„Gdy człowiek jest szczęśliwy,

żyje w harmonii z samym sobą

i swoim otoczeniem.”

Przyciąganie do siebie rzeczy dobrych i wartościowych to ogromny dar. Oscar Wilde zauważa, że jeśli jesteśmy szczęśliwi, to szczęście wywiera wpływ na wiele aspektów naszego życia. Dlatego tak ważne jest pozytywne nastawienie – wewnętrzny spokój może pomóc w poukładaniu rzeczywistości dookoła nas.

 

Aforyzmy optymisty

 

„Kiedy szczęście stoi przed nami,

wydaje się tak wielkie, że sięga stropu nieba.

A żeby przejść przez nasz próg,

robi się tak małe, że często już go nie dostrzegamy.”

Rumuńska Królowa Elżbieta, tworząca pod pseudonimem Carmen Sylwa, bardzo trafnie uchwyciła istotę szczęścia, na które przychodzi nam długo czekać. Gdy snujemy marzenia o czymś, co może nasz uszczęśliwić, często idealizujemy rzeczywistość. W momencie osiągnięcia upragnionego celu zmieniamy swoje podejście i to, co jeszcze niedawno zdawało się wspaniałe, traci na wartości. Wyciągnijmy lekcję i doceniajmy duże i małe szczęścia. Dzięki temu w naszym życiu będzie więcej radości i satysfakcji.

 

„Jeśli możesz pozwolić sobie na to,

by nie liczyć uderzeń fali i upływających chwil,

jeśli upływ czasu nie wywołuje paniki

w twoim umyśle – jesteś naprawdę szczęśliwy.”

Powiedzenie, że „szczęśliwi czasu nie liczą” jest dobrze znane. Janusz Zajdel w swojej powieści „Limes inferior” ubiera sens tego porzekadła w piękne słowa. Upływ czasu spędza sen z powiek wielu ludzi. Godzenie się z przemijaniem i życie bez presji to luksus, na który dobrze sobie pozwolić.

 

Limes Inferior

 

„Szczęście polega na tym – całe szczęście,

by z prostych rzeczy nie tworzyć

intelektualnych labiryntów."

W piosence Pidżamy Porno mowa jest o szczęściu, które polega na prostocie. Zbyt dogłębne analizowanie wszystkiego może okazać się zgubne. Nieustanne utrudnianie sobie życia nie pozwala na dostrzeżenie ważnych rzeczy. Jeśli znajdziecie się kiedykolwiek w intelektualnym labiryncie, postarajcie się odpuścić i zwyczajnie cieszyć się życiem.

 

Styropian (CD)

 

„(…) No dobrze, ale czy już wiesz, co pokazuje nam wszystkim Zwierciadło Ain Eingarp?

Harry potrząsnął głową.

– Zaraz ci to wyjaśnię. Tylko najszczęśliwszy człowiek na świecie mógłby używać Zwierciadła Ain Eingarp jak zwykłego lustra, to znaczy, że mógłby patrzeć w nie i widzieć swoje normalne odbicie. Teraz już rozumiesz?

– Ono pokazuje nam to, czego pragniemy… czego każdy z nas pragnie…

– Tak i nie. (…) Pokazuje nam ni mniej, ni więcej, tylko najgłębsze, najbardziej utęsknione pragnienie naszego serca. (…) To lustro nie dostarcza nam jednak ani wiedzy, ani prawdy. Ludzie tracą przed nim czas, oczarowani tym, co widzą, albo nawet wpadają w szaleństwo, nie wiedząc, czy to, co widzą w zwierciadle, jest prawdziwe lub choćby możliwe.”

Życie Harry’ego Pottera nie było usłane różami. W zwierciadle Ain Eingarp zobaczył odbicie swojego największego nieszczęścia – rodziców, których stracił. Dumbledore wytłumaczył chłopcu sposób działania lustra, dając jednocześnie ważną lekcję czytelnikom. Ciągłe podążanie za szczęściem nieosiągalnym nigdy nie pozwoli na cieszenie się tym, co mamy. Rozpaczliwe wpatrywanie się w idealny obraz rzeczywistości zamiast dążenia do spełnienia marzeń jest prostą drogą do szaleństwa.

 

Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Tom 1

 

„Gdybyśmy cały czas byli szczęśliwi,

przestałoby nas to cieszyć.”

Regina Brett całym swoim życiem udowadnia prawdziwość powyższej sentencji. Pomimo wielu nieszczęść, które ją spotkały, odnalazła w sobie siłę, którą teraz dzieli się z rzeszą czytelników. Jej książka „Jesteś cudem. 50 lekcji jak uczynić niemożliwe możliwym” znajdziemy wiele cennych inspiracji, w tym piękną i mądrą refleksję o szczęściu. Tak jak dobro nie mogłoby istnieć bez zła, tak odczuwanie radości bez negatywnych sytuacji nie byłoby możliwe.

 

Jesteś cudem

 

„Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej,

zacznę być szczęśliwy już o trzeciej.”

Mały Książę, bohater powieści autorstwa Antoine’a de Saint-Exupéry’ego uczy nas wielu ważnych rzeczy. Jego dziecięca wrażliwość pomaga zrozumieć trudne zagadnienia – relacje międzyludzkie, sens istnienia, miłość i szczęście.

 

Mały Książę

 

„Pieniądze szczęścia nie dają.

Dopiero zakupy.”

Marilyn Monroe trafnie podsumowała materialne podejście do szczęścia. Czasami ściśle wiąże się ono ze stanem posiadania. Zakup kolejnej pary butów, czy nowego wydania ulubionej książki może poprawić humor. Sytuacja, w której nie musimy przejmować się tym, ile pozostało nam na koncie to też poczucie bezpieczeństwa, co z kolei może przyczyniać się do odczuwania radości i szczęścia.

 

„Szczęście nie polega na szczęściu,

lecz na jego osiąganiu.”

Szczęście jako stan emocjonalny to nie tylko efekt osiągnięcia celu, ale też cały proces polegający na jego realizowaniu. Fiodor Dostojewski, który jest autorem powyższego aforyzmu, na pewno znał powieść Charlesa Lutwidge’a Dodgsona (tworzącego pod pseudonimem Lewis Carroll), o „Alicji w Krainie Czarów”. To właśnie w tej książce motyw pogoni za królikiem, a niekoniecznie łapaniem go wybrzmiewa najmocniej.