Kto nie zna przygód czwórki przyjaciół i uroczego doga niemieckiego, który panicznie wszystkiego się boi? Chyba każdy dorosły kojarzy tę kultową już bajkę, emitowaną w telewizji od ponad 50 lat! W tym czasie fani serii o Scoobym Doo doczekali się mnóstwa animowanych seriali i pełnometrażowych bajek, filmów kinowych, gier, książek oraz komiksów, a ostatnimi czasy również popularnych zabawek. Jak się okazuje, początki opowieści o przygodach detektywów nie była łatwe. Na szczęście dla miłośników całej serii udało się i w 1969 roku wyemitowano pierwszy odcinek. Potem było już z górki, choć cała historia Scooby’ego i spółki może wydawać się mocno skompilowana.

SCooby doo

Scooby Doo - jak to się zaczęło?

Serial animowany „Scooby Doo” swoje istnienie pośrednio zawdzięcza protestowi amerykańskiej organizacji konsumenckiej w 1968 roku. Sprzeciwiano się kreskówkom wyświetlanym w sobotnie poranki w jednej ze stacji telewizyjnych, które zdaniem niektórych były zbyt drastyczne dla małych odbiorców. W efekcie zdjęto z anteny aż trzy bajki. Wtedy pojawił się pomysł na stworzenie nowego serialu dla dzieci, którego opracowanie polecono słynnemu dziś studiu filmów animowanych Hanna-Barbera (od 2001 roku przejętemu przez Warner Bros.Animation). Tak zrodziła się koncepcja serialu animowanego o zespole muzycznym, którego członkowie – pięcioro przyjaciół i pies grający na bongosach – mieli zajmować się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych.

W trakcie prac nad nową produkcją zmniejszono liczbę „ludzkich” bohaterów z pięciu do czterech, zmieniono ich imiona oraz imię psa, a także zamieniono zaproponowanego owczarka staroangielskiego na doga niemieckiego. Zrezygnowano także z pomysłu zespołu muzycznego i złagodzono fabułę, która początkowo wydała się szefowi stacji telewizyjnej zbyt straszna dla dzieci. Ostatecznie zatwierdzono pomysł na serial w bardziej komediowej konwencji, gdzie za strachy, duchy i zombie będą przebierać się przestępcy, ostatecznie demaskowani przez Scooby’ego i jego przyjaciół. Pierwszy odcinek z serii „Scooby Doo, gdzie jesteś?” zatytułowany „Noc w muzeum” wyemitowano 13 września 1969 roku w amerykańskiej telewizji CBS.

Ciekawostką jest fakt, że inspiracją dla imienia Scooby Doo była piosenka „Strangers in the Night” Franka Sinatry, w której śpiewał „doo-be-doo-be-doo”.

Scooby doo serial

Brygada Scooby Doo – postacie

Główni bohaterowie serii to nastolatkowie i pies, którzy tworzą Tajemniczą Spółkę, zajmującą się rozwiązywaniem zagadek kryminalnych. Postacie „Scooby Doo” znane są z charakterystycznego wyglądu i wypowiadanych kwestii.

  • Scooby Doo – to dog niemiecki, tytułowy bohater, który pomimo tego, że należy do grupy detektywów, jest wyjątkowo tchórzliwy. I wiecznie głodny. Potrafi mówić, więc jest traktowany przez pozostałych członków Tajemniczej Spółki na równi z nimi. Scooby ma 7 lat psich, czyli 51 ludzkich, a jego zawołanie, które wykrzykuje zawsze na końcu każdego odcinka to „Scooby-Dooby-Doo!”.
  • Kudłaty – to pan Scooby’ego i jednocześnie jego najlepszy przyjaciel. Oboje mają podobne usposobienie, są ciągle głodni i tchórzliwi. Ma 17 lat i jest najstarszy z całej paczki przyjaciół. Jego słynne powiedzenie „Kurczę!” (ang. „Zoinks!”) przeszło już do historii i jest rozpoznawalne, podobnie jak charakterystyczna zielona, nieco rozciągnięta koszulka z krótkimi rękawkami.
  • Fred – ma 16 lat (!) i jest liderem grupy. Uchodzi za najsilniejszego, najbardziej wysportowanego i najprzystojniejszego jej członka. Ma blond włosy i w starszych odcinkach nosi śnieżnobiałą bluzę, spod której wystaje niebieski kołnierzyk, a także pomarańczową apaszkę, niebieskie spodnie i brązowe buty (w nowszych nie ma apaszki, a bluza jest w paski). To on zawsze prowadzi samochód Tajemniczej Spółki – kolorowego vana nazywanego Wehikułem Tajemnic, więc jego słynna kwestia brzmi „Ja prowadzę!”.
  • Daphne – 16-latka, która wiecznie wpada w kłopoty. Zawsze jest porywana przez przestępców i ratowana przez Tajemniczą Spółkę. Słynie z nienagannej figury i urody, zamiłowania do mody, rudych, bujnych włosów oraz charakterystycznego ubioru – sukienki, butów i opaski na włosach w fioletowym kolorze, różowych rajstop oraz zielonej apaszki. Jej ulubione powiedzonko to „O mamciu!”.
  • Velma – jest najmłodszą, bo 15-letnią, i jednocześnie najmądrzejszą, najbardziej zaradną i sprytną członkinią Tajemniczej Brygady. Jest znana z krótkiej fryzury, okularów, pomarańczowego swetra i podkolanówek oraz czerwonej spódniczki mini. Jako jedyna nie słynie z ulubionego powiedzenia, ale cierpi na klaunofobię, o czym dowiadujemy się z serii „Co nowego u Scooby’ego”.

Z czasem do głównych bohaterów „Scooby Doo” dołączają inne postacie, np. siostrzeniec Scooby’ego – Scrappy Doo, który zagościł w kilku seriach serialu oraz jednym filmie fabularnym o psim detektywie. Natomiast w emitowanej od 1972 roku serii „Nowy Scooby Doo” w każdym odcinku pojawiali się bohaterowie innych, znanych seriali, filmów i komiksów, np. rodzina Addamsów, a także znane osoby jak Dick Van Dyke, które same siebie dubbingowały.

scooby doo klocki

Scooby Doo bajki, filmy, gry i komiksy

Na przestrzeni lat, od 1969 roku powstały liczne bajki, filmy, ale też gry, książki i komiksy o przygodach psa-detektywa. Jest aż 14 serii animowanych seriali, a jedna ze stacji telewizyjnych zapowiedziała, że w październiku 2021 roku odbędzie się premiera serialu „Velma”, opowiadającego o losach Velmy, zanim poznała członków Tajemniczej Brygady. Jeśli chodzi o serię „Scooby Doo” i film, to powstało aż 41 pełnometrażowych filmów animowanych i 9 krótkometrażowych oraz 5 filmów aktorskich, z których 2 zostały wyświetlone w kinie.

W Polsce fani Scooby Doo mają też dostępne gry, których powstało 9, oraz liczne komiksy i książki, a nawet czasopisma, specjalnie poświęcone tej słynnej serii – „Scooby Doo poznaje tajemnice świata” i „Scooby Doo Magazyn”.

Playmobil Scooby Doo – zabawa w detektywów

Dzieci, ale z pewnością też wszyscy wierni fani serii o najsłynniejszym psie-detektywie, z pewnością są zachwyceni możliwością kolekcjonowania zabawek Playmobil Scooby Doo. To zestawy klocków, które składają się z figurek bohaterów bajki „Scooby Doo” oraz akcesoriów. Do najbardziej pożądanych należą duże zestawy, jak „Przygoda w domu z duchami”, na który składa się m.in. nawiedzona posiadłość, 3 figurki (Fred, Daphne i Scooby Doo), wampir, trumna z projektorem i efektami dźwiękowymi oraz karty duchów. Równie atrakcyjny jest zestaw ze słynnym pojazdem Tajemniczej Brygady czy pojedyncze figurki, które pozwalają powiększyć kolekcję i bawić się, tworząc coraz ciekawsze opowieści detektywistyczne z duchami w tle.

Scooby doo playmobil figurki

To co, przypominasz sobie dawne czasy, gdy z niecierpliwością czekało się na kolejny odcinek  przygód Scooby Doo? To wciąż żywa historia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby ponownie się w nią wciągnąć!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: materiały promocyjne filmu „Scooby doo!”