„The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki”, Matt Brady

Rick i Morty” to chyba najbardziej „naukowa” i najbardziej absurdalna jednocześnie animacja w historii światowej popkultury. Rick, genialny naukowiec-alkoholik zjawia się niespodziewanie w domu swojej jedynej córki, czyniąc z wnuka - Morty’ego sekundanta swoich niezwykłych, międzygalaktycznych i międzywymiarowych przygód. Nieskończone, równoległe rzeczywistości, psy przejmujące władzę nad ludzkością i przeróżne, dziwaczne kosmiczne rasy - to tylko mały wycinek z tego, czego doświadczają główni bohaterowie. W książce „The Science of Rick and Morty. Nienaukowy przewodnik po świecie nauki” dowiadujemy się zaś, jak przedstawione w serialu teorie i wątki z zakresu fizyki, chemii i biologii, mają się do aktualnego stanu nauki.

 

„The Science of  Rick and Morty.  Nienaukowy przewodnik po świecie nauki” Matt Brady

 

„Nasza planeta”, Alastair Fothergill, Keith Scholey

Czy trzeba rekomendacji obszerniejszej, niż „planeta” i „sir David Attenborough” w jednym zdaniu? Najsłynniejszy dziennikarz przyrodniczy świata wciela się tym razem w narratora niezwykłego i pełnego niesamowitych zdjęć atlasu. Wydanie albumu „Nasza planeta” towarzyszy premierze serialu pod tym samym tytułem na Netflixie, zaś okoliczności ich powstania są spektakularne: 600-osobowa ekipa przez ponad cztery lata nagrywała materiał w 50 krajach! Za produkcję odpowiedzialni byli autorzy wcześniejszych hitów gatunku, „Błękitnej planety” oraz „Planety Ziemi”, a fotografie, które znalazły się w książce, robią równie duże wrażenie, co telewizyjna seria.

 

„Nasza planeta” Alastair Fothergill,  Keith Scholey

 

„Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami”, Adam Rutheford

Człowiek od wieków przekonany jest o swojej wyjątkowości i wyższości nad naturą, jednak badania z zakresu różnorodnych dziedzin nauki z roku na rok coraz bardziej podważają te przekonania. Książka Adama Rutheforda, „Księga ludzi. Opowieść o tym, jak staliśmy się nami”, skupia się na prześledzeniu wielu aspektów ludzkiej egzystencji, które uważaliśmy za właściwe jedynie nam i pokazuje, że nie tylko człowiek przyswoił umiejętność komunikowania się, wytwarzania narzędzi czy też empatii. Autor tłumaczy, jak doszło do tego, iż staliśmy się istotami, jakimi dziś jesteśmy - obdarzonymi cechami, których wyjątkowość uważamy za absolutny pewnik.

 

„Księga ludzi.  Opowieść o tym, jak staliśmy się nami” Adam Rutherford

 

„Jak nauczyć teorii względności swojego psa”, Chad Orzel

Mimo przewrotnego tytułu nie chodzi o edukowanie naszych czworonogów w zakresie fizyki kwantowej - chociaż po lekturze książki Czada Orzela może nam przyjść na to ochota. Zanim jednak do tego dojdzie, profesor nowojorskiego Union College zachęca do spojrzenia na teorię względności oczami psa: rozważyć, czy jest przydatna w czasie ścigania wiewiórek; zastanowić się, czy uciekający zając staje się krótszy oraz podumać nad tym, co stanie się z kotem, który wpadnie do czarnej dziury… Książka, wydana oryginalnie w USA w 2009 roku, stała się bestsellerem w kilkudziesięciu krajach.

 

„Jak nauczyć teorii względności  swojego psa” Chad Orzel

 

„Wykaz uczuć u człowieka i zwierząt”, Karol Darwin

Jest to jedno z ostatnich dzieł Karola Darwina, które często określa się mianem najlepszego w jego dorobku. W tej książce badacz bardzo otwarcie rozprawia o zjawisku ewolucji, ekspresji i pochodzeniu człowieka od małpy oraz o silnym związku człowieka z naturą. „Wykaz uczuć u człowieka i zwierząt” to lektura obszerna, ale też przejrzysta i całkowicie zrozumiała również dla niespecjalistów - teraz ujęta w piękne wydaje w twardej oprawie. Premierę zaplanowano na 14 października tego roku.

 

„Wykaz uczuć  u człowieka i zwierząt” Karol Darwin

 

„Mózg rządzi”, „Mózg ćwiczy”, Kaja Nordengen

Kaja Nordengen, neurolożka z Uniwersytetu w Oslo w swoich bestsellerowych książkach przekonuje, że z „dobrym mózgiem” nie wystarczy się urodzić - trzeba jeszcze umieć zrobić z niego pożytek. Odpowiedzi na pytania o to, jak działa nasz mózg, Nordegen szukała podczas badań nad komunikacją między komórkami nerwowymi jeszcze w czasie studiów medycznych. I właśnie o tym, jak działa ten najbardziej tajemniczy i fascynujący ludzki organ i o tym, jak go wytrenować, aby korzystać z niego w jak największym stopniu, traktują pozycje „Mózg rządzi” oraz „Mózg ćwiczy”. W pierwszej z książek odkrywa przed czytelnikami mechanizmy nim rządzące, w drugiej zaś zaprasza do ćwiczeń w „siłce mózgu”.

 

„Pakiet: Mózg rządzi” „Mózg ćwiczy” Kaja Nordengen

 

„Ale kosmos!”, Stuart Clark

Każdy z nas chociaż raz w życiu spoglądając w ciemne niebo zastanawiał się nad tajemnicami kosmosu. Dr Stuart Clark, członek Royal Astronomical Society oraz autor piszący dla magazynu „New Scientist”, zabiera nas w fascynującą, dziesięciorozdziałową podróż przez teorie, zagadki i ciekawostki wszechświata. Skupia się na konsekwencjach odkryć Europejskiej Agencji Kosmicznej z 2013 roku, która opublikowała wówczas mapę poświaty po Wielkim Wybuchu związanym z mikrofalowym promieniowaniem tła. Anomalie, które widoczne są na tej mapie sugerować mogą, że świetnie znane nam prawa Newtona i teoria grawitacji będą musiały zostać napisane od nowa…

 

„Ale kosmos!” Stuart Clark

 

„Przez dziurkę od klucza”, Jane Goodal

Dziś Jane Goodal jest ikoną światowej antropologii i prymatologii (dział zoologii zajmujący się ssakami naczelnymi). Jest też autorką bestsellerów i przełomowych badań. Jednak kiedy w 1960 roku trafiła do Tanzanii, do Narodowego Parku Gombe Stream, wyposażona była jedynie w notatnik, lornetkę oraz nieskończone pokłady ciekawości. Co może wydawać się obecnie zaskakujące, wiedza o szympansach była wówczas nikła, a każde odkrycie młodej naukowiec stawało się międzynarodową sensacją. W książce „Przez dziurkę od klucza” relacjonuje ona ponad 30 lat, które spędziła nad potokiem Gombe, zgłębiając naturę naszych najbliższych krewnych.

 

„Przez dziurkę  od klucza” Jane Goodall

 

„Crazy nauka. Fakt, nie mit”, Ola i Piotr Stanisławscy

Ola i Piotr Stanisławscy są dziennikarzami naukowymi oraz autorami najpopularniejszego bloga popularnonaukowego - Crazy Nauka. Ich fanpejdż na Facebooku śledzi ponad 120 tysięcy osób. Z prawdziwym zacięciem śledzą naukowe fake newsy i właśnie im poświęcona jest książka „Crazy nauka. Fakt, nie mit”, w której brawurowo rozprawiają się z zakorzenionymi w naszym myśleniu przekonaniami.

 

„Fakt, nie mit” Aleksandra Stanisławska, Piotr Stanisławski

 

„Ciekawostki matematyczne. Skarbnica zadziwiających rozrywek”, Alfred S. Posamentier

Matematyka to królowa nauk i jak każda monarchinii, ma swoje tajemnice. Autor książki „Ciekawostki matematyczne. Skarbnica zadziwiających rozrywek” postanowił te sekrety odkryć i podzielić się ze światem swoją wiedzą. Co się okazało? Otóż matematyka jest arcyciekawa! Oprócz zadań o 120 arbuzach pociągach jeżdżących z nierealistycznymi prędkościami, ma do zaoferowania niezwykłe zagadki, wywody logiczne oraz odnajdywanie relacji pomiędzy pozornie niezwiązanymi problemami. 

 

Ciekawostki matematyczne. Skarbnica zadziwiających rozrywek, Alfred S. Posamentier

 

Jeśli macie chęć dalej zgłębiać świat literatury naukowej, koniecznie przeczytajcie artykuł „Książki o kosmosie, dzięki którym zabłyśniesz w towarzystwie”.