Czy jest obowiązek zmiany opon na zimowe?

Wielu kierowców jest przekonanych, że wraz z nastaniem sezonu zimowego należy zmienić opony. Jest to natomiast jedynie zalecenie, a nie obowiązek regulowany prawnie, podobnie jak w przypadku posiadania opony zapasowej do wymiany. Prawo nie wymaga od kierowców, by dwa razy do roku wymieniali opony – w zasadzie w ogóle nie muszą ich zmieniać. Nie znaczy to jednak, że to dobry pomysł.

Kierowcom zaleca się wymianę opon dwa razy do roku, aby dostosować się do panujących na drodze warunków. Niewłaściwie dobrane opony skracają czas reakcji w sytuacjach zagrożenia, na przykład przy poślizgu. Mogą utrudniać hamowanie i wydłużać jego drogę, a także zmniejszać kontrolę nad pojazdem. Dlatego, mimo że prawo nie nakłada na kierowców obowiązku zmiany opon, nie warto pomijać tego kroku dla bezpieczeństwa swojego i innych.
 


 

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Skoro już wiemy, czy istnieje prawny obowiązek zmiany opon, i jak należy do niego podejść, czas wyjaśnić kwestię samej wymiany. Kiedy wymieniać opony na zimowe i kiedy wracać do opon letnich? W związku z tym, że prawo nie reguluje tej kwestii w ogóle, próżno oczekiwać wytycznych w temacie zalecanego momentu zmiany modeli. Zasadniczo jednak uznaje się, że opony należy wymienić, gdy warunki pogodowe znacząco się pogarszają. Pierwsze przymrozki i poranna ,,szklanka" to znak, że najwyższy czas na wymianę. Również gdy na jezdni pojawi się śnieg czy marznący deszcz należałoby już zadbać o to, by samochód posiadał już odpowiednie ogumienie.

Kwestia temperatury jest tutaj drugorzędna – przy niskich temperaturach i braku śniegu czy przymrozkach bez opadów deszczu, można względnie bezpiecznie jeździć na oponach letnich. Pamiętajmy jednak, że wraz z nadejściem późnej jesieni i zimy, warunki drogowe mogą dość szybko ewoluować, zatem warto zawczasu zaopatrzyć się w ,,zimówki". Według oficjalnych zaleceń, temperaturą graniczną jest -7 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura w nocy spada poniżej tej wartości, zdecydowanie czas na zimowe opony.
 


 

Kiedy zmienić opony na letnie?

W przypadku opon letnich, sprawa również nie jest uregulowana. Gdy temperatury utrzymują się powyżej -7 stopni Celsjusza w ciągu całej doby, a śnieg zniknął już z ulic, można powoli zacząć myśleć o wymianie opon na letnie. Trzeba jednak pamiętać, że w okresie wczesnej wiosny warunki bywają naprawdę zmienne, a poranne przymrozki to dość często zjawisko. Najlepiej więc nieco poczekać, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze. Dobrym momentem na umówienie się w warsztacie samochodowym może być przełom marca i kwietnia – to właśnie wtedy polscy kierowcy najczęściej wymieniają opony.
 


 

Czym różnią się opony letnie od zimowych?

Opony letnie są zbudowane inaczej niż opony zimowe. Intuicyjnie można byłoby założyć, że opony zimowe powinny być znacznie grubsze i szersze niż ich warianty letnie. Przyglądając się modelom z obu kategorii, można jednak zauważyć, że jest zupełnie odwrotnie. Zimowe opony są zazwyczaj węższe, niż letnie. Inna jest również rzeźba bieżnika oraz stopień twardości i elastyczności gumy.

Opony letnie są znacznie twardsze, niż zimowe. Ich powierzchnia jest również gładsza, pozbawiona charakterystycznych głębokich rowków. Elastyczność takich opon jest znacznie mniejsza, niż w przypadku „zimówek”.

Opony zimowe wykazują znacznie większą elastyczność. Wszystko dzięki zmodyfikowanemu składowi, w którym zawartość procentowa naturalnej żywicy jest znacznie większa. Dzięki temu, lepiej radzą sobie na nierównościach, będących skutkiem opadów śniegu czy posypywania ulic solą i piaskiem. Duża elastyczność gumy zwiększa również przyczepność opony na oblodzonych i zaśnieżonych drogach. Dodatkową kontrolę w trudnych warunkach zapewniają kierowcy głębokie żłobienia na bieżniku. Sprawiają one, że pojazd sprawniej porusza się po śniegu.
 


 

Czy można stosować opony zimowe w lecie?

Kierowcy często wychodzą z założenia, że alternatywą dla wymiany może być korzystanie z opon zimowych przez cały rok. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie w kontekście bezpieczeństwa. Zimowe opony w letnich warunkach znacznie wydłużają drogę hamowania.. Sezonowa wymiana jest ważna nie tylko dla bezpieczeństwa kierowcy, ale również komfortu jazdy i żywotności samych opon.
 


 

Opony wielosezonowe – czy to dobry pomysł?

Jeśli nie chcesz regularnie dokonywać wymiany opon, dobrym rozwiązaniem mogą okazać się opony wielosezonowe. Współczesne modele powstają z nowoczesnych materiałów, dostosowujących się do warunków panujących na drodze. Jest to doskonały kompromis dla kierowców, którzy nie pokonują często bardzo długich dystansów i prowadzą we względnie bezpiecznych warunkach. Elastyczność oraz rzeźbę bieżnika w oponach całorocznych dobiera się w taki sposób, aby radziły sobie one zarówno z oblodzeniami, jak i letnimi deszczami czy wysoką temperaturą. Trzeba jednak pamiętać, że opony sezonowe lepiej radzą sobie w naprawdę wymagającym terenie.
 


 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com