Zamarzanie szyb od wewnątrz – dlaczego tak się dzieje?

Zjawisko zamarzania szyby od środka w samochodzie nie występuje często. Większość współczesnych modeli samochodów jest odporna na ten problem. Ponadto obecnie zimy w Polsce nie są już tak srogie jak kiedyś, a więc ujemne temperatury występują rzadziej. Niemniej w pewnych okolicznościach i w niektórych samochodach może okresowo dochodzić do zamarzania szyb od wewnątrz.

Dlaczego szyba zamarza od środka? Powodem takiego stanu rzeczy jest oczywiście mróz oraz wilgoć. Jeżeli nasze auto stoi zimą na dworze lub w słabo ocieplonym garażu czy też na parkingu podziemnym, gdzie mogą występować ujemne temperatury, jest narażone na zamarzanie szyb od środka. Dzieje się to jednak tylko wtedy, kiedy we wnętrzu naszego pojazdu występuje nadmiar wilgoci.

Potencjalnych powodów zbyt dużej wilgoci w środku auta może być wiele. Jednym z nich są nieszczelności – obluzowane lub sparciałe uszczelki okienne, niedomykające się drzwi lub opuszczające się szyby. Są to cechy charakterystyczne mocno wysłużonych lub powypadkowych aut. Z powodu luk, kabina pojazdu nie jest szczelna i w deszczowe dni może dostawać się do niej wilgoć. Innym powodem problemu może być woda, którą sami przynosimy do auta. Błoto z butów, mokry płaszcz, parasol, który kładziemy na fotelu pasażera. Ten nadmiar wody musi odparować, co nie jest łatwe, zwłaszcza jeżeli posiadamy materiałowe pokrycie foteli oraz dywaniki w aucie. W mroźny dzień wilgoć odkłada się na elementach pojazdu najbardziej podatnych na wpływ ujemnej temperatury z zewnątrz, a więc na szybach. Kiedy jest szczególnie zimno, szyby zamarzają od środka.

 

PLAK atas ODMRAŻACZ DO SZYB I LUSTEREK / alaska
PLAK atas ODMRAŻACZ DO SZYB I LUSTEREK / alaska Atas
5/5
10,63 zł
Promocja
13,29 zł (-20%)  najniższa cena

13,70 zł (-22%)  cena regularna


 

Co zrobić, żeby w aucie nie zamarzły szyby od środka?

Istnieje kilka sprytnych patentów, z pomocą których można próbować przeciwdziałać zamarzaniu szyb od środka. Wszystkie opierają się o konieczność zaabsorbowania wilgoci, której nadmiar powoduje problem. Najprostszym rozwiązaniem jest solidne wywietrzenie auta w suchy, ciepły dzień. Niestety, jeśli nadwozie naszego auta nie jest szczelne, metoda ta nie pomoże na długo. Dobrym rozwiązaniem jest pozostawianie w aucie higroskopijnych kryształków – np. soli czy syntetycznego żwirku dla kota. Na rynku dostępne są także samochodowe pochłaniacze wilgoci, które mogą mieć różne formy – np. wypełnionych pochłaniającymi wodę kryształkami woreczków czy niewielkich poduszek.

Inną formą zabezpieczenia szyb pojazdu od środka przed zamarzaniem jest zastosowanie specjalnego preparatu odpychającego wodę. Środki tego typu tworzą na szybie przezroczystą warstwę wodoszczelną, po której spływają krople wody, a powierzchnia pozostaje w czystości. Przed zastosowaniem preparatu konieczne jest dokładne umycie i odtłuszczenie szyby, najlepiej dedykowanym temu płynem do szyb. Choć preparaty odpychające wodę są rozwiązaniem skutecznym (na pewien czas), nie usuwają one nadmiaru wilgoci, a więc przyczyny problemu. Dobrze zatem łączyć ich stosowanie z wykorzystywaniem pochłaniaczy. Warto także regularnie wycierać z podszybia wodę, która spłynęła z powodu zastosowania preparatu – najlepiej ręcznikami papierowymi, które potem wyrzucimy poza kabiną pojazdu.

 

SONAX ODMRAŻACZ DO SZYB - 500 ml ATOMIZER / alaska
SONAX ODMRAŻACZ DO SZYB - 500 ml ATOMIZER / alaska SONAX
5/5
12,44 zł
Promocja
15,55 zł (-20%)  najniższa cena

15,00 zł (-17%)  cena regularna

DEG - ODMRAŻACZ DO SZYB 500ML + ATOMIZER
DEG - ODMRAŻACZ DO SZYB 500ML + ATOMIZER Atas
0/5
8,62 zł
Promocja
10,77 zł (-19%)  najniższa cena

11,00 zł (-21%)  cena regularna

Sonax Odmrażacz do zamków, 50ml
Sonax Odmrażacz do zamków, 50ml SONAX
5/5
6,68 zł
Promocja
6,48 zł  najniższa cena

8,35 zł  cena regularna

 

Jak odmrozić szybę samochodu od środka?

Szyby zamarzają w samochodzie od środka zwykle w najmniej odpowiednim dla nas momencie. Zależy nam zatem na tym, by jak najszybciej pozbyć się uciążliwego szronu i rozpocząć jazdę. Jeżeli warstwa lodu na szybach jest cienka, wystarczy zwykle uruchomienie silnika samochodu, podkręcenie ogrzewania i ustawienie nawiewu na szyby. Pamiętajmy przy tym, by obieg powietrza w samochodzie nie był zamknięty (w wielu przypadkach to właśnie przypadkowe wciśnięcie przycisku obiegu zamkniętego powietrza jest powodem parowania i zamarzania szyb od wewnątrz).

Jeżeli szyby po kilku minutach pracy silnika nadal są zamarznięte, można wspomóc się specjalistycznym środkiem, czyli odmrażaczem do szyb. Większość dostępnych na rynku odmrażaczy można stosować zarówno na zewnętrzną, jak i wewnętrzną stronę szyb. W przypadku wnętrza warto jednak użyć szmatki lub papierowego ręcznika, aby zebrać wodę z roztapiającego się lodu. W skrajnych przypadkach przyda nam się standardowa skrobaczka do szyb. Jej użycie w kabinie pojazdu nie jest zbyt wygodne i wymaga uwagi, by nie zarysować szyby ani nie uszkodzić elementów kokpitu.

 

 

Co jeszcze może okazać się pomocne w walce z zamarzającymi od środka szybami auta? Osłona antyszronowa na przednią szybę pojazdu. Co prawda maty tego typu zostały stworzone, aby zabezpieczyć szybę przed zamarzaniem od zewnątrz, jednak przy niewielkich mrozach rozwiązanie to pomoże także w omawianym przez nas problemie. Mata jest wodoodporna przez co zbierająca się na niej wilgoć zostaje usunięta grawitacyjnie. Ze względu na brak szronu, temperatura przedniej szyby jest wyższa niż bez zastosowania maty. Przy stosowaniu tego typu osłony na szybę warto pamiętać o jej odpowiednim montażu. Powinna jak najściślej przylegać do powierzchni szyby. Jej ramiona montażowe powinny być silnie przyciśnięte drzwiami pojazdu w taki jednak sposób, by nie wyginały uszczelek drzwiowych.

Warto pamiętać, że nadmierne parowanie, a zatem i zamarzanie szyb od środka może być powodowane problemami z układem wentylacyjnym oraz układem klimatyzacji w aucie. Jeżeli obieg powietrza w samochodzie nie jest właściwy, wilgoć dostająca się do pojazdu z zewnątrz może nie być właściwie odparowywana. Dzięki sprawnie działającej klimatyzacji i drożnym nawiewom, szybciej odmrozimy szyby w pojeździe, dlatego też warto kontrolować regularnie stan tych systemów. Należy także dbać o regularną wymianę filtra kabinowego, który – jeżeli jest silnie zanieczyszczony – może blokować właściwy przepływ powietrza i również absorbować niepożądaną wilgoć.

 

MOJE AUTO Odmrażacz do Szyb 650ml - Atomizer
MOJE AUTO Odmrażacz do Szyb 650ml - Atomizer MOJE AUTO
4/5
8,36 zł
Promocja
8,11 zł  najniższa cena

9,95 zł  cena regularna

MOJE AUTO Odmrażacz do Zamków 50ml - Aerozol
MOJE AUTO Odmrażacz do Zamków 50ml - Aerozol MOJE AUTO
0/5
3,92 zł
Promocja
4,90 zł (-20%)  najniższa cena

5,05 zł (-22%)  cena regularna

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com