„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – jak mawiał klasyk. I tak też często jest w przypadku literatury współczesnej. Zaczytujemy się w skandynawskich kryminałach, amerykańskich romansach i fantastyce europejskiej, zapominając, że wśród twórczości polskich autorów czekają prawdziwe perełki.

Myślisz, że jesteś prawdziwym znawcą najważniejszych nazwisk w świecie współczesnej polskiej literatury? A może chcesz poznać rodzimych twórców, na których warto zwrócić uwagę, wyruszając na polowanie (także internetowe!) do księgarni? Sprawdź naszą listę rekomendacji – a nuż znajdziesz intrygującą lekturę, która zajmie Ci najbliższe wieczory?

Kryminały, które zmrożą krew w żyłach

Jeśli najbardziej lubisz książki, które podnoszą poziom adrenaliny i zmuszają Twoje szare komórki do rozpracowywania mrocznych zagadek, sięgnij po kryminały. A jeśli dobry współczesny kryminał, to na przykład:

Literatura obyczajowa grzechu warta

Wolisz bardziej „kobiecą” odsłonę literatury? Nie ma problemu. I tu czeka na Ciebie moc polskich autorów i autorek, którzy zachwycą, rozbawią i wzruszą. W szczególności polecamy powieści i opowiadania twórców takich jak:

Magiczny świat fantastyki

W świecie literatury fantasy i sci-fi Polacy są prawdziwą potęgą. I nie chodzi tylko o kultowego Stanisława Lema. Nazwiska takie jak Andrzej Sapkowski i jego seria o Wiedźminie czy Andrzej Pilipiuk – z cyklem o Jakubie Wędrowyczu przyciągają uwagę międzynarodową. Nie zapominajmy też o Jacku Dukaju, Jacku Piekarze oraz Jakubie Ćwieku… A to tylko kilka spośród mnóstwa ciekawych autorów z kręgu powieści i opowiada fantastycznych znad Wisły!

Jakie nazwiska i kategorie literackie jeszcze dorzucilibyście do naszej listy? Podzielcie się z nami swoimi uwagami w komentarzach!

A jeśli szukacie więcej inspiracji książkowych zobaczcie nasze inne teksty o pisarzach. O tym kto akcję swoich kryminałów umieszcza w małych miastach powie Wam tekst: "Kto tuszuje zbrodnie w małym mieście?", a co warto przeczytać w wakacje 2019 podpowie ranking "TOP 6 kryminałów na lato".