Skąd biorą się chwasty w ogrodzie? 

Skoro docelowo sadzone rośliny w rabatach, warzywnikach i ogródkach ziołowych często nie wyglądają jak z obrazka i marnieją, to dlaczego chwasty mają się tak dobrze? Główna przyczyna bierze się stąd, że chwasty w ogrodzie są niejako w swoim naturalnym środowisku. Najczęściej to po prostu lokalne rośliny, które występują w określonym miejscu i są przystosowane do warunków, w tym przede wszystkim do rodzaju gleby.

Natomiast sadzonki, nawet najlepiej dobrane do podłoża, nie zawsze będą rosły i prezentowały się najlepiej. Wszystko zależy od tego, jak przystosują się do panujących w danym miejscu warunków. Dlatego też trzeba je dodatkowo pielęgnować, nawozić i podlewać. Chwasty natomiast zupełnie tego nie potrzebują i rosną w najlepsze. Kiedy najlepiej jest zabrać się za ich usuwanie, żeby nie powracały z taką częstotliwością i siłą? Czym sobie pomagać w walce z nimi?

 

Draper Tools Zestaw: łopatka, widełki i wyrywacz chwastów

 

Kiedy jest najlepszy czas na usuwanie chwastów? 

Nic nie zastąpi pielenia ogrodu przed założeniem w nim upraw lub posadzeniem roślin ozdobnych. Wysiłek włożony w przygotowanie areału pozwoli na uniknięcie pracochłonnego usuwania chwastów w trakcie sezonu. Oczywiście niechciane rośliny, takie jak pokrzywa zwyczajna, perz czy nawłoć pospolita pojawią się znowu, jednak nie będą już tak trudne do usunięcia w trakcie trwania sezonu. Zazwyczaj będzie nie można wyrwać z łatwością, bo ich ilość będzie mocno ograniczona. W jaki sposób najlepiej przeprowadzić usuwanie chwastów?

Najlepsze metody na pozbycie się chwastów z ogrodu 

Dla niektórych ogrodników sprawa jest prosta – preparaty chemiczne tj. herbicydy. Jednak szczególnie wtedy, gdy na obszarze ma być założony ogród warzywny, zastosowanie chemii mija się z celem upraw. Często pożądane jest, aby były one ekologiczne, ponieważ aplikowanie do glebę szkodliwych dla roślin substancji nie pozostaje bez wpływu na warzywa i owoce. Dlatego najrozsądniejszym sposobem jest wyrywanie chwastów ręcznie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Taki zabieg najlepiej jest przeprowadzić w momencie przygotowywania ziemi pod wysiew. W zależności od posiadanego czasu można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się podczas przekopywania ogrodu. Wtedy należy usunąć z gleby wszystkie (nawet najdrobniejsze) fragmenty roślin i ich korzeni oraz nasion. Będzie to wymagało nieco czasu i zaangażowania, jednak opłaci się w późniejszym czasie. Dlaczego ważne jest pozbycie się nie tylko całych chwastów, ale tez ich fragmentów? Ponieważ z czasem mogą łatwo się zregenerować i odrosnąć.

 

Wyrywacz do chwastów FISKARS Light 1020127, 90 cm

 

A jak pozbyć się chwastów innym sposobem? Do tego będzie potrzebna kosa ręczna lub spalinowa, żeby ściąć wszystkie niechciane rośliny z działki. Następnie należy przykryć obszar grubą czarną folią, która spowoduje zacienienie i wzrost temperatury przy gruncie. Dzięki temu wykoszone chwasty uschną, a te, które wyrosną, szybko obumrą. Metoda ta pozwala na pozbycie się nasion z gleby, lecz wymaga poświęcenia dwóch, trzech tygodni wiosną lub latem.

Kiedy wyrywać chwasty w trakcie sezonu? 

Oczywiście nawet najlepiej wykonane usuwanie chwastów nie zawsze daje 100% skuteczności. Podczas wzrostu upraw na pewno pojawią się inne „szkodniki” w postaci małych roślinek. Co wtedy zrobić? Kluczowe jest trzymanie się właściwego czasu ich wyrywania i warunków glebowych. Przede wszystkim chwasty nie powinny być zbyt duże, bo wtedy ich system korzeniowy może już sięgać pod rośliny w warzywniku lub ogrodzie. Wykorzenianie ich może uszkodzić uprawy. Jak wyrywać chwasty, żeby zrobić to skutecznie? Najlepiej wybrać czas, gdy gleba nie będzie zbyt wilgotna, a niechciane rośliny nie wejdą jeszcze w fazę kwitnienia.

