Krok ku nowoczesności

Co to jest smart home? Najprościej rzecz ujmując, to kompleksowy system sterowania wybranymi sprzętami domowymi i ich funkcjami. Na możliwości inteligentnego domu składają się urządzenia, które możesz obsługiwać i programować z poziomu telefonu lub komputera. Nie jest to więc pojedynczy produkt, ale raczej zbiór rozmaitych urządzeń, których wspólną cechą jest bycie „smart”. Od głośników czy telewizorów, przez sprzęty AGD, aż po drobiazgi, takie jak gniazdka elektryczne czy żarówki.

Idea inteligentnego domu zyskała w ciągu ostatnich lat ogromną popularność zarówno wśród producentów elektroniki, jak i samych klientów. Ciągły rozwój technologii i jej miniaturyzacja sprawiły, że tworzenie inteligentnych sprzętów stało się zwyczajnie łatwiejsze i tańsze. A co za tym idzie, zwiększyła się liczba możliwości, w których możemy wykorzystywać nowoczesne systemy na co dzień.

Google home głośnik

Dom przyszłości? Małymi kroczkami

Jedną z największych zalet Smart Home jest ich uniwersalność. Cały pomysł opiera się przede wszystkim na możliwości wyboru konkretnych sprzętów, które odpowiadają na twoje potrzeby. Nie trzeba od razu kupować ogromnej liczby urządzeń, by przemienić mieszkanie w apartament przyszłości rodem z „Jetsonów”. Swoją przygodę z rozwiązaniami typu smart warto rozpocząć od konkretnych urządzeń i testowania, które najlepiej sprawdzają się w twoim przypadku.

W Smart Home wcale nie chodzi o przejściową modę czy gadżeciarstwo, ale raczej sprytne patenty, które przydadzą się w codziennym życiu. Z odpowiednim planem można wprowadzić do domu powiew nowoczesności bez nadwyrężania portfela.

Gniazdko elektryczne smart

 


Szukasz informacji na temat technicznych nowinek? Sprawdź naszą sekcję poradników:


Automatyka domowa – ale po co?

Wśród osób nastawionych sceptycznie do automatyki domowej szybko mogą pojawić się wątpliwości – „No dobrze, ale po co mi to wszystko? Czy ja naprawdę potrzebuję tego typu zabawek?” I oczywiście inteligentne urządzenia nie są czymś niezbędnym do życia. Jednak warto pamiętać, że dobrze zaplanowany system inteligentnych urządzeń znacząco wpływa na komfort wszystkich domowników.

To trochę jak z posiadaniem zmywarki: oczywiście, że możesz zmywać wszystkie naczynia ręcznie. Jednak po kilku miesiącach korzystania z wysokiej klasy urządzenia naprawdę nie chcesz wracać do długiego stania nad zlewem.

Termostat grzejnik smart

Pełna kontrola w zasięgu ręki

Jedną z największych zalet przemyślanego systemu Smart Home jest kontrola, jaką zyskujemy nad konkretnymi funkcjami w domu. Za pomocą kilku ruchów palcem możesz nie tylko zmienić np. oświetlenie czy temperaturę panującą w danym pomieszczeniu, ale też zaprogramować te zmiany na później. Otwiera to nam szereg zupełnie nowych możliwości: światła mogą zapalać się lub zmieniać natężenie o konkretnej porze dnia (np. wraz z nadejściem zmroku), a kaloryfery zaczną nagrzewać pokój tuż przed powrotem do domu.  

Funkcje smart sprzyjają również ekologicznemu podejściu – możesz np. na odległość odłączyć poszczególne sprzęty od inteligentnych gniazdek elektrycznych albo zadbać o to, by światło nigdy nie było zapalone bez powodu. Więcej sprytnych patentów na bycie eko znajdziesz w naszym dziale Empik Kocha Planetę.

Philips Hue zestaw

Przede wszystkim - wygoda

Wszyscy chcemy mieszkać komfortowo – dlatego warto przyjrzeć się rozwiązaniom, które zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o twojej wygodzie. Automatyczny odkurzacz posprząta za ciebie mieszkanie, zestaw inteligentnych żarówek zapewni ci wieczorem delikatne światło, które nie męczy oczu, a Chromecast przemieni najzwyklejszy telewizor w inteligentne urządzenie z dostępem do najpopularniejszych serwisów streamingowych.

Fantastyczną opcją dla wymagających jest Google Home Mini – głośnik bezprzewodowy, który jednocześnie może pełnić funkcję domowego asystenta. Za pomocą komend głosowych możesz np. poprosić go o podanie prognozy pogody, wyników sportowych czy włączenie ulubionej muzyki. Co więcej, duża część inteligentnych sprzętów wcale nie potrzebuje smartfona do obsługi. Apple wprowadził już do swoich smartwatchy opcje sterowania poszczególnymi urządzeniami typu smart.

Do tego dochodzą także funkcje inteligentnych sprzętów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zabawne, ale z czasem zaskakują swoją praktycznością. Lodówki Samsung z serii Family Hub pozwalają na zdalne podglądanie ich zawartości za pomocą wbudowanej wewnątrz kamerki. Śmieszne? Może trochę, ale jakie przydatne, gdy trafimy do sklepu bez listy zakupów.

Samsung lodówka android

Dom dobrze chroniony

Smart Home wcale nie musi służyć tylko i wyłącznie zabawie – w równym stopniu sprawdza się jako system bezpieczeństwa. Popularne marki, jak Xiaomi, oferują specjalne zestawy kamer, które pozwolą ci mieć stały podgląd na to, co dzieje się w mieszkaniu. Można też iść o krok dalej, jak w przypadku zestawu Mi Smart Sensor Set, który obejmuje czujniki ruchu oraz czujniki drzwi i okien

Jednak bezpieczeństwo w wersji Smart nie musi ograniczać się jedynie do ochrony przed ewentualnymi włamywaczami. Jednym z najpotrzebniejszych inteligentnych urządzeń w każdym domu jest czujnik czadu, dzięki któremu unikniesz poważnego zagrożenia. Praktycznym rozwiązaniem będzie też czujnik zalania, który umieścisz w kuchni lub piwnicy – w razie wycieku wody dowiesz się o nim na tyle wcześniej, że będziesz w stanie zapobiec zniszczeniom.

Xiaomi Mi set Smart Sensor

Rozpoczęcie przygody z systemami Smart Home wcale nie musi być trudne czy kosztowne. Obecnie bez trudu zapewnisz sobie wygodę, o jakiej jeszcze kilka dekad temu mogliśmy tylko marzyć. Więcej przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym dziale Poradniki na Empik Pasje.

Zdjęcie okładki: źródło: shutterstock.