Limes Inferior (okładka  miękka, 07.2010)

Sprzedaje empik.com : 28,09 zł

28,09 zł 41,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

I ty możesz znaleźć się po drugiej stronie zera!
„Póki KLUCZ w garści, w sercu nadzieja”.
Półświatek Argolandu: lifterzy, downerzy, hieny, zdziercy…

W absurdalnym, sztucznie wykreowanym świecie Argolandu nic nie jest tym, czym się z pozoru wydaje. Drobny kombinator, dzięki sprytowi i inteligencji, dochodzi do szczytów władzy i odkrywa, że jego kraj jest kolonią sterowaną przez Obcych, którzy narzucili mu ustrój wzorowany na modelu stanów atomowych. Kasta tzw. nadzerowców próbuje zminimalizować skutki interwencji najeźdźców.

Sztandarowa powieść Janusza A. Zajdla, twórcy nurtu fantastyki socjologicznej w Polsce. Stanisław Lem uznał Limes interior za najoryginalniejszą polską powieść SF, jaką czytał.

Janusz A. Zajdel (1938-1985) debiutował opowiadaniami podejmującymi klasyczne tematy SF. W 1980 roku w jego twórczości nastąpił przełom: technologia i futurologia ustąpiły miejsca kwestiom politycznym i socjologicznym.
Zajdel był pierwszym laureatem nagrody czytelników fantastyki, przyznawanej corocznie najwybitniejszym polskim twórcom SF i fantasty
Po przedwczesnej śmierci Autora Limes inferior nagrodę tę nazwano Jego imieniem.
 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1003902665
Tytuł: Limes Inferior
Autor: Zajdel Janusz A.
Wydawnictwo: SUPERNOWA-Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 274
Numer wydania: I
Data premiery: 2010-07-06
Rok wydania: 2021
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 195 x 22 x 120
Indeks: 68178390
średnia 4,9
5
58
4
3
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
21-08-2015 o godz 10:33 przez: Marta Zygarlicka | Zweryfikowany zakup
"Limes Inferior" to pozycja obowiązkowa na półce miłośnika fantastyki naukowej. Lekkie pióro Janusza Zajdla oraz dynamiczna fabuła powieści wciągają czytelnika od pierwszych stron. Książka po raz pierwszy została wydana ponad 30 lat temu, jednak dzięki błyskotliwym obserwacjom głównego bohatera, wciąż jest aktualna. Rozważania filozoficzne na temat człowieka i społeczeństwa stanowią nieodłączny element "Limes Inferior". Czy w doskonale zorganizowanym świecie, wolnym od wojen i głodu, jest miejsce na wolnych ludzi? Książka z pewnością powoduje refleksje oraz drąży nowe kanały, których ujście ma wrażliwość na otaczającą nas rzeczywistość.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
05-08-2016 o godz 11:21 przez: Małgorzata Szarycz | Zweryfikowany zakup
Limes Inferior jest pozycją obowiązkową dla każdego fana książek SF.
Janusz Zajdel przedstawił nie tylko koncepcję naszego świata w (nie tak odległej?) przyszłości, ale także zawarł uniwersalne prawa ludzkości bez których nie bylibyśmy tym, kim jesteśmy. Czy ludzkie cechy działają na korzyść naszej przyszłości? Czy mamy wpływ na nasze życie? Tak, jak i pozostałe dzieła Janusza Zajdla, Limes Inferior skłania nas do refleksji o poczuciu naszej szczęśliwości a także o umiejscowieniu nas samych w zawiłym świecie relacji społeczno-ekonomicznych.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
30-07-2015 o godz 10:24 przez: roksii7 | Zweryfikowany zakup
Książka zakupiona dla męża. Świetnie napisana i bardzo ciekawa. Dla miłośników science fiction godna polecenia!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
30-08-2017 o godz 09:27 przez: pp1972 | Zweryfikowany zakup
książka napisana jest lekko i sprawnie, czyta się niemal jednym tchem. polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
08-01-2022 o godz 22:25 przez: Jan Kulupa | Zweryfikowany zakup
Jak się to czyta obecnie mając w świadomości to ze obecna Europa zmierza w kierunku zlikwidowania pieniądza papierowego, gwarantowanej pensji socjalnej to włos się jeży na głowie. Chciało by się rzec do każdego owładniętego socjalizmem - czytaj głupcze i patrz do czego to dalej prowadzi.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-10-2021 o godz 23:33 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Bardzo ciekawa ksiazka. Sięgnęłam po nią z ciekawości, bo słyszałam o niej różne opinie. Spodobała mi się od pierwszego zdania. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-12-2017 o godz 16:58 przez: Agnieszka Kinach | Zweryfikowany zakup
Zakochałam się w Zajdlu już w latach 90-tych i po różnych perturbacjach mam swój własny egzemplarz już teraz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-04-2018 o godz 11:55 przez: Grzegorz Sawina | Zweryfikowany zakup
Swietna ksiazka, wyprzedzajaca swoje czasy, mnostwo elementow ktore dzis staly sie rzeczywistoscia
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-11-2022 o godz 17:30 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Klasyka. Ciarki przechodzą, gdy zobaczysz, że książka była pisana już pod koniec lat 70 tych
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-09-2016 o godz 19:38 przez: vyedzma
Janusz Zajdel, pisarz S-F, książka „Limes Inferior”, 1982:
„Klucz jest przyrządem niezmiernie skomplikowanym (…) W gruncie rzeczy jest to miniaturowy komputer (…) Jest portfelem, paszportem i certyfikatem osobistym”

Anna Streżyńska, minister cyfryzacji rządu PiS, wywiad dla „Wirtualnej Polski” o planach wprowadzenia dowodów osobistych w smartfonach, 2016:
„Współczesne smartfony osiągnęły doskonałość, umożliwiając wprowadzenie mobilnego dowodu osobistego”

Zajdel 1982:
„[Klucz jest] pośrednim elementem, włączającym każdego człowieka w Centralny System Komputerowy”
Streżyńska 2016:
„[Smartfon będzie] platformą ściśle spersonalizowaną, bo na niej mieści się nasza elektroniczna, mobilna tożsamość (…) w jednym urządzeniu, wraz z kluczami do e-państwa”.

Zajdel 1982:
„[Klucz] zastępuje wszystkie dawne zaświadczenia, dokumenty, czeki i inne papierki”.
Streżyńska 2016:
„[W smartfonie znajdą się] wszystkie nasze dokumenty, dowody tożsamości, karty biblioteczne, karty miejskie, karty lojalnościowe sklepów”.

Zajdel 1982:
„[Klucz współpracuje] z wszelkiego typu automatami, mającymi zastosowanie we wszystkich dziedzinach życia współczesnego człowieka”
Streżyńska 2016:
„[Smartfon stanie się] platformą do całego świata usług, zarówno komercyjnych, jak i usług e-administracji”
Czy ta recenzja była przydatna? 2 1
12-11-2013 o godz 00:00 przez: Stachu
Książkę napisaną w latach 80 dalej zaliczyłbym do bardzo udanego science fiction z uniwersalnymi socjologicznymi i politycznymi nawiązaniami. Świat Agrolandu jest podzielony klasami punktowymi. Każdy mieszkaniec metropolii przekonany jest, że dąży do swojego szczęścia, spełnienia zupełnego. Jedynie Sneer, główny bohater, podejrzewa że coś jest nie tak. Super książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-04-2016 o godz 21:00 przez: Troglodytka
Lżejsze od Lema, ciekawsze od Orwella. Pełne błyskotliwych pomysłów, ale nie przerysowane.
Poręczne wydanie - można zabrać wszędzie. Druk sprzyjający czytelnikowi :) Pod żadnym pozorem nie zerkać na tył okładki, nie czytać, co jest tam napisane - to zabije pół przyjemność czytania książki (napisano coś, co zostanie ujawnione w drugiej połowie powieści).
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-02-2016 o godz 10:18 przez: PannaKac
Warto chyba wspomnieć, jak istotna, choć większości czytelników chyba mało znana jest ta powieść. Limes inferior to pozycja wpisująca się w nurt polskiej fantastyki socjologicznej, której Zajdel był prekursorem. Po raz pierwszy wydano ją w 1982 roku, ponad trzydzieści lat temu, a do dziś jest jednym z ważniejszych, sztandarowych utworów polskiego science fiction. Przed swoją lekturą robiłam wszystko, żeby nie dowiedzieć się, o czym właściwie Limes inferior jest, doszły jednak do mnie informacje, że to obraz antyutopii, ostry, często ironiczny, bardzo dojrzały. Nie mogę się z tym nie zgodzić i jestem przekonana, że doceni to każdy czytelnik, nawet taki, któremu z różnych powodów, choćby czysto literackich czy gatunkowych, książka nie przypadnie do gustu. Z jednej strony Zajdel komentuje ustrój, w którym żył. Limes inferior to, w kontekście socjalizmu, mocne podsumowanie idei równości społecznej za wszelką cenę. Pozorną sprawiedliwość społeczną przedstawiono w taki sposób, że na początku byłam nią szczerze zaintrygowana, starając się samodzielnie zrozumieć wszystkie zasady kierujące społeczeństwem, później dając się ponieść wchodzeniem w głębię każdej z podstaw Argolandu. Dostałam szansę na własne oszacowanie zalet i wad, by na końcu otrzymać, jak Sneer, całą prawdę o świecie i o tym, do czego dąży. Z drugiej strony Zajdla można czytać też współcześnie, w perspektywie mając świat konsumpcjonizmu i ograniczenia umysłowego, wygody, automatyzacji. Choć wszystko w powieści dotyczy człowieka i ma służyć ludzkiej wygodzie, jest to świat odhumanizowany, obcy.

