To właśnie Szwedka udowodniła, że wątki kryminalne nie są jedynie męską domeną, a z czasem jej powieści zaczęto stawiać w jednym szeregu z dorobkiem Agathy Christie. Läckberg umiejętnie łączy motywy kryminalne z obyczajowymi, co innym nie zawsze się udaje. Dzięki niej poznajemy też urokliwe szwedzkie miasteczko Fjällbacka, w którym urodziła się autorka dziesięciotomowej serii. Która część powinna trafić w nasze ręce jako pierwsza?

 

 

Na początek nowości

Niebawem w ręce czytelników trafi książka „Srebrne skrzydła”. To opowieść o kobiecej zemście w wykonaniu bohaterki imieniem Faye, którą znamy już z książki „Złota klatka”. Staje ona przed ogromnymi przeciwnościami lecz dzielnie stawia im czoła. Dowiemy się wiele na temat mrocznej przeszłości kobiety, a wraz z nią będziemy snuć plany na przyszłość. Läckberg oprócz protagonistki, serwuje nam kilka silnych postaci kobiecych, które niezwykle twardo stąpają po ziemi. W powieści oprócz wartkiej akcji nie zabraknie również pikantnych scen.

 

„Srebrne skrzydła” Camilla Läckberg

 

Jak czytać Läckberg?

Wybór miejsca akcji okazał się strzałem w dziesiątkę. Zachodnie wybrzeże Szwecji może być równie piękne, co mroczne. Dawna osada rybacka funkcjonuje obecnie bardziej jako miejscowość turystyczna, co nadaje Fjällbace niepowtarzalnego charakteru. Läckberg skrzętnie to wykorzystała, opisując zbrodnię młodej dziewczyny w okolicy, gdzie wszyscy się znają, więc przynajmniej teoretycznie morderstwo nie powinno długo pozostawać nierozwikłaną zagadką. To początek  pierwszego tomu serii zatytułowanego „Księżniczka z lodu”. Główną bohaterką całej sagi zostaje Erika Falck, a w śledztwie pomaga jej Patrik Hedström. Wokół śmierci młodej kobiety orbituje także drugi tom serii „Kaznodzieja”. Zagadkę ponownie stara się rozwiązać Hedström.

 

„Kaznodzieja” Camilla Läckberg

 

Zwłoki zamiast homara

Jak w większości skandynawskich kryminałów, zachwycający jest przede wszystkim klimat, który może wydawać się zarówno znany, jak i momentami zupełnie egzotyczny. Typowa dla Szwedów, Finów czy Norwegów mentalność udziela się czytając kolejne tomy powieści Camilli Läckberg. Trzecią książką poświęconą Fjällbace jest „Kamieniarz”, w którym jeden z miejscowych, łowiąc homary, natrafia na ciało dziewczynki. Miejscowi śledczy muszą ustalić kto stoi za kolejną zbrodnią w tej niedużej miejscowości. Pakiet pierwszych czterech tytułów serii zamyka „Ofiara losu”. Tym razem w okolicy dochodzi do kolejnych wypadków samochodowych, których przebieg jest bardzo podobny.

 

„Kamieniarz” Camilla Läckberg

 

Kolejny rok, kolejna książka

Opowieści z Fjällbacki pojawiały się na księgarnianych półkach w rocznych odstępach od publikacji pierwszej części. Po „Ofierze losu” nadszedł czas na „Niemieckiego Bękarta”. Ta historia dotyka przeszłości Eriki. Próba dowiedzenia się skąd w rękach matki bohaterki wziął się nazistowski medal, doprowadza do śmierci emerytowanego historyka. W tym tomie oprócz wątku kryminalnego otrzymujemy także solidną dawkę historii państw skandynawskich oraz problemy, z jakimi zmagało się tamtejsze społeczeństwo w pierwszej połowie XX wieku. Kolejną część Camilla Läckberg zatytułowała „Syrenka”. Tym razem ginie mężczyzna, którego zwłoki zostają przypadkowo odnalezione pod lodem. W dodatku znajomy zmarłego zaczyna otrzymywać pogróżki.

Drugi pakiet serii zamykają powieści „Latarnik” oraz „Fabrykantka aniołków”. Oba tomy rozgrywają się w okolicach Fjällbacki. Przyczyn zbrodni należy odszukać w odległej przeszłości, a rozwiązanie z pewnością wstrząśnie niejednym czytelnikiem. Dwie najnowsze części, czyli tom dziewiąty „Pogromca lwów” oraz „Czarownica” zabierają nas w krainę mrozu, który często sprzyja zbrodniom. Zwłaszcza dziesiąty tom niesie za sobą wieloletnią tajemnicę związaną z brutalnymi regułami panującymi w showbiznesie.

 

„Pogromca lwów” Camilla Läckberg

 

Teraz wiecie już jak poruszać się w świecie Camilli Läckberg, aby móc uchwycić jak najwięcej z jej mrożących krew w żyłach historii. Umiejscowienie niemal wszystkich swoich książek w niewielkiej szwedzkiej miejscowości sprawiło, że Fjällbacka stała się prawdopodobnie najbardziej krwawym skandynawskim miastem. Czy przebiła Oslo pokazane w opowieściach Jo Nesbø? Żeby się o tym przekonać trzeba zagłębić się w pozostałe niesamowicie klimatyczne bestsellery. Ułatwić to może nasz tekst podpowiadający od czego zacząć przygodę ze skandynawskimi kryminałami.

Zapraszamy na spotkanie online z autorką. Odbędzie się ono 16 września o godzinie 18:00.

 

Spotkanie online z Camillą Läckberg

 

Fot. Materiały prasowe, autor: Magnus Ragnvid

Jaka książka Camilli jest waszą ulubioną? Od której lektury wy zaczynaliście czytać?