Nowe etykiety energetyczne 2021 – co się zmieniło?

Najbardziej widoczna zmiana dotyczy rezygnacji z charakterystycznych plusów, którymi dotychczas oznaczano sprzęty o najwyższej klasie energetycznej (A+, A++, A+++). Zmiana nie ma jednak wypływu na obniżenie wydajności produktów. Tak zwane przeskalowanie sprawia, że w nowych etykietach energetycznych od 2021 roku wprowadza się oznaczenia stosowane niemal 20 lat temu. Nowe klasy energetyczne to skala od A do G, czyli: A, B, C, D, E, F, G, gdzie A oznacza najwyższy poziom energooszczędności, zaś G najniższą wydajność.

Nie mniej istotna zmiana dotyczy tego, jak rozumiana jest dziś sama efektywność sprzętów RTV oraz AGD. Z roku na rok walka o dobro środowiska naturalnego staje się coraz ważniejsza, co ma swoje odzwierciedlenie w produkcji lepszych urządzeń – również z punktu widzenia ekologicznego. Tym samym dawne wymogi, dotyczące kwalifikacji urządzeń jako najbardziej energooszczędnych, nie są już aktualne. Jeszcze efektywniejsze energetycznie urządzenia znalazłyby się bowiem poza skalą.

Co to oznacza w praktyce? Choć posiadana przez ciebie lodówka w momencie zakupu była oznaczona symbolem A+++, znajdując się w najwyższym przedziale wydajnościowym, po zmianie etykiet będzie opatrzona znakiem B albo C, w zależności od poziomu poboru energii. Nie oznacza to jednak, że ten nagle się zwiększa – według najnowszych oczekiwanych standardów jej energooszczędność jest jednak na dobrym, choć już nie najwyższym poziomie. Ma to związek właśnie z faktem, że rosną wymagania dotyczące efektywności energetycznej sprzętów i coraz nizsze pobory prądu są uznawane za bardzo dobre.

 

Sprzęt AGD pełna oferta

 

Od A+++ do C – czyli jak zmieniają się klasy energetyczne

Jak wspomniano, nowe etykiety energetyczne w 2021 roku w pewnym stopniu obniżają efektywność dotychczas wyprodukowanych sprzętów (należy przy tym ponownie podkreślić, że nie zmieniają poziomu, na jakim te pobierają prąd). Aby maksymalnie ułatwić ci rozeznanie się w temacie, przedstawiamy prostą rozpiskę zmian w klasach energetycznych:

 

Stare klasy energetyczne Nowe klasy energetyczne
Klasa energetyczna A+++ Klasa energetyczna B lub C
Klasa energetyczna A++ Klasa energetyczna C, D lub E
Klasa energetyczna A+ Klasa energetyczna F lub G
Klasa energetyczna A Klasa energetyczna F lub G
Klasa energetyczna B Klasa energetyczna G
Klasa energetyczna C Klasa energetyczna G
Klasa energetyczna D Klasa energetyczna G

 

Dlaczego wprowadzone zostają nowe klasy energetyczne?

Zmiana klas energetycznych związana jest z troską o środowisko naturalne. Dlatego te, do tej pory uważane za najbardziej efektywne, są powoli wypierane przez bardziej ekologiczne rozwiązania. Aby dobrze zrozumieć to zagadnienie, warto cofnąć się do okresu, w którym wprowadzano klasy energetyczne.

W latach 90. najbardziej popularne były sprzęty AGD oraz RTV w klasie E. Z czasem zaczęły pojawiać się jednak urządzenia o coraz lepszych parametrach, które zapełniły skalę do litery A, której przedstawiciele reprezentują chociażby ranking klimatyzatorów przenośnych. Postęp technologiczny sprawił, że zakres trzeba było dodatkowo rozszerzyć, stawiając przy A plusy, które podkreślały jeszcze lepszą efektywność energetyczną konkretnego sprzętu. Rozszerzanie opisów o kolejne plusy, mogłoby stać się z czasem uciążliwe, co poniekąd wymusiło zmianę w etykietowaniu efektywności energetycznej.

Nowe etykiety energetyczne otwierają furtkę do produkcji kolejnych, jeszcze bardziej energooszczędnych urządzeń. Przy okazji są czytelniejsze dla konsumentów – po pierwsze ze względu na brak plusów (i konieczności liczenia ich) po drugie zaś, z uwagi na większą przejrzystość informacji, które dostarczają. Co istotne, zmiany w etykietowaniu nie dotyczą wszystkich sprzętów RTV oraz AGD. Przy których zobaczysz nowe symbole?

