Hub USB – co to jest?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, kłopot małej ilości portów USB dotyczy najczęściej komputerów przenośnych. Klasyczna mysz, klawiatura, drukarka, pendrive czy inne akcesoria komputerowe a przy tym potrzeba podładowania smartfona – i pojawia się kłopot. Wiele z tych gadżetów można już oczywiście podpiąć pod komputer przy pomocy parowania Bluetooth, większość osób korzysta jednak z akcesoriów bez takiej możliwości. Na szczęście nie trzeba kupować nowych głośników czy klawiatury – wystarczy podłączenie hub USB. To niewielkie urządzenie pełniące funkcję rozdzielacza USB, a w zasadzie rozdzielacza portów. Porównać można go do przedłużacza z kilkoma gniazdkami elektrycznymi. To prostokątna, niewielka skrzynka, po której bokach znajdują się dodatkowe porty – 2, 3, 4, a w niektórych modelach nawet 7. By mieć do nich dostęp, wystarczy podłączyć urządzenie do pojedynczego portu, tym sposobem zamieniając go na kilka.

Hub USB GREEN CELL AK50

Dodatkowe funkcje rozgałęźnika USB

Głównym zadaniem gadżetu jest oczywiście zwiększenie ilości portów USB danego sprzętu. Ale to nie wszystkie możliwości tych urządzeń. W jednym urządzeniu użytkownik może zyskać:

  • rozgałęźnik USB,
  • przejściówkę z mikro USB na USB typu C,
  • czytnik kart SD, micro SD,
  • mini jack,
  • port HDMI,
  • zasilanie komputera złączem USB typu C Power Delivery.

Poza funkcjami dodatkowymi należy zwrócić także uwagę na liczbę portów – to od niej zależy, jak bardzo urządzenie zwiększy możliwości użytkownika. Przed zakupem warto więc zastanowić się, ile sprzętów najczęściej użytkuje się jednocześnie i dodać do tego jeden dodatkowy port na nagłe potrzeby.

Hub USB HAMA 4 porty

Podstawowe rodzaje hubów USB

Nie tylko ilość portów i dodatkowe funkcje są istotne podczas poszukiwań hubów USB. Nie mniej istotny okazuje się rodzaj urządzenia – występuje ono w trzech podstawowych wersjach:

  • Huby USB aktywne – wymagają podłączenia do zasilania, dzięki czemu jeszcze bardziej zwiększają możliwości użytkownika: ujmując w największym uproszczeniu, im większa trafia do nich energia, tym skuteczniej obsłużą wszystkie podłączone urządzenia. A jeden port USB przekazuje jej mocno ograniczoną ilość. W przypadku aktywnych hubów urządzenie pobiera moc nie tylko z samego komputera, ale również z zasilania.
  • Huby USB pasywne – niewymagające podłączenia do zasilania, tym samym umożliwiające wyłącznie rozgałęzienie portów. Przy ich wyborze należy mieć na uwadze, że energia doprowadzania przez jeden port zostaje podzielona na wszystkie użytkowane porty, co przekłada się na jakość i prędkość ładowania lub przekazu danych.
  • Huby USB aktywno-pasywne (hybryda) – połączenie typu aktywnego i pasywnego. Użytkownik może wykorzystywać urządzenie zgodnie z aktualnymi potrzebami; albo podłączając je do zasilania i ciesząc się większą mocą, albo nie.

Baseus 7w1 wielofunkcyjny HUB USB 3.0

Wybór huba USB: długość przewodu i obudowa

To ostatnie dwa kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań dobrego huba. Od długości przewodu, którym zostaje podłączony do portu w komputerze, zależy komfort jego użytkowania. W przypadku laptopa kłopot w zasadzie nie istnieje, rozdzielacz USB będzie bowiem leżał na biurku obok komputera. Problematyczny może być PC znajdujący się pod biurkiem. Na zbyt krótkim przewodzie urządzenie będzie nieestetycznie i przede wszystkim niewygodnie zwisać przy obudowie albo sięgać do podłogi. Odpowiednio długi kabel umożliwi położenie huba na blacie, tym samym zwiększy wygodę jego użytkowania.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na obudowę rozgałęziacza? To od niej w ogromnej mierze zależy trwałość urządzenia. Ciekawe są modele z aluminium; odporne na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, takie jak wgniecenia czy przełamania. Co więcej, są lekkie, nierdzewne i odporne na promieniowanie UV oraz wahania temperatur.

Rozdzielacz USB to z całą pewnością gadżet, który warto mieć pod ręką. Jest niewielki, dzięki czemu nie stwarza problemu podczas transportowania, a zdecydowanie zwiększa możliwości. Sprawdzi się zarówno podczas użytkowania prywatnego komputera w domu, jak i służbowego w pracy.

Szeroką ofertę rozdzielaczy znajdziesz właśnie u nas – sprawdź modele od renomowanych producentów i zwiększ jakość swojej pracy przy komputerze.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock