Pilarki elektryczne a spalinowe – charakterystyka urządzeń 

Ten typ urządzeń do obróbki drewna służy przede wszystkim do prac niewymagających największej precyzji. Majsterkowicze chcący przyciąć drzewka wokół domu czy szykujący deski do konstrukcji mogą wybierać właśnie spośród tych dwóch rodzajów urządzeń. Jakie cechy posiadają prezentowane sprzęty?

W odróżnieniu od modelu spalinowego piła łańcuchowa elektryczna jest zdecydowanie lżejsza i pracuje z mniejszym hałasem. Poza tym jej silnik ma mniej elementów koniecznych do serwisu, co czyni urządzenie łatwiejszym w konserwacji i tańszym. Źródłem energii jest silnik wykorzystujący prąd elektryczny z sieci, dlatego jedynym dodatkowym produktem potrzebnym do jej sprawnego działania jest olej do łańcucha. Modele spalinowe wymagają uzupełniania paliwa i oleju do stworzenia mieszanki z benzyną.

Dużym plusem jest także sposób uruchamiania takiej pilarki. W sprzętach spalinowych zainstalowany jest kosz z linką, której gwałtowne i silne pociągnięcie powoduje rozruch jednostki. W modelach elektrycznych wystarczy jedynie nacisnąć i przytrzymać włącznik. To skutecznie zmniejsza ilość części, które mogą się uszkodzić podczas eksploatacji.

 

Dom i ogród

 

Do jakich prac wykorzystać pilarki elektryczne? 

Użytkownicy sprzętów zasilanych z sieci cenią sobie ich użyteczność w pracach przydomowych. Z powodu konieczności ciągnięcia za sobą przedłużacza takie urządzenia sprawdzą się szczególnie do szykowania drewna opałowego, regulowania wysokości drzew na posesji, przycinania desek na konstrukcje lub innych prac niewymagających idealnej precyzji. Pilarki elektryczne znajdą też zastosowanie na placach budowy, gdzie przycinane są stemple i szalunki z desek. Oczywiście w pracach wymagających dużej mobilności taki sprzęt nie znajdzie większego zastosowania.

Piła elektryczna do drewna – parametry użytkowe 

Jest kilka istotnych cech charakterystycznych, które wyróżniają urządzenia elektryczne. Ich znajomość pozwala na wybór odpowiedniego sprzętu do własnych preferencji. Oto niektóre z nich:

  • sposób zasilania – najczęściej używanymi pilarkami elektrycznymi są te wyposażone w kabel sieciowy, chociaż na rynku są też wersje akumulatorowe,
  • moc silnika – kluczowy parametr wyrażany w watach pokazujący zdolności, jakie posiada piła elektryczna do drewna. Najtańsze modele nie będą zazwyczaj przekraczały mocy 1200 W i ich zastosowanie będzie raczej amatorskie. Modele z przedziału 1800-2400 W sprawdzą się w trudniejszych warunkach i będą zdolne wykonywać trudniejsze prace przez dłuższy czas,
  • prowadnica – w zasadzie kluczowa jest jej długość. Im jest większa, tym szersze materiały można nią przecinać. Jednak zbyt pokaźne prowadnice nie będą sprawdzać się w cięciu drobnych elementów,
  • waga sprzętu – pilarki o wadze sięgającej ok. 5 kg są optymalnym wyborem,
  • system napinania łańcucha – szczególnie polecane w elektrycznych modelach są te z napinaniem niewymagającym narzędzi.

 

Dom i ogród: Piły

 

Piły łańcuchowe elektryczne – ranking najlepszych modeli 

Zapoznając się z poniższymi propozycjami, każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Kolejność modeli jest przypadkowa i nie sugeruje jakości poszczególnych propozycji.

Pilarka elektryczna NAC 1600 W 

Klasyczny przedstawiciel prostych i użytecznych modeli do przydomowych prac w warsztacie i ogrodzie. Prezentowana piła elektryczna ma silnik o mocy 1600 W i skuteczny hamulec łańcucha, który powstrzymuje jego działanie w czasie 0,12 sekundy. Dodatkowo przejrzyste okienko do sprawdzania poziomu oleju ułatwia jego diagnostykę. Prowadnica o długości 35 cm umożliwia cięcia umiarkowanej grubości drzew. Zachowuje przy tym lekkość, ponieważ jej waga to jedyne 4,45 kg. Bardzo interesujący model do przydomowej pracy w atrakcyjnej cenie.

 

Pilarka elektryczna NAC CE16-N-S, 1600 W

 

Pilarka łańcuchowa GTP2500 QTX FAWORYT 

Nieco droższa i jednocześnie posiadająca mocniejszy silnik (2500 W). Sprawdzi się nie tylko w pracach wokół domu, ale też podczas prac z pokaźnymi balami drewna. Zasługą skutecznej pracy jest nie tylko mocny silnik, ale też odpowiednio długa prowadnica, która ma 40 cm. Szybkość obrotu łańcucha to 15 m/s, co powoduje, że jest to solidny sprzęt do nieco bardziej wymagającej pracy.

 

Pilarka łańcuchowa GTP2500QTX FAWORYT Elektryczna

 

Pilarka HECHT 2416 2400 W 

Przedstawiciel modeli o zwiększonej wytrzymałości i posiadający funkcję Soft Start, która zapewnia łagodny rozruch bez ryzyka przepięć w instalacji. Pilarka HECHT charakteryzuje się mocnym silnikiem 2400 W, prowadnicą o długości 40 cm i łańcuchem OREGON. Wyposażona jest w beznarzędziowy system napinania łańcucha, co skraca potrzebny czas na wyregulowanie jego ustawienia. Niska waga (4,7 kg) i dobre wyważenie sprzyja wielogodzinnym pracom bez nadmiernego zmęczenia.

 

Pilarka HECHT 2416, czerwono-czarna, 2400W

 

Piła łańcuchowa elektryczna MAKITA UC3050A 

Opisywana pilarka posiada wydajny i niezawodny silnik o mocy 2000 W, który skutecznie napędza łańcuch na 30 cm prowadnicy. Zastosowano w niej ulepszoną pompę oleju z możliwością dostosowania poziomów smarowania do intensywności pracy. Bardzo szybka reakcja (0,1 sek.) łańcucha na uruchomienie hamulca wpływa na bezpieczną pracę. Prezentowana pilarka elektryczna została wyposażona w metalową ostrogę zębatą ułatwiającą manewrowanie urządzeniem po przyłożeniu do kłody.

 

Piła łańcuchowa elektryczna MAKITA UC3050A

 

Opisywane pilarki elektryczne świetnie sprawdzają się zarówno w przydomowych warunkach, jak i bardziej wymagających pracach.

Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock