Przechowywanie narzędzi – jak zrobić to dobrze? 

Ogromny wybór elektronarzędzi, akcesoriów manualnych, ogrodniczych, malarskich, stolarskich i jeszcze innych sprawia, że przydomowy warsztat może bardzo szybko zamienić się w niekontrolowane skupisko sprzętów. Oczywiście posiadanie wielu narzędzi jest przydatne, szczególnie gdy często się majsterkuje lub wykonuje profesjonalne naprawy czy instalacje. Spróbuj jednak coś znaleźć w bezładnie „zorganizowanym” warsztacie. Organizery warsztatowe przydają się szczególnie wtedy, gdy potrzeba odszukać konkretne narzędzie w krótkim czasie. Niespodziewana usterka zawsze zaskakuje, a poszukiwanie klucza w stosie różnych akcesoriów może być uciążliwe.

Jest jeszcze jedna korzyść z wykorzystania odpowiednich organizerów. Udając się na montaż lub chcąc wykonać konkretną pracę w domu, nie potrzebujesz całego warsztatu. Dlatego najlepiej jest mieć uporządkowane konkretne części, elektronarzędzia i akcesoria w oddzielnych pokrowcach i skrzynkach. W ten sposób szybko można zabrać to, co niezbędne.

 

Skrzynka z narzędziami YATO, 62 elementów YT-3895

 

Od czego zacząć porządkowanie narzędzi? 

W pierwszej kolejności potrzebne jest wydzielenie odpowiedniego miejsca. Oczywiście jeśli posiadasz przydomowy garaż, sprawa automatycznie się rozwiązuje. W przypadku mieszkania sytuacja jest trudniejsza, bo życie pokazuje, że część akcesoriów znajduje swoje miejsce na balkonie, część w łazience, a jeszcze inne przechowywane są w szafie umieszczonej w korytarzu. A to powoduje komplikacje i sprzyja bałaganowi. Poza tym nie wiadomo, gdzie co można znaleźć. I tu widać, jak bardzo potrzebny jest przynajmniej jeden organizer na narzędzia. Musisz najpierw wydzielić miejsce, by wiedzieć, jakie meble, skrzynki i tablice będzie można w nim zmieścić.

Prace dobrze jest wykonywać z podziałem na gabaryty poszczególnych elementów. Małe śrubki, podkładki, nakrętki, uszczelki, wkręty i gwoździe można przechowywać w kuwetach umieszczanych na specjalnych panelowych wieszakach. Dzięki temu będzie można zapanować nad akcesoriami, które najczęściej się gubią. W wielu przypadkach majsterkowicze kupują dodatkowe elementy, myśląc, że ich zapas się wyczerpał. W rzeczywistości są one porozrzucane w różnych szufladach, skrzyniach i torbach narzędziowych.

Na klucze, młotki, metrówki i inne manualne przybory świetnie nadaje się tablica na klucze warsztatowe. Może ona zmieścić opisywane wyżej kuwetki na drobne elementy, ale też sztywno trzymać nieco większe i cięższe akcesoria. Ma to ogromne znaczenie dla porządku, ponieważ można je implementować w odpowiednie chwyty zgodnie z częstotliwością użytkowania i w miejscach wygodnych dla majsterkowicza. Nie ma konieczności ich przerzucania z miejsca w miejsce w poszukiwaniu mniejszych akcesoriów, które leżą na dnie skrzynki.

 

TABLICA NARZĘDZIOWA BINEER BOARD 130S CZARNA 386x18x130mm

 

Co zrobić z elektronarzędziami? 

Skoro znalazło się miejsce na większe elementy manualne, dobrze jest zrobić porządek z elektronarzędziami. Z reguły powinny być one umiejscowione w fabrycznie przygotowanych walizkach, jednak te też trzeba mieć gdzie umieścić. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie odpowiednich półek lub pionowych słupków, w których takie poziome półeczki można zamontować. Usprawnia to w dużym stopniu dostęp do poszczególnych narzędzi i jednocześnie pozwala na utrzymanie ich w odpowiednim stanie.

Ciekawą opcją jest też duża skrzynka narzędziowa. Sprawdza się szczególnie u osób, które nie mają zbyt wiele miejsca na różne sprzęty. Takie akcesoria pozwalają na trzymanie większości ekwipunku w jednym miejscu. W ten sposób oszczędzają użytkownikowi czasu na poszukiwania przyborów rozlokowanych po całym mieszkaniu. Ich układ pozwala na umiejscowienie na dnie największych narzędzi, takich jak wiertarka, szlifierka czy wkrętarka, a na wierzchu posiadają półeczki, które mieszczą narzędzia ręczne. Znajdzie się w niech także miejsce na kuwetki mieszczące śrubki, podkładki i wkręty.

 

Skrzynia tstak DEWALT, 440 mm DWST1-71228

 

Jak dobrać odpowiednie organizery na narzędzia? 

Jest rzeczą wiadomą, że w każdym przydomowym warsztacie majsterkowicza powinno znaleźć się przynajmniej kilka z wymienionych powyżej elementów. Jednak nierozwiązana kwestią pozostaje ich rozmiar oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Ma to znaczenie szczególnie dla skrzyń, które często są mocno przeładowane i narażone na mechaniczne uszkodzenia. Jak więc wybrać odpowiednie dla siebie organizery warsztatowe?

 

Warsztat ruchomy STANLEY essential, 475 mm

 

Jedna duża skrzynka narzędziowa czy kilka mniejszych? 

Ten dylemat można rozwiązać w stosunkowo krótkim czasie. Kluczowa jest odpowiedź na dwa pytania: ile masz miejsca i jakiego rodzaju narzędzia przechowujesz. Dla osób, które posiadają niewielką powierzchnię, z pewnością przyda się jedna pojemna walizka, w której będzie można umieścić wszystkie posiadane rzeczy. Dzięki niej ograniczy się zajmowaną przestrzeń do niezbędnego minimum, a poszukiwania konkretnych narzędzi będą ograniczone do szperania w jednym miejscu.

Nieco inaczej przechowywanie narzędzi wygląda w większych pomieszczeniach. Można wtedy posegregować konkretne sprzęty na grupy zgodnie z ich użytkowaniem. Uporządkowanie pełnych skrzynek w poszczególnych miejscach zapewnia szybki dostęp do ulubionych narzędzi i jednocześnie umożliwia łatwe zorganizowanie miejsca bez zbędnego rozrzucania. Poza tym łatwo można takie skrzyneczki zabrać ze sobą w miejsca montażu czy napraw.

 

Pojemnik Magazynowy NP4 Czerwony Prosperplast

 

Skrzynka plastikowa czy metalowa? 

Plastikowe skrzynki narzędziowe są szczególnie chętnie wybierane przez majsterkowiczów. Charakteryzują się niską wagą, solidnością wykonania i przystępną ceną. Jednak w trudnych warunkach użytkowania lub pod wpływem podnoszenia wypełnionej po brzegi skrzynki może dojść do jej uszkodzenia. Jest też nieodporna na wysokie temperatury, więc trzeba uważać, wkładając do niej rozgrzaną lutownicę. Aluminiowe skrzynie są pod tym względem lepsze i zapewniają większą wytrzymałość na uderzenia oraz mają większy udźwig.

Przechowywanie narzędzi jest zazwyczaj prostą sprawą. Trudniej jest zachować porządek w asortymencie. Dlatego warto skorzystać z organizerów warsztatowych zapewniających porządek i stałe ulokowanie potrzebnych elementów.

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock