Nowe etykiety energetyczne – O co chodzi?
Niektórym z Was na pewno rzuciło się w oczy, że ze sprzętów AGD zaczęły znikać oznaczenia typu A+,A++ itd. Stało się tak w wyniku rozporządzeń Unii Europejskiej i regulacji oznaczeń, by były bardziej pro-konsumenckie. Sprzęt RTV i AGD staje się jednak coraz bardziej efektywny i energooszczędny. W związku z tym dotychczas obowiązujące etykiety efektywności energetycznej i prezentowane na nich dane dotyczące urządzenia zostały zmodyfikowane.
Nowe etykiety energetyczne sprawią, że model:
  • z klasy energetycznej A+++ teraz należy do jednej z klasy C
  • z A++ do D lub E,
  • z A+ do F lub G,
Główną zasadą jest to, że kategoria A będzie początkowo pusta, a kategoria B słabo zaludniona, aby utorować drogę do wynalezienia i opracowania nowych, bardziej energooszczędnych produktów.
Nowe etykiety energetyczne jeżeli chodzi o formę i treść są bardzo podobne do starych etykiet. Jedyną zasadniczą różnicą jest kod QR(5), który po zeskanowaniu telefonem, wyświetli stronę z informacjami o produkcie w europejskiej bazie EPREL (European Product Registry for Energy Labelling).

Elementy zmieniły swoje miejsce i wygląd, a są to:
Klasę energetyczną produktu oznacza się na etykietach za pomocą liter i kolorów. Produkty najbardziej energooszczędne mają oznaczenie klasy energetycznej A oraz kolor ciemno zielony. Natomiast te, które najmniej oznaczone są literką G i kolorem czerwonym.
Zmiany w etykietach obowiązują od 2021 r. Nie objęły jednak wszystkich kategorii produktowych. Obecnie dotyczą pralek, pralko-suszarek, zmywarek, chłodziarek i zamrażarek (w tym chłodziarek do wina), a także telewizorów i monitorów. Zmianami objęto również oświetlenie – różnego typu lampy i źródła światła. Wprowadzenie nowych etykiet dla pozostałych grup urządzeń, w tym m.in. piekarników, okapów czy odkurzaczy, planowane jest dopiero za kilka lat.

Hałas sprzętu AGD – jak go rozpoznać i na co zwracać uwagę?
Jedną z ważniejszych zmian jest przyporządkowanie urządzenia do jego klasy emisji hałasu. Oznaczenie to znajduje się bezpośrednio pod ilością dB, które wytwarza dane urządzenie. Dostępna skala jest od A do D. Litera pogrubiona oznacza do jakiej klasy należy sprzęt.
Zrozumienie wartości dB jest istotne dla słuchu. Nie jest to tak proste jak się wydaje. Otóż przyrost o 10 dB podwaja głośność, czyli 40 dB jest dwukrotnie bardziej uciążliwe od 30 dB itd. Hałas 40 dB może oznaczać problemy z koncentracją, a powyżej 60 dB w dłuższym okresie – nawet uszkodzenie słuchu. Przyjęło się, że głośność cichej lodówki mieści się do 40 dB, zmywarka do 43 dB, a cicha pralka w trakcie wirowania – do 70 dB.