„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – jak mawiał klasyk. I tak też często jest w przypadku literatury współczesnej. Zaczytujemy się w skandynawskich kryminałach, amerykańskich romansach i fantastyce europejskiej, zapominając, że wśród twórczości polskich autorów czekają prawdziwe perełki.

Myślisz, że jesteś prawdziwym znawcą najważniejszych nazwisk w świecie współczesnej polskiej literatury? A może chcesz poznać rodzimych twórców, na których warto zwrócić uwagę, wyruszając na polowanie (także internetowe!) do księgarni? Sprawdź naszą listę rekomendacji – a nuż znajdziesz intrygującą lekturę, która zajmie Ci najbliższe wieczory?

Literatura piękna i... nagradzana

Twojej uwadze szczególnie polecamy twórczość Olgi Tokarczuk, która w 2019 roku otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Sprawiło to, że polacy na nowo rozkochali się w jej książkach i niej samej. Nie dziwi więc fakt, że książki, takie jak „Bieguni” (2008) oraz „Księgi Jakubowe” stały się najwyższymi pozycjami na listach zakupowych polskich (i nie tylko) czytelników. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat twórczości Olgi Tokarczuk, przeczytaj nasze dwa atykuły, kóre przybliżają sylwetkę autorki oraz opisują jej książki: „Krótki przewodnik po prozie Olgi Tokarczuk” i „Olga Tokarczuk - kim jest zwyciężczyni Nobla?”.

 

Bieguni mp3

Bieguni (audiobook mp3)

 

Innym autorem, który miał co świętować w 2019 roku jest Mariusz Szczygieł. Jak pisaliśmy w artykule „Nie ma” Mariusza Szczygła otrzymało Nagrodę Literacką Nike 2019. Oprócz głównej nagrody, powieść otrzymała również wyróżnienie od publiczności.

Kryminały, które zmrożą krew w żyłach

Jeśli najbardziej lubisz książki, które podnoszą poziom adrenaliny i zmuszają Twoje szare komórki do rozpracowywania mrocznych zagadek, sięgnij po kryminały. A jeśli dobry współczesny kryminał, to na przykład:

 

Głosy z zaświatów mp3

Głosy z zaświatów (audiobook mp3)

 

Literatura obyczajowa grzechu warta

Wolisz bardziej „kobiecą” odsłonę literatury? Nie ma problemu. I tu czeka na Ciebie moc polskich autorów i autorek, którzy zachwycą, rozbawią i wzruszą. W szczególności polecamy powieści i opowiadania twórców takich jak:

  • Janusz L. Wiśniewski – mistrz współczesnego romansu z ciekawym spojrzeniem na uczucia i relacje damsko męskie. Warto zerknąć choćby do najnowszej powieści „Koniec samotności”,
  • Krystyna Mirek – u niej zawsze czeka na Ciebie szczęśliwe zakończenie. Nie wierzysz? Przeczytaj na przykład „Polowanie na motyle” – uśmiech po lekturze gwarantowany!
  • Monika Szwaja – zabawnie, ze swadą pisze o relacjach damsko – męskich, nie tylko tych idealnych. Zerknij choćby do „Klubu mało używanych dziewic” – dobra zabawa gwarantowana! 
  • Blanka Lipińska – „Obrzydliwie romantyczna, skrajnie prawdziwa i inspirująca...” – tak o pierwszej powieści „365 dni” autorstwa Lipińskiej pisze sam jej wydawca. Czyż nie oddaje to klimatu książek tej autorki? 

 

Koniec samotności mp3

Koniec samotności (audiobook mp3)

 

Magiczny świat fantastyki

W świecie literatury fantasy i sci-fi Polacy są prawdziwą potęgą. I nie chodzi tylko o kultowego Stanisława Lema. Nazwiska takie jak Andrzej Sapkowski i jego seria o Wiedźminie czy Andrzej Pilipiuk – z cyklem o Jakubie Wędrowyczu przyciągają uwagę międzynarodową. Nie zapominajmy też o Jacku Dukaju, Jacku Piekarze oraz Jakubie Ćwieku… A to tylko kilka spośród mnóstwa ciekawych autorów z kręgu powieści i opowiada fantastycznych znad Wisły!

 

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 mp3

Ostatnie życzenie. Wiedźmin. Tom 1 (ebook)

 

Jakie nazwiska i kategorie literackie jeszcze dorzucilibyście do naszej listy? Podzielcie się z nami swoimi uwagami w komentarzach!

A jeśli szukasz więcej inspiracji książkowych, zajrzyj koniecznie na stronę Magazynu Empik Pasje do działu poświęconemu pasji do czytania.