 

Zmywarki wolnostojące

 

Które produkty muszą być etykietowane i jakie otrzymają nowe klasy energetyczne?

Ogólne etykietowanie efektywności energetycznej wymagane jest w przypadku wszystkich poniższych grup sprzętów:

  • lodówek – nowe klasy energetyczne,
  • zamrażarek – nowe klasy energetyczne,
  • chłodziarek do wina – nowe klasy energetyczne,
  • pralek – nowe klasy energetyczne,
  • suszarek – nowe klasy energetyczne,
  • zmywarek – nowe klasy energetyczne,
  • lamp – nowe klasy energetyczne,
  • telewizorów – nowe klasy energetyczne,
  • wyświetlaczy elektronicznych,
  • piekarników domowych,
  • klimatyzatorów,
  • szaf chłodniczych,
  • okapów,
  • kotłów na paliwo stałe,
  • ogrzewaczy pomieszczeń,
  • opon,
  • wentylatorów,
  • podgrzewaczy wody.

Grupy produktów zaznaczone pogrubioną czcionką i z dopiskiem „nowe klasy energetyczne” to z kolei te, których dotkną opisywane zmiany. W przypadku lamp, zaczną obowiązywać od 1 września, zaś dla pozostałych sprzętów z tej grupy, od 1 marca. 

 

Pralki wolnostojące

 

Nowa etykieta efektywności energetycznej – jak ją czytać?

W znaczeniu ogólnym dla wszystkich grup produktowych nowa etykieta efektywności energetycznej będzie różniła się od poprzedniej nie tylko uproszczoną skalą, ale także opatrzeniem jej kodem QR. Po zeskanowaniu go urządzeniem mobilnym, np. smartfonem, zostaniesz przeniesiony na stronę internetową, gdzie poznasz szczegóły dotyczące danego modelu interesującego cię urządzenia.

Skanowanie jest bardzo proste: w zależności od rodzaju posiadanego smartfonu lub tabletu wystarczy albo uruchomić systemową aplikację do kodów QR, albo pobrać ją ze sklepu (Android: Google Play, iOS: App Store, Huawei: AppGallery). Jeśli została zainstalowana już przez producenta twojego telefonu, to znajdziesz ją na liście aplikacji, najprawdopodobniej pod nazwą „skaner”, „czytnik” lub poznasz ją charakterystycznym logo, które przedstawia kod QR (zestaw chaotycznie rozstawionych białych i czarnych kwadracików zamkniętych w większym kwadracie).

Zmienia się również czytelność przedstawienia rocznego zużycia energii. Wcześniej była to duża liczba zamknięta w niebieskim kwadracie, pod którą niewielkim drukiem wskazywano jednostkę miary (kWh/annum, czyli kilowatogodziny na rok). Obecnie producenci umieszczają tę informację w jednym wierszu, tuż pod kolorystyczną skalą efektywności energetycznej, a liczba i jednostka są niemal tego samego rozmiaru.

Niżej znajdziesz dodatkowe informacje dotyczące danego urządzenia: etykiety energetyczne lodówek oraz zamrażarek w jasny sposób wskażą pojemność sprzętu, a chłodziarek do wina – liczbę standardowych butelek wina, które się zmieszczą. Nowe etykiety energetyczne pralek ukazują także zużycie wody na jeden, pełen cykl prania (w litrach), czas trwania cyklu w programie eko (w godzinach i minutach), klasę efektywności wirowania (w skali od A do G) oraz pojemność dla pełnego cyklu prania (w kg). Z kolei przy lampach i innych źródłach światła dowiesz się, jakie jest dokładne zużycie energii na 1000 godzin (w kWh). W każdym przypadku, na samym dole etykiety, zobaczysz informację o poziomie emitowanego hałasu wyrażoną w decybelach (dB.) oraz klasę emisji hałasu w skali od A do D.

 

nowe etykiety energetyczne 2021

 

Nowe etykiety będą zdecydowanie bardziej czytelne, a klasy stanowią zapowiedź pojawienia się na rynku jeszcze lepszych i wydajniejszych sprzętów użytku domowego. Porady dotyczące ich wyboru znajdziecie w dziale Poradniki AGD.