Który stepper dla seniora wybrać? Rodzaje stepperów 

Steppery do ćwiczeń dzieli się na cztery podstawowe kategorie związane z ich wyposażeniem. Każda z nich zapewnia nieco inny komfort ćwiczeń oraz możliwe do uzyskania efekty.

Stepper podstawowy (mini) 

Czyli najtańszy model składający się wyłącznie z podstawy z dwiema platformami (bieżnikami) pod stopy, a ćwiczenia na nim przypominają wchodzenie po schodach. Steppery tego typu kosztują zazwyczaj około 100-350 złotych. Urządzenie jest dużo łagodniejsze dla stawów niż przemierzanie rzeczywistych stopni, dlatego będzie dobrym wyborem również dla seniora. Zadba o ogólną kondycję jego organizmu, w tym wydolność krążeniowo-oddechową, a także może wzmocnić mięśnie oraz stawy nóg, bioder i pośladków.

 

MODERNHOME, Steper skrętny z linkami i licznikiem

 

Stepper z linkami (ekspanderami)  

Stepper z linkami to rozbudowana wersja modelu klasycznego. Poza ruchomymi bieżnikami ma również elastyczne ekspandery, które służą do włączenia w ćwiczenia również ramion. Dzięki temu zostają zaangażowane mięśnie rąk, pleców oraz klatki piersiowej czy nawet brzucha. Trening jest wzbogacony o rytmiczne wymachy rąk (np. w górę, na boki czy do przodu) z lekkim oporem, co może wpływać również na poprawę kondycji i wydolności oddechowej.

 

HMS, Stepper prosty z linką S3038, czarny

 

Stepper z ruchomymi ramionami 

Stepper do ćwiczeń w wersji z ruchomymi ramionami przypomina mniej rozbudowany, pozbawiony koła zamachowego orbitrek. Jest bowiem wyposażony w dwie podłużne pionowe rączki, które ruszają się na zmianę; po pociągnięciu jednej w stronę piersi, druga jest wybijana do przodu. Pracują krzyżowo w stosunku do platform pod stopy, angażując wiele mięśni jednocześnie.

To również dobry wybór dla aktywnego seniora, który chce popracować nad swoją wydolnością oddechowo-krążeniową oraz ogólną kondycją, a także rozruszać mięśnie i stawy całego ciała. Steppery z rączkami kosztują zwykle nieco ponad 200 zł, choć najdroższe modele sięgają i 500 zł. Co ciekawe, wiele produktów tego typu jest wyposażanych dodatkowo w ekspandery, stając się sprzętem 3 w 1. 

 

HMS, Stepper, S3085

 

Stepper z kolumną 

Ostatni z typów stepperów charakteryzuje się wyposażeniem w nieruchomą kolumnę, która przypomina kierownicę rowerka stacjonarnego. Ten element pomaga utrzymać równowagę podczas treningu na stepperze. Co więcej, większość kolumn ma zamontowany niewielki komputer, który umożliwia śledzenie postępów w ćwiczeniach, w tym liczbę wykonanych kroków, spalonych kalorii czy czas treningu. Niektóre modele mogą mieć również ekspandery do ćwiczeń mięśni rąk, pleców i klatki piersiowej. W przypadku tych stepperów trzeba jednak liczyć się z nieco wyższym kosztem – rzędu około 300-400 zł.

Czy stepper z kolumną będzie dobry dla seniora? Jak najbardziej! Funkcje pomiarowe pomogą mu utrzymywać kontrolę nad treningiem tak, by się nie przemęczać, a przy tym ćwiczyć efektywnie, a kolumna odciąży nieco kręgosłup.

 

Hop-Sport, Stepper skrętny z kolumną, HS-055S Noble, limonka

 

Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując stepper do ćwiczeń dla seniora? 

Rodzaj steppera to oczywiście niejedyna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę przed zakupem. Nie mniej istotne będą podstawowe parametry oraz funkcje dodatkowe.

Stepper fitness dla seniora: dane techniczne i opcje dodatkowe 

Niektóre steppery występują pod nazwą „skrętne”. To modele, w przypadku których platformy są ustawione pod lekkim kątem, w związku z czym biodra zostają mocniej wprawione w ruch, bo ciało „buja się” na boki. Tym samym mięśnie brzucha pracują skrętnie, co umożliwia ich rozbudowanie. W przypadku seniorów większe znaczenie będzie mieć jednak wspomniany ruch bioder. Ich „rozruszanie” docenią między innymi osoby borykające się z nawracającymi bólami w tej okolicy, a wzmocnienie tych stawów może zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej.

 

MalaTec, Stepper skrętny z linkami i licznikiem, czarny

 

A na co jeszcze zwrócić uwagę? 

  • Regulacja wysokości platform – pozwoli na dopasowanie długości „kroków” wykonywanych podczas ćwiczeń.
  • Powłoka platform – dobrze, by pedały były wyposażone w powłokę antypoślizgową, która zapewni stopom odpowiednią przyczepność.
  • Maksymalna waga użytkownika
  • Odległość między platformami – im niższa, tym bardziej naturalne będzie ułożenie stóp podczas ćwiczeń, przypominające „prawdziwy” chód.
  • Długość ekspanderów – od niej zależy, do jakiej wysokości da się unieść ręce trzymające linki.
  • Regulacja kolumny – powinna umożliwiać jej podwyższenie lub obniżenie do takiego stopnia, by idealnie zgrała się ze wzrostem użytkownika.
  • Rodzaj funkcji pomiarowych – mogą być to wspomniane liczniki kalorii, kroków oraz czasu treningu, a także czujnik tętna, wyjątkowo istotny w przypadku seniorów. Pomoże w dopilnowaniu, by trening nie był zbyt intensywny.

Aby jeszcze bardziej zadbać o bezpieczeństwo seniora w trakcie ćwiczeń, zwróć również uwagę na znajdujące się w naszej ofercie sportowe smartbandy oraz smartwatche wyposażone między innymi w funkcję EKG i ciśnieniomierz.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock