Do czego przydaje się piła tarczowa? 

Przecinanie elementów drewnianych to nie jedyne zastosowanie piły tarczowej. W zależności od zastosowanej tarczy można nią przecinać metal, tworzywa sztuczne, beton, kamień czy cegłę. Oczywiście ręczne akcesoria nie zawsze będą dysponowały określoną mocą, dlatego do bardzo precyzyjnych zadań i trudnych w obróbce materiałów wykorzystuje się odpowiedniki stołowe.

Jaka piła tarczowa do drewna przyda się na budowie? Przede wszystkim powinna mieć wystarczająco mocny silnik, który zapewni cięcie nie tylko w poprzek desek, płyt OSB, czy sklejki, ale też da radę ze wzdłużnym cięciem materiałów. Oczywiście w pracach budowlanych liczy się przede wszystkim mobilność, dlatego szczególnie polecane są w takich warunkach modele sieciowe ręczne.

Nieco inaczej sprawa wygląda w warsztatach lub wszędzie tam, gdzie można umiejscowić piłę stołową w konkretnym miejscu. Wtedy przewaga takiego urządzenia nad ręcznym odpowiednikiem jest niepodważalna. Zapewnia bardzo precyzyjne cięcie i poradzi sobie z różnymi materiałami oraz kątami natarcia. Poniżej jeszcze szerzej przedstawiono cechy poszczególnych typów pilarek.

 

Piła tarczowa DEWALT DWE560, 184 mm

 

Piła tarczowa do drewna – ręczna czy stołowa? 

Warto krótko porównać najważniejsze zalety i wady każdego rozwiązania, by móc najlepiej wybrać urządzenie odpowiadające potrzebom.

Cechy charakterystyczne pilarki ręcznej do drewna 

Dobra piła tarczowa do drewna zapewnia wysoką mobilność przy jednoczesnej wystarczającej mocy na uzyskanie solidnego i precyzyjnego cięcia. Aby tarcza nie zatrzymywała się podczas obróbki materiału, przede wszystkim należy wyposażyć się w mocną pilarkę. Moc w przedziale 1200-1500 W jest wystarczająca dla cięcia nawet twardych egzotycznych rodzajów drewna.

Zasadą działania tego typu narzędzi jest przesuwanie go wzdłuż nieruchomego elementu obrabianego. Aby ułatwić sobie zadanie, można wybrać sprzęt doposażony w laser lub prowadnicę. Wtedy zachowanie idealnej linii cięcia nie jest takie trudne. Niektóre modele mają opcje zainstalowania na stołach i przez to mogą być jeszcze bardziej uniwersalne. Mobilny sprzęt do obróbki drewna warto połączyć z odkurzaczem przemysłowym, który będzie na bieżąco pochłaniał trociny i pył z cięcia. Szukaj modeli o znormalizowanych dyszach wylotowych, które można połączyć z odkurzaczami.

Opisując walory pilarek ręcznych, należy wspomnieć o zagrożeniach wynikających z ich stosowania. Są to narzędzia wyposażone w mocne silniki elektryczne i jeśli nie mają funkcji łagodnego startu, trzeba już na starcie bardzo pewnie trzymać je w dłoniach. Poza tym nie można przykładać tarczy do drewna lub innego materiału, zanim uruchomi się urządzenie. Piła tarczowa do drewna z prowadnicą, laserem lub pozbawiona tego typu akcesoriów wciąż jest niebezpiecznym narzędziem, dlatego zaleca się trzymanie dłoni z dala od tarczy tnącej.

 

Pilarka tarczowa MAKITA HS7611

 

Zalety i wady stołowych pił do drewna 

Urządzenia elektryczne montowane na specjalnych stołach lub blatach wykorzystywane są w warsztatach i miejscach, gdzie nie ma konieczności przenoszenia sprzętu. Chociaż nie zapewniają tak dużej mobilności ze względu na wymiar stacjonarny i spore gabaryty oraz wagę, oddają to stabilnością i precyzją cięcia. W kategorii „piła tarczowa stołowa do drewna” można wyróżnić modele tradycyjne i ukośnice. Pierwsze mogą ciąć pod określonymi kątami np. 45 i 90 stopni, drugie natomiast są w pełni regulowane i mogą wykonywać cięcia pod określonymi przez użytkownika kątami.

Egzemplarze stołowe zestawiane są zazwyczaj z tarczami o większej średnicy niż modele przenośne. W ich przypadku elementem obracanym jest materiał, a sama piła pozostaje nieruchoma. Oczywiście można znaleźć sprzęt z dodatkowym posuwem, są to jednak narzędzia droższe i nie każdy majsterkowicz będzie wymagał obecności tej dodatkowej funkcji. Ze względu na ograniczony sposób manewrowania urządzeniem są zdecydowanie bardziej bezpieczne od odpowiedników mobilnych.

 

Piła tarczowa DEWALT, 216x30 mm

 

Co jeszcze uwzględnić wybierając piłę tarczową? 

Mobilność i moc silnika to nie jedyne parametry, które należy wziąć pod uwagę, planując zakup piły tarczowej. Bardzo istotne są względy bezpieczeństwa, dlatego trzeba koniecznie zwrócić uwagę na zaimplementowane w niej dodatkowe zabezpieczenia. Osłona tarczy, funkcja blokowania włącznika, by urządzenie nie uruchomiło się automatycznie po podłączeniu do prądu i dysza wylotowa dla pyłu to tylko niektóre z obowiązkowych dodatków.

Ważna jest również płynna regulacja obrotów. Ponieważ piła tarczowa do drewna może służyć do cięcia wielu materiałów, dobrze jest zwrócić uwagę na obecność tej funkcji. Kolejnym istotnym parametrem jest maksymalna średnica montowanej tarczy. Niewielkie tarcze nie będą w stanie poradzić sobie z grubymi materiałami, natomiast bardzo duże szczególnie wyposażone w spore i rzadko ustawione zęby będą szarpały i wyszczerbiały cienki i giętki materiał.

Głębokość cięcia natomiast wpływa na to, jak grube materiały można obrabiać tym urządzeniem. Płynna regulacja tego parametru pozwala na wycinanie określonych kształtów bez konieczności przecinania całego elementu. Z drugiej strony na rynku dostępne są modele, w których można zdejmować osprzęt, co pozwala na przecinanie dowolnej grubości materiału.

 

Pilarka tarczowa BLACK&DECKER CS1250L

 

Jaka piła tarczowa do cięcia drewna opałowego? 

Taki sprzęt nie zawsze służy jedynie do przecinania desek i innych materiałów w warsztacie, ale też do przecinania kawałków drewna do kominka czy do pieców opałowych. Do opisywanych zastosowań pasuje głównie model stołowy ze względu na większą moc i pewność podczas przecinania. Modele stacjonarne są też wyposażone w tarcze o większej średnicy, co przydaje się w cięciu takich elementów. Konstruowane są też pod kątem stałej pracy pod sporymi obciążeniami, dlatego dobrze nadają się do takiej pracy.

Piła tarczowa jest niezwykle użyteczna dla profesjonalistów i majsterkowiczów. Przed jej wyborem warto przyjrzeć się wielu modelom i skonfrontować je z własnymi potrzebami.

 

Piła tarczowa DEWALT, 190x30 mm

 

Interesujące egzemplarze można znaleźć na stronie Empiku. Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje. Magazyn Online.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock