Jaki orbitrek do domu wybrać: mechaniczny, magnetyczny, elektromagnetyczny czy powietrzno-magnetyczny?

Orbitreki, zarówno te przeznaczone do użytku domowego, jak i te dostępne na siłowniach, dzielone są na cztery główne kategorie. Podział ten związany jest z budową, a dokładniej mechanizmem regulowania oporu w maszynie. Zanim więc kupisz orbitrek, koniecznie poznaj wszystkie jego rodzaje, by wybrać właśnie ten, który najlepiej odpowiada twoim indywidualnym potrzebom. Do wyboru będziesz mieć:

Orbitrek mechaniczny 

Najstarsze i najtańsze z dostępnych modeli. Orbitreki mechaniczne wyróżniają się niezwykle niską awaryjnością związaną z brakiem elektronicznych podzespołów. W ich przypadku hamowanie (czy występowanie oporu) odbywa się z wykorzystaniem zjawiska tarcia, które spowalnia koło zamachowe. Tym samym użytkownik, by się bardziej rozpędzić, musi wykorzystać więcej siły. W ten sposób w wyższym stopniu angażowane są mięśnie, co przekłada się na wyniki treningu. Poziom tarcia jest regulowany przy pomocy pokrętła, po którego przekręceniu opór wrasta lub maleje o konkretny stopień, albo w sposób płynny (w pełni zależny od użytkownika).

 

Orbitrek do domu - model mechaniczny Klasik z komputerkiem

 

Minusem orbitreków mechanicznych jest głośna praca oraz ograniczony zakres regulacji obciążenia, co może być wadą w przypadku szczególnie wymagających użytkowników. Również brak dodatkowych opcji treningowych, które można dowolnie dostosowywać, może być dla niektórych mankamentem.

Orbitrek magnetyczny 

Orbitreki magnetyczne tworzą opór za pomocą pola magnetycznego generowanego przez magnesy rozmieszczone dookoła koła zamachowego. To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu użytkownik nie musi wkładać więcej siły w mocniejsze „rozpędzenie” urządzenia. Modele magnetyczne na tle mechanicznych wyróżniają się zdecydowanie cichszą pracą oraz jeszcze lepszymi możliwościami zarządzania poziomem oporu.

 

Jaki orbitrek do domu? Model magnetyczny, Eliton, Eurohit

 

Ta druga cecha związana jest z faktem, iż ten da się regulować ręcznie z wykorzystaniem pokrętła, albo z pomocą wmontowanego panelu komputera. Dzięki niemu stopień obciążenia można dopasować w dowolnej chwili bez schodzenia z orbitreka. Urządzenia z panelem zawierają także inne opcje dodatkowe, jednakże ze względu na obecną elektronikę, mogą być podatniejsze na awarie.

Orbitrek elektromagnetyczny 

Najbardziej profesjonalny orbitrek do domu i jednocześnie droższy od poprzednich. To właśnie modele elektromagnetyczne najczęściej znajdują się na siłowniach oraz w klubach fitness. Zapewniają one bardzo wysoką precyzję określania oporu oraz dają dostęp do wielu ciekawych opcji dodatkowych. Wszystko to za sprawą elektronicznego silnika, który zarządza oporem magnetycznym znanym już z modeli magnetycznych.

 

Orbitrek elektromagnetyczny Sapphire SG-330E Galaxy II

 

Orbitrek jest oczywiście wyposażony w komputer stanowiący centrum dowodzenia urządzeniem – za jego pomocą użytkownik może ustawić pożądany poziom oporu, a także sprawdzić dotychczasowe postępy: czas treningu, osiągniętą prędkość, liczbę spalonych kalorii czy nawet obecny poziom tkanki tłuszczowej.

Orbitrek powietrzno-magnetyczny 

Model elektromagnetyczny nazwaliśmy najbardziej profesjonalnym wariantem do domu, choć pod względem nowoczesności działania znacznie prześciga go model powietrzny. Między innymi z tego względu ich cena jest zdecydowanie wyższa niż w przypadku innych rodzajów tego typu urządzeń. Najczęściej są spotykane na siłowniach i w klubach fitness, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wejść w jego posiadane! Charakteryzują się one wykorzystaniem magnetycznej regulacji oporu generowanego przez powietrze – im szybsze ruchy się wykonuje, tym obciążenie się zwiększa.

 

H5815 Orbitrek Magnetyczno-Powietrzny Semi Commercial Hms Premium

 

Zapewnia to bardzo płynne działanie urządzenia dostosowane do indywidualnych możliwości użytkownika. Co więcej, urządzenia charakteryzują się bardzo cichą pracą. Ponadto wyposażone są w komputer z wyświetlaczem LCD, za pomocą którego można wybrać dowolny program treningowy, a także monitorować parametry, np. spalone kalorie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, by wybrać dobry orbitrek do domu? 

Wybór odpowiadającego ci mechanizmu wytwarzania oporu to oczywiście niejedyne kryterium. Interesujące cię modele warto porównać między sobą pod względem najważniejszych parametrów:

  • Wymiary urządzenia – szczególnie istotne w przypadku dysponowania raczej niewielką wolną przestrzenią w salonie, sypialni, domowej siłowni czy garażu. Zwróć uwagę przede wszystkim na długość orbitreku, tak, by bez problemu zmieścił się w wybranym miejscu.
  • Maksymalne obciążenie – mały orbitrek do domu może obsługiwać niższe obciążenia niż modele większe. Warto więc zwrócić uwagę również na ten parametr. Zazwyczaj urządzenia wykazują udźwig do około 150 kg.
  • Zakres i rodzaj regulacji oporu – regulacja płynna na pewno będzie bardziej precyzyjna od stopniowej, czyli tej, w której poziom oporu „skacze” określoną liczbę poziomów (np. do 8). Bez względu na to, na który rodzaj regulacji się zdecydujesz, to koniecznie sprawdź jej zakres, czyli maksymalną liczbę stopni najniższego i najwyższego możliwego do osiągnięcia oporu.
  • Funkcje dodatkowe – czyli opcje treningowe dostępne zwłaszcza w modelach elektro-magnetycznych oraz powietrzno-magnetycznych, a więc wyposażonych w komputer i ekran. Orbitrek do domu zawierający dodatkowe funkcje na bieżąco informuje użytkownika o poziomie spalonych kalorii oraz tkanki tłuszczowej, czasie i tempie treningu czy łącznym „przejechanym” dystansie. Dokonuje również pomiaru pulsu, pozwala na wybór jednego z wielu planów treningowych, czy nawet połączenie orbitreku z aplikacją treningową na smartfonie.

Posiadanie orbitreku w domu pozwala na wykonywanie efektywnego treningu o dowolnej porze. Urządzając więc domową siłownię, warto wybrać dowolny rodzaj tego typu sprzętu i cieszyć się z efektów regularnych treningów. Sprawdź naszą ofertę i wybierz orbitrek dla siebie.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock