Duża lodówka a jej mini odpowiednik

W nowoczesnych kuchniach przeważa moda na rozbudowane sprzęty. Jednak wiele osób wybiera mniejsze rozwiązania – i to nie tylko przez wzgląd na ograniczoną przestrzeń.

Mała lodówka zazwyczaj niewiele różni się od swojej rozwiniętej wersji. Spełnia więc niezbędne wymogi, jednocześnie pozwala na zagospodarowanie pozostałego miejsca w inny sposób. Niektóre wersje są również wyposażone w zamrażalnik, dzięki czemu całe urządzenie jest o wiele bardziej funkcjonalne. Pomimo niewielkiej pojemności, bez wątpienia jej zaletą jest niższa cena i mniejsze zużycie energii.

 

Małe lodówki - OPTIMUM LD-0110

 

Gdzie sprawdzi się mała lodówka?

Mała lodówka z pewnością nie jest odpowiednim sprzętem AGD dla rodzin wieloosobowych – chyba że służy ona jako dopełnienie tradycyjnej wersji. Lodówki tego typu zazwyczaj charakteryzują się pojemnością między 85 a 210 litrów. Są one wybierane przez osoby, którym przestrzeń nie pozwala na zakup dużych sprzętów. To także dobre rozwiązanie dla osób mieszkających w pojedynkę.

Podstawowe dwa typy małych lodówek to:

  • modele mini (wysokość od 40 do 59 cm, a szerokość od 45 do 60 cm) – można je ustawić na blacie;
  • modele wielkości szafki (wysokość 80-89 cm, szerokość 60 cm) – są to po prostu niższe wersje standardowych lodówek, które mają wysokość mniej więcej taką jak blat; stawia się je na podłodze.

Oprócz oczywistej lokalizacji, jaką jest domowa kuchnia, malutka lodówka sprawdzi się również w pokojach hotelowych i pensjonatach, biurach pracowniczych, lokalach gastronomicznych. Co więcej, można swobodnie używać jej w domkach letniskowych, jak również (jej niezabudowanej wersji) w altankach działkowych.

 

Dobra mała Lodówka TEKA TS1 135

 

Rodzaje małych lodówek

Wiele osób utożsamia pojęcie „mała lodówki” ze sprzętem turystycznym. W istocie także i ten sprzęt bywa tak określany, jednak w naszym artykule opisujemy lodówki stacjonarne – czyli funkcjonujące na takich samych zasadach, co ich duże odpowiedniki. Te z kolei są dostępne w kilku rodzajach. Pierwszy z nich dotyczy urządzeń wyposażonych wyłącznie w system chłodzący.

Mała lodówka bez zamrażalnika to propozycja dobra do domków letniskowych. Nie posiada ona bowiem funkcji mrożenia, która w normalnych warunkach domowych bywa niezbędna. Zainteresowani mogą jednak zakupić ulepszoną wersję w postaci małej lodówko-zamrażarki. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się zarówno w mieszkaniu, jak i w hotelowych czy letniskowych przestrzeniach.

 

Lodówka MPM 46-CJ-02/H

 

Mała lodówka do zabudowy a wolnostojąca

Przed osobami, które podjęły decyzję o zakupie mini lodówki (zarówno w wersji z, jak i bez zamrażalnika) pozostaje jeszcze do rozważenia kwestia konstrukcji. Muszą one bowiem wybrać, pomiędzy sprzętem wolnostojącym a zabudowanym. Pierwsza wersja zakłada wyłącznie postawienie urządzenia w wyznaczonym miejscu. Mała lodówka do zabudowy wymaga jednak dopasowania do istniejącego już umeblowania.

Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie jej obok jednej ze stojących szafek. W takiej sytuacji każda mała lodówka podblatowa wkomponuje się w otaczającą ją przestrzeń – tym samym nie marnując miejsca w innej części pomieszczenia.

 

Mała lodówka podblatowa do zabudowy BEKO BU1153HCN

 

Na co zwrócić uwagę, podczas zakupu małej lodówki?

Tak jak w przypadku każdego sprzętu, także i kupno małej lodówki powinno być dobrze przemyślane. Niezawodną metodą na weryfikację tego, czy urządzenie sprawdzi się w domu, jest oczywiście zapoznanie się z informacjami u producenta. Wśród parametrów warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność urządzenia. Zazwyczaj jest ona niewielka (oscylując między 85 a 210 litrami), jednak każdy kupujący ma szansę dostosować sprzęt do własnych potrzeb.

Istotnym parametrem jest także klasa energetyczna. Im wyższa, tym urządzenie będzie zużywało mniej energii, co finalnie przełoży się na niższe rachunki za prąd. Najwyższą klasą obecnie produkowanych małych lodówek jest A+++. W takim wypadku trzeba jednak liczyć się z wyższą ceną za urządzenie. W trakcie zakupu warto skrupulatnie przyjrzeć się także budowie lodówki. Być może jest ona niewielka, jednak ułożenie jej wnętrza może uczynić ją bardziej funkcjonalną.

Głównym elementem jest oczywiście zamrażalnik i jego położenie. Najczęściej produkowanym sprzętem jest mała lodówka z zamrażalnikiem na dole. Może być ona odzwierciedleniem urządzeń w standardowych rozmiarach, które mają rozgraniczoną część chłodzącą i mrożącą, lub posiadać zabudowany zamrażalnik w dolnej części sprzętu. Wtedy też całe wnętrze jest zamykane wyłącznie jednymi drzwiami. Uwagę warto poświęcić także kwestii rozłożenia półek czy szuflad, zamontowanych w środku lodówki.

 

Lodówka CANDY CCTOS 502 SHN

 

Mała lodówka podblatowa – która najlepsza?

Oferta małych lodówek z roku na rok staje się coraz bardziej rozbudowana. Zazwyczaj między dostępnymi urządzeniami nie odnotowuje się kolosalnych różnic – stąd też bardzo wiele modeli uznawanych jest za godne uwagi.

Coraz większą popularnością cieszą się małe lodówki podblatowe. Dzięki innowacyjnej technologii sprzęt ten pomaga zachować świeżość przechowywanych produktów. Wśród AGD prym wiedzie Beko i jego minilodówka BU1153HCN. Doskonale sprawdza się ona szczególnie w biurowych aranżacjach. Wśród znanych marek wyróżnia się także Candy czy MPM. Tworzone przez nich sprzęty są dostępne w klasycznej i bardzo stonowanej formie.

Wśród oferowanych produktów nie brakuje także propozycji od marki Gorenje. Model RB491PW charakteryzuje się bardzo nieskomplikowaną konstrukcją, dzięki czemu wpasuje się do każdego rodzaju wnętrza. Co więcej, urządzenie to cechuje bardzo niskie zużycie energii. Zainteresowani powinni zwrócić również uwagę na produkty oferowane przez firmę Amica, która ma spory wybór dla osób poszukujących małej lodówki.

 

Lodówka GORENJE RB491PW

 

Więcej artykułów znajdziesz w naszym dziale Poradniki.

Zdjęcie okładkowe - Shutterstock.