Autor: Robert Szymczak

„Mała księżniczka", Karolina Lewestam

Zacznijmy od najnowszej propozycji, która będzie miała oficjalną premierę podczas tegorocznych Wirtualnych Targów Książki. Mała księżniczka" autorstwa Karoliny Lewestam to wyjątkowa opowieść, która nawiązuje do "Małego księcia" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Nie jest łatwo stawiać swoją twórczość w dialogu z klasyką dziecięcej literatury - jak to wyszło rodzimej autorce? Fantastycznie - Mała księżniczka" porusza całe spektrum ważnych tematów, wzrusza i stanowi świetny pretekst do twórczej rozmowy z dzieckiem. To jeden z tych audiobooków dla dzieci, który powinna przesłuchać każda młoda dziewczynka. 

W wersji na Empik Go "Małą księżniczkę" czyta Maja Ostaszewska. Podczas Dnia Głośnego Czytania aktorka dała przedpremierowo próbkę swojej interpretacji książki. Sprawdźcie sami!  

„Przygody kota Filemona” Sławomir Grabowski, Marek Nejman

Niezależnie od wieku, wszyscy dobrze znamy „Przygody kota Filemona” – wersja animowana była w końcu jedną z najpopularniejszych polskich dobranocek. Audiobook idealnie oddaje czar książkowego oryginału – nie zabraknie emocjonujących historyjek oraz małych i dużych tajemnic czekających na odkrycie przez ciekawskiego kotka.

W wersji audio „Przygody kota Filemona” czyta Marian Opania – popularny aktor idealnie buduje beztroski i spokojny klimat książki. Dla najmłodszych będzie to dobra okazja na poznanie kultowych bohaterów, dorośli zaś pod wpływem audiobooka wrócą wspomnieniami do czasów dzieciństwa.

Przygody kota filemona audiobook

„Baśniobór” Brandon Mull

„Baśniobór” to książka otwierająca cykl „Smocza straż”, który stał się prawdziwym ewenementem w świecie fantastyki dla dzieci i zaskarbił sobie serca fanów z całego świata. Nic w tym dziwnego – Brandon Mull z łatwością łączy gatunkowe tropy typowe dla fantasy z wciągającą fabułą rodem z najlepszych książek young adult. Powieść zabiera słuchaczy w ekscytującą podróż pełną magii, tajemnic i demonicznych mocy, które mogą zniszczyć świat.

„Baśniobór” to nie tylko wysokiej jakości literatura rozrywkowa, ale też doskonały sposób, by zachęcić młodego czytelnika do zainteresowania się fantastyką. Powieści Brandona Mulla spełniają dzisiaj tę rolę, co kiedyś seria o Harrym Potterze J.K. Rowling czy „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa – pokazują, że czytanie może być niezapomnianą zabawą oraz zachęcają do odkrywania magicznego świata literatury – nie tylko tej za gatunku fantasy.  

Audiobook na podstawie książki Brandona Mulla czyta Janusz Zadura.  

Baśniobór audiobook

„Nauka. To lubię” Tomasz Rożek

Jak zachęcić dziecko do nauki? Przede wszystkim udowadniając, że poszukiwanie odpowiedzi na trudne pytania może być samo w sobie doskonałą zabawą. Wie o tym Tomasz Rożek, dziennikarz, bloger i jeden z najpopularniejszych propagatorów nauki w Polsce. Jego książki stanowią potężną dawkę wiedzy podana w lekkiej, przyjemnej formie.

Co oferuje swoim słuchaczom audiobook „Nauka. To lubię”? Całą masę intrygujących ciekawostek ze świata fizyki, biologii i chemii. Autor wychodzi od wzbudzających ciekawość pytań – np. „Jak zrobić dziurę w wodzie?” – i przeprowadza słuchaczy przez fascynujący świat naukowych informacji. Trudno o lepszy sposób na rozbudzenie u kogoś ciekawości świata.

Przystępna, inteligentna i zabawna – taka jest „Nauka. To lubię”. Także w wersji audio czytanej przez Macieja Radela.

Nauka to lubię

„Cudaczek Wyśmiewaczek” Julia Duszyńska

Jedna z tych lektur szkolnych, do których dzieci bardzo chętnie wracają. „Cudaczek Wyśmiewaczek” Julii Duszyńskiej to urocza opowiastka o tytułowym chochliku, który żywił się szyderczym śmiechem z dziecięcych przywar. Ukrywał się więc w otoczeniu dzieci, gdzie zawsze znalazł masę powodów do złośliwego rechotu – od panny Obrażalskiej, przez Złośnickiego, aż po Kasię, która unikała grzebienia.

„Cudaczek Wyśmiewaczek” powstał w 1947 roku i od tamtego czasu lektura zaskakująco dobrze się zestarzała. To dydaktyczna historia dla dzieci o tym, jak walczyć ze swoimi wadami i jednocześnie dobry punkt wyjścia do rozmowy z najmłodszymi o pozytywnych wzorcach i zachowaniach. audiobook Aleksandra Spyra świetnie ogrywa kwiecisty styl autorki oraz nadaje jeszcze więcej charakteru poznawanym bohaterom.

Cudaczek wyśmiewaczek

„Pamiętnik Czarnego Noska” Janina Porazińska

Tytułowy Czarny Nosek to pluszowy miś, który – po wielu niesamowitych przygodach – trafił na półkę w redakcji czasopisma dla dzieci. Tam zaczął odpowiadać na listy najmłodszych czytelników oraz wspominać swoje wyjątkowe historie – opowiada więc dzieciom o Małgosi, która znalazła go na sklepowej półce oraz wszystkich tarapatach, w które zdarzało mu się pakować. Zawsze jednak wracał do swojej ukochanej właścicielki.

„Pamiętnik Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej od samego początku buduje ciepłą, miłą atmosferę – a wszystko to za sprawą głównego bohatera. Pluszowy Miś być może łatwo się gubi i zdarza mu się wpaść w kłopoty, ale jest mądry, czuły i ma dobre serce. Audiobook – czytany przez Leszka Filipowicza – świetnie sprawdzi się na wspólne słuchanie z dzieckiem przed snem.

Pamiętnik czarnego noska


Szukasz najlepszych książek i audiobooków dla dzieci? Sprawdź inne nasze teksty:


„Mały Książę” Antoine de Saint-Exupery

Klasyka światowej literatury dziecięcej i jedna z tych pozycji, o których wszyscy przynajmniej słyszeli. Opowieść o Małym Księciu, który dorasta na planecie niewiele większej od niego samego do dzisiaj rozpala wyobraźnie czytelników na całym świecie. Autorowi udało się stworzyć baśń, która uczy, bawi i wywołuje całą masę emocji.

Nawet dzisiaj, wiele lat od pierwszego wydania „Mały Książę” wciąż robi wrażenie. To wyjątkowo inteligentna i dobrze przemyślana opowieść o miłości, przyjaźni i odpowiedzialności. Antoine de Saint-Exupery tworzy obrazy zapadające w pamięć na lata. Tłumaczy, jak wygląda dorastanie oraz jak nie zatracić w sobie dziecięcej wrażliwości i ciekawości.

Audiobook czytany przez Tomasza Sobczaka wbrew pozorom nie jest kierowany tylko do dzieci. Jeżeli dobrze wspominasz te lekturę, warto sięgnąć po wersję audio. Spotkanie z „Małym Księciem” to miłe doświadczenie nawet dla całkiem dorosłych słuchaczy.

Mały książę audiobook

„Pięciopsiaczki” Wanda Chotomska

 Zbiór wesołych i dowcipnych opowiadań z życia wziętych dotyczących zwykłej rodziny, w której psinka Balbinka urodziła pięcioro szczeniąt. „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej zapewniają słuchaczom pełne spektrum emocji – nie obejdzie się bez śmiechu, ale też wielu wzruszeń. Do tego pisarka udowadnia tu swój duży talent i umiejętność zabawy językiem polskim. Nie zabrakło zabawnych rymowanek oraz gier słownych.

„Pięciopsiaczki” warto poznać w wersji słuchanej – audiobook jest czytany przez samą autorkę, z lekką pomocą jej wnuczki. Wanda Chotomska świetnie sprawdza się w tej roli, a całość nabiera przyjemnego charakteru bajki czytanej przez ukochaną babcię przed snem. Wyjątkowo uspokajające i miłe doświadczenie.

Pięciopsiaczki

„Ptaki Dziwaki” Patrycja Mnich

Patrycja Mnich zabiera nas za kulisy Ptasiej Telewizji, dobrze znanej wśród wszystkich latających stworzeń. Tym razem na antenie odbędzie się wielki konkurs na Najbardziej Niezwykłego Ptaka – a do pojedynku stanie kilku naprawdę silnych uczestników. Kto okaże się najlepszy?

„Ptaki Dziwaki” nie są tylko wciągającą historyjką,  pozwalają też w przystępny sposób zdobyć ciekawe informacje na temat rozmaitych gatunków zwierząt. Na dodatek audiobook dostępny w Empik Go to pełnoprawne słuchowisko: w role tytułowych ptaków wcieliły się Tola i Zuzanna Grupa z kanału YT „Zaksiążkowane”, a za oprawę muzyczną odpowiadał ich tata Daniel Grupa. Całość zachwyca bezpretensjonalnością i poczuciem dobrej zabawy – zarówno u wykonawców, jak i słuchaczy.

Ptaki dziwaki

„Bunia kontra fakir. Mazurscy w podróży” Agnieszka Stelmaszyk

Wakacyjna wyprawa po Europie? Tylko z Mazurskimi! Pierwszy tom serii „Mazurscy w podróży” zabiera czytelników w wyjątkową przygodę, przez którą poprowadzi ich jedenastoletni Jędrek. Główny bohater ma pamiętnik, w którym opisuje radosne perypetie swojej rodziny podczas przejazdu przez największe europejskie miasta. A wśród najbliższych Jędrka znajdziemy naprawdę barwne charaktery.

Książkę Agnieszki Stelmaszyk można ustawić na jednej półce z takimi hitami literatury dziecięcej, jak „Dziennik Cwaniaczka” Jeffa Kinney’a czy nawet „Mikołajek” Rene Gościnnego. Autorce naturalnie przychodzi bezpretensjonalny styl prowadzącego notatki nastolatka, a Wojciech Chorąży jako lektor audiobooka doskonale rozumie lekkość i dowcipność książki. Nie obędzie się też bez kryminalnych intryg i sporej dawki poczucia humoru.

Mazurscy w podróży audiobook

„Niezłe Ziółko” Barbara Kosmowska

W „Niezłym Ziółku” Barbary Kosmowskiej poznajemy Eryka i jego Babcię Malutką. Mały chłopiec cieszy się, że będzie miał okazję spędzić więcej czasu z najstarszą członkinią rodziny, ponieważ zamieszkała w jego domu. Szybko rodzi się między nimi szczególna więź, babcia rozumie go jak nikt inny i dużo opowiada o swojej barwnej przeszłości. Jednak jak Eryk poradzi sobie, gdy jego babci nagle zabraknie?

Książka Barbary Kosmowskiej porusza ważne kwestie w odpowiedzialny sposób – traktuje młodego czytelnika z szacunkiem, jednocześnie nie bojąc się podejmować trudnych tematów. „Niezłe Ziółko” mówi o dorastaniu, przyjaźni i budowaniu wiary w siebie. Mądra i wartościowa lektura.

Audiobook czyta Wojciech Chorąży

Niezłe ziółko audiobook

Te (i wiele innych!) audiobooków dla dzieci znajdziesz w aplikacji Empik Go. Dajcie znać w komentarzach, jakie książki do słuchania dla dzieci podsuwacie swoim pociechom.

Więcej książkowych polecajek dla najmłodszych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.