Młotek, zestaw śrubokrętów, piłka ręczna do drewna, metrówka – to podstawowe akcesoria, które ma niemal każdy. Drobne naprawy w domu, majsterkowanie wieczorami lub w wolny weekend nie są możliwe bez wykorzystania, chociaż najprostszych narzędzi. Niestety ich stosowanie często wymaga użycia siły. Wtedy na pomoc przychodzą elektronarzędzia. Dostępne są też urządzenia pneumatyczne, które znajdują zastosowanie w wielu przydomowych warsztatach. Od czego należy zacząć kompletowanie takich sprzętów?

 

Zestaw narzędzi pneumatycznych STANLEY, 6 sztuk

 

Narzędzia pneumatyczne – zasilanie 

Bez dwóch zdań, pierwszą sprawą, jaką należy uwzględnić, jest sprężarka. Bez niej żadne akcesoria pneumatyczne nie będą funkcjonowały. Dzięki niej majsterkowicz będzie w stanie wykonać wiele niezbędnych prac. W ich skład wchodzi:

  • odkręcanie kół,
  • pompowanie,
  • szlifowanie,
  • malowanie,
  • przedmuchiwanie elementów,
  • tynkowanie,
  • wiercenie,
  • wbijanie gwoździ.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań do użytku amatorskiego w formie kompresorów. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia sprężającego powietrze?

 

Zestaw narzędzi pneumatycznych STANLEY, 8 sztuk

 

Kompresor olejowy czy bezolejowy? 

Do zasilania narzędzi pneumatycznych konieczny będzie odpowiedni filtr powietrza, który zakłada się na wyjściu z kompresora. Dzięki temu tłoczone medium pozbawione jest zanieczyszczeń. Dlatego nie ma większego znaczenia, czy do domowego warsztatu wybierze się sprężarkę olejową, czy bezolejową. Urządzenia wyposażone w smarowanie uchodzą za trwalsze. Jednak jeżeli w planach jest naprawdę sporadyczne wykorzystywanie urządzenia, lepszym wyborem może okazać się kompresor bezolejowy.

Wielkość zbiornika 

W domowych warunkach sprawdzą się kompresory wyposażone w zbiornik o pojemności 50-100 litrów. W ten sposób można zapewnić sobie wystarczającą ilość powietrza w jednym cyklu ładowania przy jednoczesnej mobilności urządzenia. Taka sprężarka nie będzie też zabierała większej powierzchni, co ma znaczenie szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Do odkręcania kół, pompowania czy malowania pistoletem w zupełności wystarczy.

 

Zestaw narzędzi pneumatycznych STANLEY, 9 sztuk

 

Wydajność i ciśnienie maksymalne 

To parametr określający, ile litrów powietrza potrafi sprężyć kompresor podczas minuty swojej pracy. Wartość ta w większości przypadków kilkukrotnie przekracza pojemność całkowitą zbiornika, co pozwala na szybkie napełnianie go. Urządzenia pneumatyczne zasilane przez sprężarkę o wydajności rzędu 300-400 litrów/minutę będą w stanie skutecznie pracować na jednym napełnieniu zbiornika przez wystarczający czas. Warto pamiętać, że większość narzędzi nie wymaga do pracy ciśnienia większego niż 6 barów. Dlatego kompresor o ciśnieniu maksymalnym rzędu 0,8 MPa będzie w sam raz.

Narzędzia pneumatyczne przydatne w domu 

Skoro temat zasilania powietrzem jest już omówiony, warto spojrzeć na najczęściej wykorzystywane w przydomowym warsztacie urządzenia. A jest ich naprawdę wiele. Dla osób, które wykonują głównie prace malarskie i konserwują narzędzia i sprzęty, świetnym wyborem będzie zestaw narzędzi pneumatycznych. W jego skład wchodzą najczęściej pistolety do:

  • pompowania z manometrem,
  • malowania z górnym zbiornikiem,
  • ropowania,
  • przedmuchiwania.

Poza wymienionymi wyżej elementami można także liczyć na obecność:

  • przewodu zasilającego,
  • końcówek o różnej średnicy do pompowania.

Jeżeli natomiast potrzeby majsterkowicza wykraczają poza podstawowe prace malarskie i konserwacyjne, warto przyjrzeć się urządzeniom pneumatycznym o specjalistycznym zastosowaniu. Oto kilka z nich.

 

VOREL ZESTAW NARZĘDZI PNEUMATYCZNYCH 33 elem.

 

Klucze pneumatyczne 

Podstawowe i niezastąpione narzędzie pracy każdej osoby, która lubi majsterkowanie przy samochodzie. Sprawne posługiwanie się kluczem pneumatycznym pozwala na wymianę czterech kół w czasie potrzebnym na zmianę jednego, przy pomocy ręcznego klucza. Dodatkowo należy pamiętać, że narzędzia pneumatyczne w formie kluczy udarowych nie wymagają przykładania siły i świetnie sprawdzają się też w odkręcaniu innych zapieczonych śrub. Ze względu na zwartą budowę są odporne na zabrudzenia, kurz, pył i wilgoć. Nie przegrzewają się też, bo są pozbawione silnika elektrycznego.

Szlifierki pneumatyczne 

Sprawdzają się szczególnie w pracach wymagających długotrwałego użytkowania urządzenia. Podczas wykonywania prac polerskich, usuwania rdzy czy innych trudnych czynności szlifierka pneumatyczna będzie działać ciszej, sprawniej i z większą prędkością obrotową. Brak silnika elektrycznego pozwala na wykorzystywanie jej w warunkach o podwyższonym ryzyku zagrożenia wybuchem. Nie przeszkadza jej kurz i opiłki wydobywające się spod materiałów ciernych. Jest lżejsza od odpowiedników elektrycznych.

 

Zestaw narzędzi pneumatycznych KTW EURO, 5 elementów

 

Wiertarki pneumatyczne 

Kolejne narzędzie, które może znaleźć zastosowanie w przydomowym warsztacie. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają na wykorzystanie w trudnych warunkach związanych z brakiem wystarczającego miejsca. Urządzenia pneumatyczne do wiercenia poddawane są wyjątkowo wysokim obciążeniom, jednak nie są narażone na przegrzewanie. Wiertarki elektryczne często nie wytrzymują próby z twardszymi materiałami i przestają funkcjonować. Opisywanych sprzętów to nie dotyczy, pozbawione są bowiem elementów, które mogą się spalić.

Zszywacz i gwoździarka 

Połączenie dwóch wyjątkowo użytecznych narzędzi. Czy znajdzie się chociaż jedna osoba, której nie bolał nigdy nadgarstek od wbijania gwoździ młotkiem? Implementowanie zszywek w twardych materiałach też nie zawsze jest łatwe. Wykorzystując narzędzia pneumatyczne do tego typu prac, można oszczędzić sobie zbędnego wysiłku i mieć pewność odpowiedniego umieszczenia gwoździ i zszywek w przeznaczonym dla nich miejscu.

Rzecz jasna nie każdy znajdzie miejsce na specjalistyczne urządzenia, a wystarczy mu jedynie zestaw narzędzi pneumatycznych. Bez względu na podjętą decyzję, dobrze jest wiedzieć, że prezentowane sprzęty są wytrzymalsze i zdolne do przenoszenia większej mocy od odpowiedników elektrycznych, dlatego warto przynajmniej rozważyć zakup.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje. Magazyn Online.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock