Dlaczego zdecydować się na dobry sekator?

Powodów jest kilka i nie są one zbyt skomplikowane. Dobre narzędzia ogrodowe posłużą dłużej nie tylko profesjonalistom, ale też amatorom do przydomowych pielęgnacji roślinności. Część pracy wykonują za użytkownika, chociażby dlatego, że najlepsze modele wyposażone są w regulacje napięcia ostrzy i przekładnie umożliwiające przyłożenie mniejszej siły podczas przycinania. Umożliwiają też pracę przez dłuższy czas, bo są lekkie i mają ergonomiczne rękojeści. W ten sposób nie obciążają znacząco użytkownika.

Bardzo dobre sprzęty radzą sobie nie tylko z przyschniętymi i cienkimi gałązkami, ale też silnymi i twardymi elementami drzew i krzewów. W połączeniu z ostrzami z powłoką antyadhezyjną zapewniają precyzyjne cięcie świeżych łodyg bez obaw o sklejenie ostrzy. Jak widać, dobry sekator nożycowy nie jest fanaberią domorosłego amatora zieleni, przydaje się nawet w najprostszych pielęgnacyjnych czynnościach, a jego zalety są odczuwalne proporcjonalnie do długości trwania prac ogrodowych.

 

Sekator kowadełkowy FISKARS Solid™ (P361), 26,5 cm
Sekator kowadełkowy FISKARS Solid™ (P361), 26,5 cm Fiskars
5/5
56,99 zł
Promocja
59,99 zł  najniższa cena

67,82 zł  cena regularna

Sekator do kwiatów FISKARS SP14 Solid™
Sekator do kwiatów FISKARS SP14 Solid™ Fiskars
5/5
48,00 zł
Promocja
52,37 zł  najniższa cena

52,99 zł  cena regularna

Sekator nożycowy FISKARS Hook L78
Sekator nożycowy FISKARS Hook L78 Fiskars
5/5
234,00 zł
Promocja
238,15 zł  najniższa cena

238,99 zł  cena regularna

Zestaw narzędzi ogrodniczych GARDENA City Gardening (08970-20)
Zestaw narzędzi ogrodniczych GARDENA City Gardening (08970-20) Gardena
5/5
139,00 zł
Promocja
147,99 zł  najniższa cena

174,98 zł  cena regularna

Jaki rodzaj ostrza wybrać do swojego sekatora?

Dylemat dotyczący tego, czy wybrać sekator kowadełkowy czy nożycowy jest jedynie pozorny. Dlaczego można tak powiedzieć? Wszystko przez to, że zastosowanie poszczególnych typów ostrzy jest (prawie) zupełnie różne. Egzemplarze kowadełkowe wyposażone są w jedno ostrze, które pracuje do momentu styku z podstawą. To na niej opiera się gałąź, a ostrze zbliżając się do niej, przecina element.

W modelach nożycowych są dwa ostrza, które nie stykają się ze sobą, lecz mijają jak w nożycach. Dzięki temu cięcie może być bardzo precyzyjne i wykonywane blisko pnia. W sekatorze kowadełkowym niemożliwe jest tak bliskie zbliżenie się do końca gałęzi. Mają jednak inną zasadniczą zaletę – świetnie sprawdzają się w stwardniałych, grubych i starych gałęziach, które w przypadku modeli nożycowych wymagają przyłożenia dużo większej siły.

Co lepiej się sprawdzi - sekator kowadełkowy czy nożycowy? Do świeżych gałęzi i młodych łodyg, w których krążą soki, wybierz model nożycowy. Usuwanie starych i twardych gałęzi powierz egzemplarzowi kowadełkowemu.

jaki sekator wybrac

 

Jaka długość sekatora będzie odpowiednia do ogrodu?

Trudno jest o uniwersalne rozwiązania. Pielęgnacja niskich roślin i warzyw uprawnych oraz młodych krzewów wymaga zastosowania precyzyjnych narzędzi. Sprawdzą się tutaj ręczne sekatory nożycowe o rękojeści nie dłuższej niż 20/25 cm. W ten sposób można je utrzymywać w jednej ręce i nie męczą podczas operowania narzędziem.

Nie sprawdza się jednak na większych przestrzeniach, szczególnie jeśli ogród ma nie tylko mniejsze rabaty i krzewy. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest dłuższy dwuręczny sekator. Sprawdzą się też nożyce ogrodowe do przycinania żywopłotu lub trawy. To opcja ze szczególnym uwzględnieniem modelowania gęstych krzewów. Do zadań specjalnych, czyli wycinania wysokich gałęzi przyda się z pewnością sekator nożycowy w formie teleskopowej żyrafy. Można oczywiście wykorzystać drabinę, ale nie zawsze okaże się to bezpiecznym sposobem. Grunt daje zdecydowanie lepsza stabilność.

top 5 sekatorow

 

TOP 5 polecanych sekatorów nożycowych

Sekator nożycowy CELLFAST ERGO

Na pierwszy ogień idzie niezwykle skuteczny i poręczny sekator Cellfast. Wyposażony w ergonomiczną rękojeść, która sprzyja odpowiedniemu uchwytowi narzędzia. Regulacja rozwarcia pozwala na dopasowanie sekatora do wielkości dłoni użytkownika i średnicy ciętych łodyg. Można oczywiście regulować ją przy pomocy kciuka, podobnie jak blokować otwarcie narzędzia. Sekator ten świetnie nadaje się szczególnie do młodych łodyg i gałęzi ze względu na obecność nieprzywieralnej powłoki na ostrzach.

 

   

Dwuręczny sekator nożycowy CELLFAST IDEAL™

Teleskopowy model przygotowany szczególnie do przycinania gałęzi i krzewów grubszych i twardszych. Wyposażony został w skuteczny system SAFETOUCH™ zapewniający pewny uchwyt dzięki antypoślizgowej powierzchni rękojeści. Dla uzyskania większego zasięgu można wydłużyć je o 31 cm. Prezentowany sekator Cellfast przeznaczony jest do grubych elementów o maksymalnej średnicy 45 mm. Dzięki zastosowaniu przełożeń nie trzeba wkładać w użycie narzędzia maksymalnej siły.

 

   

Sekator nożycowy FISKARS Powergear 1023630

Przedstawiciel firmy Fiskars sekator nożycowy ręczny umożliwia cięcie pędów i gałęzi do 20 mm średnicy. Stal ze stali chromowo-molibdenowo-wanadowej świetnie nadaje się do cięcia roślin bez obaw o korozję. Dźwignia odpowiedzialna za blokadę umieszczona jest na górnej części sekatora, dzięki czemu blokada następuje przy pomocy kciuka. Prezentowany model posiada również system PowerGear™ znacznie poprawiający wykorzystanie przyłożonej siły do cięcia.

 

   

Sekator nożycowy FISKARS Smartfit P68

Nieco różniący się od poprzednika profilem rękojeści i sposobem umiejscowienia mechanizmu blokującego ostrza. Nadaje się świetnie do bardzo świeżych gałęzi i łodyg, które należy wyeliminować ze swojego ogrodu. Maksymalna średnica cięcia to 24 mm, co czyni go bardzo kompaktowym i użytecznym. Nie warto przesadzać z grubością gałęzi ze względu na konieczność włożenia sporej siły w cięcie. W modelu zastosowano specjalną regulację rozstawu rączek, co umożliwia dopasowanie narzędzia do dłoni użytkownika.

 

Sekator dźwigniowy nożycowy FISKARS Quantum L104

Ostatni z widocznych w zestawieniu egzemplarzy przystosowany jest zdecydowanie do zadań specjalnych. Wytrzymała i pewna przekładnia PowerGrip ułatwia przycinanie nawet najgrubszych i najtwardszych elementów. Waga narzędzia, która wynosi 1,19 kg, sprawia, że nawet wielogodzinna praca tym sekatorem nie jest uciążliwa. To zdecydowanie propozycja dla najbardziej wymagających ogrodników.

 

Zestawienie 5 najlepszych sekatorów ręcznych bazuje na topowych przedstawicielach narzędzi nożycowych. Z pewnością niejeden z powyższych znajdzie zastosowanie w polskich przydomowych ogrodach. Więcej artykułów dotyczących domu i ogrodu znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki!

Zdjęcia: źródło: shutterstock.com