Pierwszą połowę powieści buduje głównie akcja. Na przykładzie Sneera i jego pracy, a także bardzo swoistego stylu życia, czytelnik dostaje przegląd przez sposób działania społeczeństwa "od środka". Wiemy tyle, ile wie Sneer, ile się domyśla, ile rzeczy zostaje mu powiedzianych i ile wniosków sam wyciąga. Im dalej w powieść, tym częściej to jego przemyślenia i refleksje stają się najmocniejszą częścią powieści. Nie jest to książka z wartkim splotem zdarzeń, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, nie jest to książka, którą można przeczytać w ciągu jednego dnia, nie jest to także książka, która ma poruszać serca i przywiązywać do bohaterów. To inny rodzaj historii. Dla mnie jest to książka, którą czyta się po raz pierwszy z ciekawości, po raz drugi dla szczegółowego analizowania wszystkich mechanizmów, które Zajdel stworzył i opisał. To kolejna książka z klasyki polskiej fantastyki naukowej (obok Marka S. Huberatha), której zakończenie wprawia mnie w konsternację. Przy tej książce trzeba myśleć, a po jej zamknięciu myśli się nawet jeszcze bardziej.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2016/02/limes-inferior-janusz-zajdel.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-09-2020 o godz 18:31 przez: Książkowa Wieża
Na kartach książki „Limes Inferior“ Janusz Zajdel zabiera czytelników do fikcyjnej krainy szczęścia - Argolandu. Miejsce to gigantyczna wielomilionowa aglomeracja położona nad ogromnym jeziorem, gdzieś na kuli ziemskiej. Zamieszkują ją obywatele podzieleni zgodnie z panującym systemem na siedem kategorii od 0 do 6. Mieszkańcy miasta od najmłodszych lat uczeni są, iż o ich życiu decydują ich starania, pomysłowość i wiedza na podstawie, których maszyny poprzez specjalne testy określają kto otrzyma jaką kategorię. Osoby zaklasyfikowane do grupy szóstej to ignoranci, dla których wiedza i nauka to strata czasu, natomiast „zerowcy“ to geniusze, którzy kierują miastem oraz zarządzają wszelkimi przedsiębiorstwami i fundacjami. Jak nietrudno się domyślić, im obywatel ma niższy numer klasy tym możliwość zrobienia przez niego kariery wzrasta. W świecie tym z założenia nie występuje ani głód ani bezdomność. Każdy z obywateli otrzymuje co miesiąc przydział punktów kodowanych na specjalnym osobistym kluczu, za które może wynająć sobie pokój, zakupić niezbędne rzeczy i jedzenie przy jednoczesnym braku konieczności podejmowania pracy. Przypomina to projekty dochodu gwarantowanego dla każdego mieszkańca. Jednak im wyższą klasę posiada obywatel tym otrzymuje więcej punktów, za które może kupić więcej produktów i lepszej jakości. W tym świecie praca jest przywilejem i dotyczy tylko ludzi z najwyższych klas. Świat ten na pozór idealny boryka się z takimi samymi problemami jak współczesny. Na ulicach można spotkać prostytutki i oszustów, a wieczorami bandyci napadają na samotnie spacerujących przechodniów, zaś w szpitalach grasują złodzieje. W takim właśnie miejscu czytelnik poznaje historię Sneera i Prona dwóch „lifciarzy“, którzy zajmują się nielegalnym biznesem, jakim jest oszukiwanie na testach przeprowadzanych przez maszyny, co pozwala ich klientom przeskakiwać szybko z poziomu np. 3 na 2. Ten nielegalny proceder doprowadza do odkrycia ich działalności przez służby wywiadowcze Argolandu. Ta oraz inne moje recenzje dostępne są na stronie mojego bloga: https://ksiazkowawieza.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-09-2017 o godz 13:17 przez: Anonim
Kapitalna ksiazka. Sklania do myslenia. Szkoda, ze jest tak malo znana. Moim zdaniem idealnie nadaje sie na film. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
17-09-2016 o godz 19:34 przez: vyedzma
sdfagretaertrsetr6tqerte464qe6q3464q36q34634q6q346q346q34634634q6
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Trylogia husycka
4.9/5
187,85 zł
259,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Andrzej Sapkowski przedstawia. Wiedźmin. Szpony i kły Opracowanie zbiorowe
4.5/5
39,02 zł
56,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Piąty Anioł
4/5
21,04 zł
28,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego