Systemy chłodzące dostępne na rynku 

Lodówki różnią się przede wszystkim tym, w jaki system chłodzący są wyposażone. Mimo popularyzacji lodówek z funkcją No Frost, w dalszym ciągu popularnością cieszą się sprzęty z chłodzeniem statycznym. W ich konstrukcji stosowane są silniki gazowe, odpowiedzialne za wytwarzanie niskiej temperatury.

Tuż obok modeli zasilanych odpowiednim napędem znajdują się sprzęty z chłodzeniem statyczno-wentylatorowym. Działają one identycznie do wersji z chłodzeniem statycznym, ale dzięki wbudowanemu wentylatorowi mają możliwość równomiernego rozprowadzania zimna wewnątrz. Z kolei lodówki z systemem No Frost złożone są z parownika, wentylatora i oczyszczacza powietrza, dzięki czemu chłodzenie odbywa się bez nadmiaru wilgoci. System odprowadza bowiem wodę poza urządzenie, dzięki czemu ta nie osadza się na ściankach.

 

Chłodziarko-zamrażarka AMICA FK2995.2FTX

 

Tradycyjne lodówki a wersja No Frost 

Od wielu lat lodówki bezszronowe są coraz częściej wybierane jako atrakcyjniejsza alternatywa dla tradycyjnych modeli. Kluczowy czynnik decydujący o wyborze nowocześniejszego rozwiązania to najczęściej osadzający się we wnętrzu szron. Osłabia on działanie urządzenia, przez co żywność krócej zachowuje świeżość. Zwykłe modele muszą być regularnie rozmrażane i czyszczone, ponieważ tylko taki zabieg pozwala na usunięcie niechcianego osadu. W przypadku lodówki No Frost, urządzenie samo zajmuje się jego usunięciem.

 

Lodówka SAMSUNG p1268450688

 

Czym jest system No Frost? 

W komorze chłodniczej lodówki zostaje umieszczony system, odpowiedzialny za pomiar i kontrolę wilgotności powietrza. Gdy jej wartość zbliża się do maksimum, uruchamia on wentylację, która wymusza cyrkulację powietrza wewnątrz lodówki – tym samym nie dopuszczając do powstawania szronu na ściankach i półkach urządzenia, co finalnie przekłada się na lepsze warunki dla pożywienia. Chłodzenie jest bowiem wtedy bardziej efektywne.

Kiedy osad pojawia się we wnętrzu urządzenia, należy pamiętać, że to nie tylko problem natury estetycznej. Szron zatyka bowiem kanaliki odprowadzające wilgoć z lodówki, co negatywnie wpływa na wydajność sprzętu. Co więcej, w takiej sytuacji można odnotować większe zużycie energii, bowiem lodówka, chcąc utrzymać wyznaczoną temperaturę, potrzebuje więcej mocy do działania.

 

Lodówka GORENJE NRK6191EW4

 

Rodzaje lodówek No Frost 

Wraz z rosnącym zainteresowaniem technologią No Frost, wzrasta również wielkość i różnorodność ich oferty na rynku. Większość osób cały czas woli standardowe modele z temperaturą oscylującą w granicach 5o C, choć coraz większą popularność zdobywają także lodówko-zamrażarki No Frost. Składają się one z dwóch części – jedna z nich schładza żywność, a druga, dzięki nawet -23o C, skutecznie ją zamraża.

W nowoczesnych wnętrzach królują sprzęty AGD „side by side”, które stanowią połączenie lodówki i zamrażarki w nieco innej odsłonie. Posiadają one drzwi skrzydłowe i dodatkowe komory chłodzące. Ten rodzaj lodówki No Frost jest polecany przede wszystkim do dużych przestrzeni – przez wzgląd na rozległe gabaryty. Równie popularne są lodówki do zabudowy No Frost. Te z kolei sprawdzą się w przypadku mniejszych wnętrz, z racji tego, iż można wbudować je w ciąg kuchennych mebli. Szczególnie polecane są lodówki Samsung No Frost np. model side by side RS50N3913BC, który posiada powłokę antybakteryjną oraz jest wyposażony w dystrybutor wody i lodu.

 

Lodówka side by side SAMSUNG RS50N3913BC

 

Wady i zalety lodówek No Frost 

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety – także lodówka bezszronowa. Nie da się ukryć, że jest ona bardzo konkurencyjna względem urządzeń z alternatywnym systemem chłodzącym. Podstawową zaletą jest oczywiście brak konieczności rozmrażania sprzętu, gdyż szron nie jest wytwarzany.

Atutem jest także wygoda przechowywania artykułów spożywczych. Przez wzgląd na chłodzenie „na sucho” produkty nie przywierają do siebie nawzajem, jak również nie przymarzają do powierzchni szuflad. System No Frost związany jest także z oszczędnością energii – nie musi bowiem zużywać więcej prądu, aby pozbyć się zalegającego osadu. Z tego też względu efektywność tego urządzenia jest o wiele wyższa.

 

Lodówka AMICA FK2695.2FTX

 

Lodówki No Frost nie są jednak bez skazy. Przez wzgląd na rozbudowany system chłodzenia trzeba liczyć się z mniejszą pojemnością wewnątrz urządzenia. Za wadę można uznać także wysoką cenę sprzętu, która jest wyższa od klasycznej lodówki.

Lodówki bezszronowe – na co zwrócić uwagę podczas zakupu? 

Bardzo istotnym elementem, którego nie można bagatelizować, jest weryfikacja klasy energetycznej. To właśnie ona informuje użytkownika o tym, ile energii zużywa sprzęt. Najkorzystniejszym rozwiązaniem na obecnym rynku sprzętów AGD jest lodówka A+++ No Frost.

Przeglądając oferty, trzeba też sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje posiada sprzęt. Istnieją bowiem modele, które np. pomagają zminimalizować stopień wysuszenia produktów spożywczych, inne zaś wyposażono w powłoki antybakteryjne, zabezpieczające jedzenie przed bakteriami i grzybami. Nowoczesne modele lodówek No Frost bywają również wyposażone w opcje ułatwiające przechowywanie żywności. Ciekawym rozwiązaniem jest też zamieszczanie w lodówkach kostkarki do lodu czy dystrybutora wody. Polecanym produktem ze średniej półki cenowej jest lodówka Beko No Frost CNA295K30XPN stworzona z wykorzystaniem technologii Neo Frost, która polega na podwójnym obiegu powietrza - w chłodziarce i zamrażalniku. 

 

Lodówka BEKO CNA295K30XPN

 

Lodówki bezszronowe to nowoczesne rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w domach osób stawiających na ekologiczny i zdrowy tryb życia. Mimo kilku wad tego rozwiązania, zalety zdecydowanie przeważają.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock