśnie ćwiczy stepper, a które orbitrek?

Ćwiczenia na podstawowym stepperze skupiają się na dolnych partiach ciała. Modelują więc – i to naprawdę skutecznie! – mięśnie ud, łydek oraz pośladków. Z kolei modele wyposażone w ruchome rączki bądź elastyczne linki włączają do ćwiczeń także ręce, co przekłada się na wzmocnienie mięśni przedramion, ramion, pleców i brzucha (zwłaszcza w przypadku stepperów skrętnych), jednak w nieco mniejszym stopniu.

Orbitrek trenuje do 90% mięśni całego ciała, zarówno górnych, jak i dolnych jego partii, na dodatek w równej mierze (albo bardzo zbliżonej). To zatem mięśnie łydek, ud, pośladków, pleców, klatki piersiowej, przedramion oraz ramion. Co więcej, opcja podkręcenia poziomu oporu może znacząco zwiększyć efektywność budowania muskulatury. Przy okazji orbitrek jest bardzo bezpiecznym sprzętem, zarówno dla stawów, jak i kręgosłupa, nie trzeba się więc obawiać o ryzyko wystąpienia kontuzji.

Co lepiej wybrać: stepper czy orbitrek?

Aby ustalić, czy lepszy będzie stepper, czy orbitrek, należy powyższe informacje zestawić ze swoimi oczekiwaniami. Zastanów się więc, co jest dla ciebie najważniejsze? Jeżeli zależy ci przede wszystkim na szybkim i skutecznym zgubieniu nadprogramowych kilogramów, wybierz orbitrek. Podobnie w przypadku potrzeby równomiernego rozbudowania mięśni całego ciała. Z kolei do intensywnego wymodelowania nóg, bez angażowania ramion i pleców, przyda się stepper w wersji podstawowej.

Jeśli twoje oczekiwania dotyczą raczej powrotu do formy sprzed kontuzji czy choroby, to lepszym wyborem może być stepper. Ma to związek przede wszystkim z ceną obu sprzętów – orbitrek jest zauważalnie droższy od steppera, który często kosztuje zaledwie nieco ponad sto złotych. Jego „konkurent” zaś może być wart od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Oba urządzenia pracują nad ogólną kondycją organizmu oraz wydolnością krążeniowo-oddechową w takim samym stopniu, a więc równie skutecznie pracują nad formą.

Bez względu na to, który ze sprzętów wybierzesz, zajrzyj dodatkowo do naszej kategorii z odżywkami białkowymi oraz suplementami treningowymi. Znajdziesz tam produkty, które pomogą ci zwiększyć efektywność twoich ćwiczeń.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock