Parująca szyba w samochodzie od wewnątrz – jakie są przyczyny?

Z problemem zaparowanych szyb spotyka się wielu kierowców. Zazwyczaj pojawia się on rano, kiedy spieszymy się do pracy lub w inne miejsce. Wewnętrzna część przedniej szyby, a często także szyby boczne, są pokryte warstwą pary wodnej, której niełatwo się pozbyć. Można próbować wycierać szybę ściereczką lub specjalną, służącą do tego gąbką. Można także osuszać szyby za pomocą nawiewu, po uruchomieniu auta. Ta druga metoda jest skuteczna szczególnie wtedy, gdy na wyposażeniu pojazdu, znajduje się układ klimatyzacji. Ustawiamy wówczas nawiew na szybę czołową i uruchamiamy klimatyzację, która powinna w krótkim czasie osuszyć szyby.

 

Zestaw przeciw parowaniu szyb

 

Dlaczego jednak szyby w samochodzie parują? Powodów ku temu może być wiele. Bardzo często problem pojawia się w starszych autach, w których kabina pasażerska nie jest całkowicie szczelna -  uszczelki drzwiowe i okienne nie dolegają idealnie, wpuszczając do środka zbyt wiele powietrza z zewnątrz. Wówczas wilgoć ze środowiska zewnętrznego dostaje się do środka auta. Problem jest szczególnie widoczny, kiedy samochód nie jest garażowany, lecz stoi pod gołym niebem. W pojazdach garażowanych łatwiej jest uniknąć zjawiska parowania szyb, jednak nie jest to reguła. Zdarza się, że sami wpływamy na zwiększenie poziomu wilgotności powietrza w kabinie pojazdu – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy przynosimy do auta wodę na butach czy ubraniu. Jeżeli posiadamy dywaniki materiałowe, a nie gumowe, woda nie odparuje szybko, lecz będzie uwalniana stopniowo, a przy większej różnicy ciśnienia pomiędzy wnętrzem auta a światem zewnętrznym, osadzi się na szybach w postaci cienkiego filmu. Wilgoci, która zadomowiła się we wnętrzu pojazdu nie usuniemy w prosty sposób. Istnieje jednak kilka metod.

 

Antypara

 

Parowanie szyb w samochodzie z klimatyzacją - przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, z zaparowanymi szybami łatwo poradzić sobie, posiadając sprawny układ klimatyzacji w pojeździe. Zdarzają się jednak sytuacje, w których szyby parują nawet w trakcie jazdy i korzystania z klimatyzacji. Podobnie niepokojącym zjawiskiem są parujące szyby w samochodzie podczas deszczu. Takie sytuacje w jasny sposób sugerują problem techniczny, związany z pracą układu wentylacyjnego. Najprawdopodobniej coś zaburza właściwy obieg powietrza – brak cyrkulacji doprowadza do wprowadzenia do kabiny wilgotnego powietrza, które nie jest osuszane. Często przyczyną bywa awaria wentylatora nawiewów, który nie działa lub pracuje ze zbyt małym natężeniem. Inna przyczyna to zapchany filtr kabinowy auta, w którym zgromadził się brud i wilgoć. Zapchany filtr blokuje prawidłową cyrkulację powietrza. Pamiętajmy, że należy wymieniać go profilaktycznie co najmniej raz do roku lub co 10 tys. kilometrów.

 

filtr kabinowy

 

Brudny filtr kabinowy może być także jednym z powodów ograniczonej sprawności układu klimatyzacji, który nie jest w stanie poradzić sobie z parowaniem szyb. Równie często jednak powodem jest zbyt mała ilość czynnika chłodniczego w układzie, przez co klimatyzacja nie jest wydajna. Jednym z elementów układu jest filtr osuszacz, który – jak wskazuje nazwa – odpowiedzialny jest za osuszanie powietrza. Należy pamiętać o jego wymianie – najlepiej przy każdej serwisowej ingerencji w układ klimatyzacji.

 

Antypara

 

Parujące szyby w samochodzie - co robić?

Jeżeli parowanie szyb w naszym aucie jest związane z problemem technicznym, najlepiej odwiedzić warsztat naprawczy w celu dokonania sprawdzenia podzespołów i ich ewentualnej naprawy lub wymiany. Jeśli jednak parowanie nie wynika z technicznych mankamentów, możemy próbować radzić sobie z nim na kilka sposobów. Istnieją nawet domowe sposoby na parujące szyby w samochodzie. Wśród nich popularne jest pozostawianie w zaparkowanym pojeździe otwartego pojemnika z solą lub żwirkiem dla kota. Higroskopijne kryształki absorbują wilgoć, która w innym przypadku osadziłaby się na szybie. Innym domowym sposobem jest rozłożenie papierowych ręczników kuchennych na podszybiu, desce rozdzielczej i dywanikach auta.

Bardziej skuteczne metody są związane z wykorzystaniem specjalnych preparatów na parowanie szyb w samochodzie (tzw. antypara). Są one zwykle dostępne w sprayu i tworzą na powierzchni szyb ochronną warstwę, odpychającą cząsteczki wody, dzięki której wilgoć nie może osadzić się na szybie. Przed zastosowaniem preparatu zalecane jest dokładne umycie szyby, najlepiej dobrej jakości płynem do mycia szyb, oraz osuszenie jej (np. ściereczką z mikrofibry). W sprzedaży dostępne są także pochłaniacze wilgoci, które choć działają podobnie jak np. pojemnik z solą kuchenną, wyglądają o wiele lepiej i mogą uchodzić za ozdobę wnętrza pojazdu. Zwykle są dostępne w postaci woreczków z kryształkami lub kulkami czy też niewielkich „poduszek”. Warto pamiętać, że mają one ograniczony czas przydatności, po którym warto wymienić je na nowe.

 

Pochłaniacz wilgoci do auta

 

Czasami zdarza się, że najprostsza przyczyna problemu jest tą, której w ogóle nie bierzemy pod uwagę. Bywa, że powodem parujących szyb w aucie jest niewłaściwe ustawienie nawiewu. Każdy samochód posiada przycisk (lub dwa przyciski) wyboru kierunku wentylacji – zwykle ma on symbol kabiny auta z zaznaczonymi strzałkami. Kiedy strzałka skierowana jest do wewnątrz kabiny, wybieramy standardowy tryb pracy – pojazd będzie pobierał powietrze z otoczenia. Kiedy strzałka znajduje się wewnątrz nadrukowanej kabiny, wybieramy obieg zamknięty. Jest to opcja przydatna, jeżeli np. chcemy odizolować wnętrze auta od nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Dłuższa praca w obiegu zamkniętym spowoduje jednak brak dostępu świeżego powietrza, co spowoduje parowanie szyb. Warto zatem sprawdzić, czy w naszym pojeździe – przypadkiem lub intencjonalnie – nie został wybrany obieg wewnętrzny powietrza.

 

Pochłaniacz wilgoci do auta

 

Dlaczego szyby w samochodzie parują od zewnątrz?

Dość nietypową sytuacją jest zjawisko parowania szyb od zewnątrz. Dochodzi do niego, kiedy temperatura szyby jest niższa niż temperatura otoczenia. Możemy spotkać się z tym, np. kiedy w chłodny dzień wjedziemy do garażu podziemnego. Zazwyczaj, by poradzić sobie z problemem na szybie czołowej pojazdu, wystarczy uruchomić wycieraczki. W ten sam sposób nie usuniemy jednak pary z szyb bocznych, dlatego konieczne może okazać się zatrzymanie samochodu i wytarcie szyb ściereczką bądź gąbką.

 

Pochłaniacz wilgoci do auta

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com