Telefon z dobrym aparatem – czyli jakim? 

To pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać przed przeglądaniem poszczególnych modeli smartfonów. Telefony fotograficzne wyróżniają się kilkoma funkcjami i parametrami, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Warto przed rozpoczęciem poszukiwań spisać sobie swoje wymagania zgodnie z poniższymi kategoriami. Dzięki temu użytkownik zawęzi sobie ofertę dostępnych smartfonów do takich, które rzeczywiście mogą go interesować. Między innymi w ofercie Empiku istnieje bowiem możliwość filtracji wyników sklepu internetowego właśnie po konkretnych parametrach. A na co należy zwrócić uwagę, szukając telefonu z dobrym aparatem?

 

Apple iPhone 11 Pro, 64 GB

 

Mali-wielcy pomocnicy aparatu 

Może się wydawać, że zweryfikowanie możliwości samych kamer będzie wystarczające do stwierdzenia, czy telefon będzie robił dobre zdjęcia, czy nie. I w pewnym sensie tak jest, jeśli bowiem kamera jest wysokiej jakości, to i fotografie takie będą. Problem w tym, że niewielka ilość pamięci wewnętrznej nie pozwoli na ich przechowywanie, zbyt mało pamięci RAM sprawi, że telefon szybko zacznie się zacinać, kiepski wyświetlacz nie odda w 100% możliwości zdjęcia, dając złudne poczucie, że sama fotografia jest słaba – a słaby procesor nie podoła wszystkim zadaniom i telefon zacznie zwalniać. Jakie parametry pod tym względem będzie miał smartfon do zdjęć?

Procesor 

Istotna jest ilość rdzeni i taktowanie procesora wskazane w gigahercach (GHz). Te pierwsze odpowiadają za liczbę możliwych do wykonywania jednocześnie zadań, a gigaherce za moc obliczeniową czipa, tj. liczbę operacji jednostkowych na sekundę. W dobrych smartfonach procesory wyposażone są w 3 rdzenie o różnej częstotliwości taktowania, w układzie np. 2+2+4 GHz. Razem daje to 8 gigaherców, co jest naprawdę dobrym wynikiem. A podział rdzeni na kilka pozwala smartfonowi wykorzystywać najmocniejsze do najtrudniejszych zadań (obróbka filmów, wyświetlanie w 4K), a słabsze do mniej wymagających (odpisywanie na SMS-a).

Wyświetlacz 

Liczba cali uzależniona jest w zasadzie od własnych preferencji i wygody. To, co nie ma związku z komfortem to rodzaj wyświetlacza. Główny podział to dziś AMOLED kontra LCD. Ten pierwszy oferuje zdecydowanie wyższą jakość; generuje dobrze nasycone kolory i cieszy ich wysokim kontrastem.

RAM i pamięć wewnętrzna 

Tutaj zasada jest jedna: im więcej, tym lepiej. 12 GB RAM pozwoli na ekstremalnie płynną pracę w stosunku do smartfonów z 4 GB. Są to jednak smartfony do zadań specjalnych; osoby, które robią zdjęcia raczej tylko swoim zwierzakom i od razu wrzucają je na Instagrama, zadowoli 4-6 GB. Wysokie wartości takie jak 8 GB i 12 GB dedykowane są bardziej obciążającym zadaniom, a więc skomplikowanej obróbce przy wykorzystaniu profesjonalnych programów.

Z kolei pamięć wewnętrzna wyraża ilość miejsca w telefonie. Sam Facebook, bez Messengera, zajmuje w 2020 roku ponad pół GB. Bardzo zaawansowane gry potrafią osiągać wagę nawet 4-6GB. Im więcej planujesz więc (i im cięższych) pobierać aplikacji i przechowywać zdjęć czy filmów, tym więcej pamięci będziesz potrzebować. Telefony o bardzo dużych możliwościach oferują dziś nawet 128 GB, 256 GB czy 512 GB pamięci wbudowanej.

 

SAMSUNG Galaxy A51, 128 GB, Dual SIM

 

Smartfony z dobrym aparatem: liczba i typ obiektywów 

Dla wielu osób w dalszym ciągu standardem jest jedna kamera przednia i jedna tylna. W przypadku smartfonów fotograficznych należy się jednak spodziewać, że oczek aparatów będzie z obu stron więcej. Jakie znaczenie mają dodatkowe obiektywy?

Obiektyw szerokokątny 

Ten rodzaj obiektywu odpowiada za uchwycenie szerokiego kadru; ogniskowa wynosi około 26 mm, sprawdzając się zarówno w przypadku portretów, jak i robienia zdjęć krajobrazów.

Obiektyw ultraszerokokątny 

Wybór konieczny w przypadku osób, które fotografują przede wszystkim krajobraz. Pozwala na uzyskanie jeszcze szerszego kadru. Ogniskowa może wynosić około 13 mm (jak w przypadku APPLE iPhone 11).

Teleobiektyw 

Dedykowany przede wszystkim wykonywaniu portretów. Tutaj, mówiąc w największym uproszczeniu, im wyższa wartość ogniskowej, tym lepiej. Dla porównania w lustrzankach stosuje się obiektywy o ogniskowej około 80 mm. Wybierając więc smartfona z teleobiektywem 125 mm, można być pewnym bardzo dobrego odwzorowania proporcji i szczegółów wyglądu twarzy.

 

SAMSUNG Galaxy A21s, 32 GB, Dual SIM

 

Telefon z najlepszym aparatem: jak najwięcej megapikseli? 

Pierwszą myślą, która może towarzyszyć przy analizie parametrów smartfona do zdjęć, jest jak najwyższa liczba megapikseli. Nic dziwnego; tą zasadą kierowano się przy wyborze pierwszych komórek z aparatem (które, nawiasem mówiąc, osiągały zawrotną liczbę 2 Mpix, choć telefon uznawany za naprawdę pierwszy miał rozdzielczość 0,11 Mpix. Dla porównania, dziś obiektywy główne osiągają od 12 do 40 Mpix, a przednie od 7 do 32).

Okazuje się jednak, że telefon z najlepszym aparatem będzie nie tym, który stanie na podium największej ilości Mpix, ale ten, który ma największą matrycę. Co do samych megapikseli, to – wbrew popularnej opinii, że im więcej, tym lepiej – ich nadmiar może powodować szumy na zdjęciu i problemy z rejestrowaniem światła. Tym samym zdjęcia będą mniej szczegółowe i mogą być prześwietlone – im więcej pikseli, tym mniejsze piksele, a to właśnie ich wielkość świadczy o wysokiej jakości obrazu. 12 Mpix może więc dawać lepsze efekty niż 40.

 

SAMSUNG Galaxy S10, 128 GB, Dual SIM

 

Podsumowując, smartfony z dobrym aparatem powinny mieć naprawdę mocne wnętrze i rodzaje obiektywów dostosowane do typów zdjęć, które będzie robił użytkownik. Tak więc smartfony do selfie czy zdjęć na bloga kulinarnego powinny być wyposażone w teleobiektyw, a fani pięknych krajobrazów natury i wyjątkowych zdjęć miejskich niech stawiają na obiektywy szeroko- i ultraszerokokątne. Wybierz telefon pod swoje potrzeby – a nie dostosowuj ich do możliwości smartfona!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock