APPLE iPhone 12, 128 GB, Dual SIM

 

Pierwszy iPhone – różnice między iOS a Androidem 

Przejście ze smartfona Samsunga na Xiaomi wiąże się raczej ze zmianami kosmetycznymi. Obie te – i wiele innych – marki wykorzystują bowiem własne oprogramowania (jak w przypadku Xiaomi – MIUI), które opierają się jednak na Androidzie. Różnią się głównie wyglądem interfejsu, ale zasada działania będzie tożsama. Natomiast zmiana telefonu z Androidem bądź Windows Phone na rzecz systemu iOS to spory krok. Na tyle, że nastawienie alarmu budzika może stanowić wyzwanie – pod względem jego odnalezienia! Jakie są największe różnice między systemem Apple a pozostałych marek?

 

APPLE iPhone 12 Mini, 128 GB, Dual SIM

 

  • Rodzaj systemu (otwarty kontra zamknięty) – Android jest systemem otwartym. Oznacza to, w największym skrócie, że użytkownik może ingerować w wygląd interfejsu (np. instalując własny launcher), a do dedykowanych sklepów może trafiać wiele aplikacji zewnętrznych producentów. Z kolei iOS (i Windows Phone) to systemy zamknięte; właściciel smartfona niewiele zmieni w jego wnętrzu. Do sklepów trafiają wyłącznie aplikacje zaakceptowane przez marki, co oznacza ich najwyższy poziom bezpieczeństwa, ale także znacznie mniejszy wybór niż w przypadku Androida.

  • Cena i wyłączność aplikacji – pierwszy iPhone może być sporym zaskoczeniem pod względem mniejszej niż przy Androidzie ilości darmowych aplikacji. Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie są płatne; jednak znacznie więcej niż przy poprzednikach. Ma to jednak swoje plusy: koniec z uciążliwymi reklamami! Co więcej, pierwszy telefon od Apple to także dostęp do aplikacji, których nie znajdziemy na innych systemach operacyjnych, jak np. przeglądarka Safari czy FaceTime (aplikacja do wideorozmów).

  • Płynność pracy i wielkość pamięci RAM – kolejna z różnic, której nie sposób nie zauważyć; i to ją zwolennicy iOS wymieniają jako jedną z największych zalet. To system, który działa niezawodnie. Bardzo wysoka płynność pracy ma związek przede wszystkim z doskonałej jakości podzespołów oraz bardzo dobrej optymalizacji iOS’a. System sprawniej i częściej czyści RAM, dzięki czemu jest on mniej obciążony. Pamięć ta jest zwykle mniejsza w przypadku iPhone’ów niż smartfonów np. z Androidem, co nie ujmuje jednak działaniu tych pierwszych. Dzięki temu, że iPhony lepiej zarządzają RAM-em, marka po prostu może pozwolić sobie na to, by było go mniej. Smartfony z Androidem czy Windows Phone oczywiście również mogą działać płynnie, zwłaszcza w przypadku topowych marek. Należy mieć jednak na uwadze, że tańsze modele niejednokrotnie zawodzą sprawnością działania. W przypadku iPhone’a bardzo dobra płynność jest zauważalna już przy pierwszych telefonach.

 

Apple iPhone 11, 64 GB

 

Czy warto kupić iPhone’a? 

Tak, jeśli cenisz sobie przede wszystkim płynną pracę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa i stabilności systemu. Pamiętaj przy tym, by przed zakupem koniecznie porównać kilka nowszych i starszych modeli – nie tylko pod względem ceny, ale przede wszystkim funkcjonalności. Możesz zrobić to między innymi w ofercie Empiku, filtrując po konkretnych generacjach.

Z kolei stawiając na możliwość swobodnej personalizacji sprzętu, lepiej pozostać przy Androidzie. A jeżeli już podjąłeś decyzję – koniecznie przeczytaj poniższy poradnik dla początkujących użytkowników iPhone’ów!

 

Apple iPhone 11, 128 GB

 

Konfiguracja iPhone’a krok 1: język i sieć 

Wyjmujesz iPhone z pudełka – i co dalej? W przypadku większości modeli pierwsze kroki będą takie same – albo bardzo podobne. Po jego uruchomieniu wybierz język polski (lub ten, w którym chcesz obsługiwać smartfon) oraz opcję „skonfiguruj ręcznie”. Wybierz sieć Wi-Fi albo użyj danych mobilnych, by przejść do konfiguracji pierwszych funkcji.

Konfiguracja iPhone’a krok 2: Face ID lub Touch ID 

Funkcję Face ID będziesz mógł skonfigurować na iPhone’ach serii X, XR, XS, 11 oraz 12. Z kolei Touch ID jest dostępne dla iPhone’a SE 1 i 2 generacji oraz serii 6, 7 i 8. Pozwalają one na odblokowanie telefonu lub autoryzację zakupów przy pomocy rozpoznawania twarzy albo odcisku palca. Konfiguracja będzie polegała na kilkukrotnym przyłożeniu palca do czytnika lub skierowaniu przedniej kamery na twarz, zgodnie z wyświetlaną instrukcją oraz ustanowieniu kodu składającego się z cyfr.

Konfiguracja iPhone’a krok 3: przesłanie danych 

Korzystając wcześniej z Androida, możesz przenieść z niego swoje dane. Wystarczy, że klikniesz opcję „Przenieś dane z Androida” i postąpisz zgodnie z wyświetlaną instrukcją.

 

Apple iPhone SE, 64 GB, Dual SIM (PRODUCT)RED

 

Konfiguracja iPhone’a krok 4: konto Apple ID 

Stworzenie konta Apple ID to jeden z najważniejszych kroków. Da ci dostęp do sklepu AppStore, chmury iCloud, komunikatora iMessage czy FaceTime oraz opcji Znajdź Mój iPhone i będzie przechowywało twoje najważniejsze dane. Można porównać je do konta Google czy Microsoft.

Konfiguracja iPhone’a krok 5: automatyczne aktualizacje 

W kolejnym kroku zostaniesz poproszony o zezwolenie na automatyczne aktualizacje systemu iOS oraz przesyłanie informacji deweloperom. To przydatne funkcje, które dbają o to, by system był zgodny z najnowszymi wersjami i działał bez problemów.

Konfiguracja iPhone’a krok 6: Siri 

Czym jest – a raczej może być – Siri? To osobisty asystent Apple’a. Jeśli korzystałeś dotychczas z Androida, to będzie on iOS’ową wersją Asystenta Google. Jeśli chcesz korzystać z tej funkcji, to możesz przejść do konfiguracji polegającej na wypowiedzeniu kilku słów (by nauczyć Siri twojego głosu). Jeśli nie – pomiń ten krok.

Konfiguracja iPhone’a krok 7: Czas przed ekranem 

To dodatkowa funkcja, która pozwoli ci kontrolować czas spędzany przed twoim iPhonem. Będziesz mógł nie tylko sprawdzić, jak dużą część dnia spędzasz przy smartfonie, ale także ustawić sobie limit jego użytkowania.

 

Apple iPhone Xr, 64 GB, Dual SIM

 

To wszystkie podstawowe kroki konfiguracji twojego nowego telefonu. Nie oznacza to jednak, że jedyne – już po uruchomieniu smartfona będziesz miał możliwość między innymi ustawienia funkcji:

  • Apple Pay – płatność telefonem dostępna w modelach iPhone’a od 6 wzwyż,

  • Centrum sterowania – wysuwane z dolnej części ekranu menu, w którym możesz ustawić wszystkie podręczne skróty aplikacji, np. budzika czy notatek,

  • iCloud – na start dostajesz darmowe 5 GB przestrzeni do wykorzystania w chmurze Apple. Za opłatą możesz rozszerzyć ją do nawet 2 TB.

Konfiguracja nowego iPhone’a nie jest skomplikowana; telefon prowadzi użytkownika za rękę przez cały proces. Warto jednak poświęcić na nią wolny wieczór, tak, by dokładnie zapoznać się ze wszystkimi funkcjami telefonu. Zacznij swoją przygodę z Apple!