Wielkanoc kojarzy mi się z eleganckim i obfitym późnym śniadaniem. Gdyby nasi przodkowie wiedzieli, czym jest brunch, to z pewnością wielkanocny posiłek nazywaliby brunchem - w końcu rozpoczyna się treściwą zupą, a kończy zestawem bab i mazurków.
Tradycyjne śniadanie wielkanocne zwykle składa się z żurku, białego barszczu lub zupy chrzanowej, białej kiełbasy, pasztetów, jaj faszerowanych i w majonezie, kultowej sałatki jarzynowej, sosu tatarskiego, mazurka i babki drożdżowej.
Wszystkie pozostałe dania to w zasadzie wariacja na temat tego, z czym kojarzy nam się Wielkanoc - wiosną, odrodzeniem, nowalijkami, powrotem ciepłych i długich dni oraz kolorowych składników na talerzach.
Jak zaplanować świąteczne biesiadowanie?
Ostatnie Wielkanoce były dla wszystkich sprawdzianem tego, jak można przeżyć święta w mniejszym gronie. W naszej rodzinie do dzisiaj krąży anegdota o tym, że lepiej nie robić zdjęć dość skromnego stołu, bo dziadkowie poczują się odpowiedzialni za tych, którzy „nie mają co jeść”. Mimo że ten stół zastawiony był dokładnie tym, co lubili i chcieli jeść domownicy w takiej ilości, żeby wszystko zjeść świeże. Jednak w naszej kulturze ciężko nazwać świątecznym śniadanie, na którym podaje się dwa jajka w majonezie, miskę żurku z kiełbasą i wielką czekoladową drożdżówkę.
Jak więc rozpocząć przygotowania do Świąt Wielkanocnych? Planowanie najlepiej zacząć ciut wcześniej, dzięki temu zrobimy zakupy unikając tłumu. Zdecydujmy, czy lubimy jakąś świąteczną zupę, czy chcemy zjeść jajka w majonezie, a może faszerowane. Będziemy piekli pasztet (wegańskie wersje są przepyszne!)? Co podamy na deser? Czy w poniedziałek wielkanocny chcemy jeść resztki z niedzieli, czy przygotujemy coś zupełnie wyjątkowego?
Wywar na zupę. Jak zrobić domowy bulion?
Warto pamiętać, że wywar do zupy możemy przygotować wcześniej i go zamrozić w woreczku strunowym. W niedzielę wielkanocną do tego wywaru wystarczy dolać zakwas (możemy kupić zakwas gotowy lub przygotować własny), dodać ziemniaki i kiełbasę.
Domowy wywar na zupę – przepis
Składniki:
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- ½ małego selera
- 1 por
- 1 cebula
- 3 łyżki oleju
- Liść laurowy
- Ziele angielskie
- Pieprz
- goździk
Zaczynamy od wywaru - obieramy i kroimy w kawałki warzywa. W garnku rozgrzewamy 3 łyżki oleju, wrzucamy warzywa, wsypujemy 1 łyżeczkę soli i podsmażamy je, aż zbrązowieją (dzięki temu wywar będzie miał wyrazisty smak).
Do warzyw wlewamy 2 litry wody (uwaga, będzie chlapać), dodajemy 1 liść laurowy, 1 łyżeczkę ziaren ziela angielskiego, 1/2 łyżeczki ziaren pieprzu i 1 goździk.
Wszystko przykrywamy i gotujemy na małym ogniu przez około 1 godzinę. W międzyczasie warto sprawdzić smak wywaru i ewentualnie dosypać soli. Tuż przed wyłączeniem dodajmy do niego mały pęczek świeżego lubczyku. Wyłączmy gaz. Zostawmy wywar do całkowitego ostudzenia. Potem odlejmy wywar do innego garnka, a warzywa i przyprawy wyrzućmy (po tym czasie cały smak oddadzą wodzie, więc możemy to zrobić z czystym sumieniem). Wywar możemy wykorzystać od razu do zrobienia żurku, a możemy przelać go do woreczków strunowych i zamrozić.
Świąteczne przygotowania – jakie dania zrobić wcześniej?
Domowy bulion to nie jedyna rzecz, którą możemy zrobić przed Wielkanocą. Kruchy spód do mazurka wielkanocnego możemy przygotować kilka dni wcześniej, zawinąć w papier do pieczenia i odłożyć. Możemy też zrobić kruchy spód, wywałkować z niego blat i zamrozić na surowo. Potem zawinąć go w folię, a odpiec w Wielką Sobotę (plusem mrożenia będzie niezwykle kruche ciasto). Pasztety też można mrozić, ale potem trzeba je jeść niezwykle prędko, a te warzywne mocno tracą na konsystencji. Dlatego pieczenie pasztetu, gotowanie jajek, pieczenie drożdżowej baby i sernika zostawmy na sobotę.
W sobotę wieczorem warto też zastawić stół na niedzielne śniadanie. Nawet jeśli świętujemy je w bardzo małym gronie warto zadbać o detale - serwetki, piękny obrus, świeże kwiaty, małe elementy dekoracyjne. Jeśli ktoś dobrze czuje się w pracach manualnych, to może też zwinąć serwetki w kształt królika (zachwyt dzieci gwarantowany).
Jak przygotować żurek wielkanocny dla dwóch osób?
W czasie, w którym gastronomia ciagle nie powróciła do pełni swoich możliwości, bez wahania odpowiem - zamówić w ulubionej restauracji i tym samym pozwolić jej przetrwać jeszcze chwilę. Sama jednak czuję jak bardzo Święta są domowe, kiedy dom pachnie przygotowaniami (i nie mam tu na myśli nerwowego mycia okien i prania firanek, bez których święta z pewnością zostaną odwołane).
Żurek dla dwóch osób – przepis
Składniki:
- ½ litra wywaru na zupę
- 1 biała kielbasa
- 1 duży ziemniak (opcjonalnie)
- Majeranek
- Zakwas żytni
- Kwaśna śmietana
- 2 jajka na twardo
Żurek, barszcz i każdą inną zupę możemy przygotować ciut wcześniej. Do żurku dla dwóch osób potrzebujemy 1/2 litra wywaru i 1 małą białą kiełbasę (i 1 dużego ziemniaka, jeśli lubimy żurek z ziemniakami). Kiełbasę gotujemy w wywarze 20 minut. Pod koniec gotowania dodajemy 1 łyżkę majeranku i odrobinę zakwasu żytniego. Próbujemy, i jeśli trzeba, dodajemy więcej zakwasu. Podajemy z jajkiem na twardo. Uwaga! Niektórzy lubią do żurku dodać odrobinę chrzanu. Jeśli chcemy przygotować biały barszcz, to do wywaru dodajemy 1 ziemniak pokrojony w kostkę, kiełbasę i zakwas pszenny. Podajemy z kwaśną śmietaną i jajkiem na twardo.
Jak przygotować jajka, niekoniecznie w majonezie?
Jajko to wspaniała rzecz - samo w sobie z odrobiną soli jest daniem idealnym. W święta podane z ulubionym majonezem, szczypiorkiem albo koperkiem jest pozycją obowiązkową. Jajka ugotowane na twardo (np. w jajowarze) można podać też w sposób nieco mniej tradycyjny, traktując białko jak mały talerzyk, który wypełnia się tym, co lubimy najbardziej.
Takie jajka faszerowane na Wielkanoc mogą być niemal powiewem elegancji i luksusu. Tradycyjnie jajka miesza się z natką pietruszki, solą, słodką papryką, posypuje bułką tartą i smaży. Zamiast tradycyjnych jajek możemy przygotować inne warianty.
Jajka a’la guacamole – przepis
Składniki:
- Opakowanie jajek
- ¼ awokado
- Sól
- Limonka
- chilli
2 żółtka mieszamy z 1/4 dojrzałego awokado, solą, odrobiną soku z limonki i opcjonalnie chilli; masą wypełniamy jajko, wkładamy połówkę pomidorka koktajlowego i ozdabiamy świeżą kolendrą.
Jajka z pastą łososiową
Składniki:
- Opakowanie jajek
- 4 łyżki posiekanego łososia
- 1 żółtko
- 1 łyżka majonezu
- Sok z cytryny
- Koperek/rzeżucha
Źółtko miksujemy w blenderze z 1 łyżką majonezu, 4 łyżkami posiekanego wędzonego łososia, odrobiną soku z cytryny; wypełniamy jajka i oprószamy świeżym koperkiem lub rzeżuchą
Jajka gravadlax
Składniki:
- Opakowanie jajek
- Pieczony burak
- Chrzan
- Wędzony łosoś
- Koperek
Jajka wypełniamy drobno posiekanym pieczonym burakiem z odrobiną chrzanu, dekorujemy kawałkiem wędzonego łososia i koperkiem
Warto do różnych wersji jajek wykorzystać składniki, których będziemy chcieli użyć do innych świątecznych dań.
Jak zrobić małe mazurki wielkanocne?
Można zamówić w ulubionej cukierni, można zrobić wcześniej, mrożąc ciasto, a można zamienić mazurki na kruche babeczki wypełnione kajmakiem, czekoladą lub masą chałwową. Takie spody do babeczek można upiec samemu w piekarniku, ale można w bardzo rozsądnej cenie kupić je w okolicznej piekarni (zwykle mają naprawdę dobry skład i pozwalają z radością podejść do dekorowania).
Babeczki możemy wypełnić odrobiną kwaśnej marmolady (np. porzeczkowej czy powideł śliwkowych) i gotowym kajmakiem. Możemy też wypełnić je ulubionymi owocami i śmietaną 36% ubitą z odrobiną cukru pudru i ziarenkami wanilii.
Przepisy na mazurki inspirowane smakami kuchni świata znajdziesz w naszym artykule „Mazurki świata - oryginale przepisy na ciasta". Znajdziesz tam przepis na idealnie kruche ciasto i na niecodzienne dodatki.
Nawet małe śniadanie wielkanocne może być wypełnione wyjątkowymi przysmakami, które wprowadzą do domu prawdziwie świąteczną atmosferę. Więcej sprytnych porad kulinarnych znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję!
Zdjęcia w tekście: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)