 

Wyrywacz do chwastów FISKARS Xact, 100 cm

 

Jak pozbyć się chwastów z działki przy użyciu narzędzi? 

Wyrywanie chwastów z trawnika, ogródka działkowego, czy warzywnika powinno być przeprowadzane przy pomocy odpowiednich akcesoriów dostosowanych do rodzaju roślin. Niektóre z nich, szczególnie te o płytkich korzeniach i niewielkich rozmiarach, można usuwać ręcznie lub ostrą motyką. Najważniejsze jest niezagłębianie się ostrzem (1-3 cm poniżej poziomu gruntu), żeby nie wyciągać na wierzch nasion lub wyrywanie dłońmi chwastów razem z korzeniami.

Do bardziej rozwiniętych systemów korzeniowych służą inne akcesoria. Jednym z nich są widły amerykańskie, służące szczególnie do zwalczania perzu i pokrzyw zwyczajnych. Ze względu na bardzo rozległe korzenie, konieczne jest ich wykopanie solidnym narzędziem. Chwasty ogrodowe w formie sporej rozety liściowej (mniszek) mogą być usuwane specjalnymi wyrywaczami.

Polecane narzędzia do usuwania chwastów ogrodowych 

TUCHMET Wycinak do chwastów z trzonkiem 

Bardzo prosty element wyposażony w drewniany trzonek ułatwiający manewrowanie. Specjalny kształt wycinaka pomaga w szybkim i skutecznym usuwaniu chwastów spomiędzy upraw i roślin ozdobnych. Świetnie sprawdza się tam, gdzie ogrodnicy potrzebują niezwykle prostych i tanich rozwiązań do ogrodu. Wysokość przedmiotu to 110 cm, co pozwala na sprawną pracę ogromnej większości użytkowników.

 

TUCHMET Wycinak do chwastów z trzonkiem 1,10 m

 

Wyrywacz teleskopowy do chwastów FISKARS SmartFit 

Uniwersalne narzędzie pozwalające na usuwanie chwastów bez zbędnego wysiłku i bez pochylania się. Budowa teleskopowa umożliwia dostosowanie go do preferencji użytkownika. Dzięki niemu można w bardzo łatwy sposób usunąć zarówno pojedyncze chwasty, jak i całe kępki roślin. Wyrywacz FISKARS cechuje się prostą konstrukcją, ergonomicznym uchwytem i łatwością użytkowania.

 

Wyrywacz chwastów CELLFAST Ideal, 99-119 cm

 

Ręczny wyrywacz do chwastów CELLFAST Ideal 

Bardzo podobne narzędzie od innego producenta. Wyrywanie chwastów za jego pomocą odbywa się przy użyciu czterech ostrzy zagłębiających się w glebę. Dzięki nim roślina zostaje uchwycona bardzo pewnie i wraz z korzeniem wyciągnięta na powierzchnię. Trzonek narzędzia można łatwo regulować pod kątem wzrostu użytkownika, co dodatkowo ułatwia pracę.

 

Wyrywacz teleskopowy do chwastów FISKARS SmartFit, 99-119 cm

 

Termiczna niszczarka do usuwania chwastów MSW-THERMO 2000 

Propozycja dla tych, którzy chcą pozbyć się niechcianych roślin nie tylko na działce, ale tez spomiędzy kostki brukowej, płytek, chodników, parkingu i innych miejsc. Sieciowe urządzenie wypalające emituje temperaturę rzędu 650°C, co powoduje natychmiastowe wysuszanie roślin. Bardzo dobra propozycja dla amatorów i profesjonalistów.

 

Termiczna niszczarka do usuwania palenia chwastów ogrodowa 2000W MSW-THERMO 2000

 

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w działach Poradniki oraz Urządzam i dekoruję.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło - Shutterstock / Kostenko Maxim