Farby z dodatkiem amoniaku nie są dzisiaj już tak popularne, jak jeszcze kilkanaście temu. Nieprzyjemny, bardzo mocny i gryzący zapach to nie jedyne wady tego środka chemicznego. Ma on negatywny wpływ również na włosy, które pod jego wpływem stają się łamliwe. Amoniak wnika w ich strukturę, niszcząc warstwę ochronną i otwierając łuski. Skutek? Po latach koloryzacji farbą amoniakową włosy mogą być słabe i suche. Amoniak wysusza również skórę głowy, zaburzając procesy wydzielania sebum.

 

Zdrowie i uroda: Kosmetyki naturalne

 

Kremy koloryzujące a farby 

Na szczęście na rynku jest coraz więcej alternatyw, które umożliwiają koloryzację, która jednocześnie pielęgnują włosy i poprawiają ich wygląd. Przykładem mogą być kremy koloryzujące. Choć ich skład nie jest całkowicie naturalny, zazwyczaj nie zawierają w sobie amoniaku bądź jedynie śladowe jego ilości. Efekt? Nie podrażniają skóry głowy i nie wysuszają włosów, a jednocześnie pięknie pachną, w przeciwieństwie do farb amoniakowych o zdecydowanie mniej przyjemnym aromacie.

Taka forma koloryzacji nie tylko nadaje fryzurze nowy odcień, ale również odżywia je, sprawiając, że lśnią i wyglądają zdrowo. To zasługa składników pielęgnujących dodawanych do produktów — jak choćby wyciągu z kokosa czy miodu, które nawilżają kosmyki.

 

Alfaparf, Color Wear, krem koloryzujący bez amoniaku (6), 60 ml

 

Warto jednak pamiętać, że krem koloryzujący nie daje tak trwałego efektu, jak farby, zazwyczaj zmywając się całkowicie po około dwudziestu ośmiu myciach. Dodatkowo nie sposób uzyskać z ich wykorzystaniem wyraźnego efektu rozjaśnienia. Dlatego z wykorzystaniem kremu koloryzującego brunetka raczej nie stanie się blondynką, choć odwrotnie — jak najbardziej!

Henna do włosów — naturalna alternatywa dla farb chemicznych 

Jeśli jednak szukasz maksymalnie naturalnych kosmetyków, wybór henny będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem. Ta naturalna farba używana jest jako produkt kosmetyczny od tysiącleci, zachwycając swoimi właściwościami — nie tylko koloryzacyjnymi, ale również pielęgnacyjnymi. Henna do włosów powstaje z liści lawsonii, krzewu o mocnych właściwościach barwiących. Ich naturalna barwa to głęboka czerwień.

Co ciekawe, hennę zazwyczaj kojarzy się z głęboką czernią. Tak naprawdę, ciemne warianty tej naturalnej farby powstają jednak na skutek zmieszania pasty z lawsonii z indygo, naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z rośliny o tej samej nazwie. Ma on głęboko niebieski odcień, który w zestawieniu z czerwienią henny daje głęboki odcień — od czekoladowego po czarny, w zależności od stężeń.

Koloryzacja włosów z henną — jak rozpoznać wysokiej jakości farby? 

Produkty na bazie henny to z zasady naturalne farby do włosów. Niemniej, w składach niektórych produktów można znaleźć substancje chemiczne, jak choćby barwniki, o czym producenci niekoniecznie informują na etykiecie. Dlatego weryfikacja zawartości produktu jest najważniejsza, jeśli zależy ci na stuprocentowej naturalności.

W naturalnej hennie do włosów nie powinno znaleźć się nic poza Lawsonia inermis, Indifofera Tinctoria i innymi naturalnymi wyciągami, jak choćby ten z aloesu. Składy mogą różnić się w zależności od producenta — jeśli napotkasz trudne do rozszyfrowania łacińskie nazwy, warto zweryfikować, co się pod nimi kryje. Może się okazać, że to po prostu roślinne barwniki czy ekstrakty.

Dobrą strategią przy poszukiwaniu naturalnych farb będzie skupienie się na produktach marek, które są znane z prostych, pozbawionych chemicznych substancji składów i czy henna Sattva to farby do włosów bez chemii dostępne w wielu odcieni, których producenci stawiają na stuprocentową naturalność.

 

Khadi, henna do włosów Ciemny Brąz, 100 g

 

Ekologiczne farby do włosów — jakie oprócz henny? 

Jeśli szukasz naturalnych farb powstających bez szkody dla środowiska, warto zapoznać się z ofertą marki Herbatint. Oferuje one produkty odpowiednie dla wegan, oznakowane PETA (co oznacza, że ich produkcja jest przyjazna dla zwierząt - cruelty free). Farby Herbatint zawierają certyfikowane składy organiczne, a ich opakowania produkowane są ze zrównoważonych zasobów gospodarki leśnej.

 

Herbatint, farba do włosów 5D Jasny Złoty Kasztan, 150 ml

 

W kontekście koloryzacji, farby Herbatint wyróżniają się wykorzystaniem etanoloaminy, organicznego związku zasadowego stanowiącego pochodną oleju kokosowego. Etanoloamina świetnie zastępuje amoniak, gwarantując skuteczne farbowanie, a jednocześnie nie wnikając przez skórę głowy do organizmu dzięki dużej budowie cząsteczkowej. Jednocześnie, nie ma tak gryzącego, nieprzyjemnego zapachu, przez co koloryzacja włosów jest po prostu przyjemniejsza.

Naturalne farby do włosów siwych — jakie wybrać? 

Henna sprawdzi się w przypadku włosów siwych, jednak pamiętaj, że hennowanie w takim wypadku powinno być dwuetapowe. Jeśli dokonasz koloryzacji w jednym etapie, kolor na siwych pasmach może okazać się zbyt blady, przybierając kolor jasnego rudego. Dwuetapowa koloryzacja gwarantuje natomiast głęboki kolor. Pamiętaj, że przy farbowaniu siwych włosów henną, dobór farby o prostym, naturalnym składzie z dużym stężeniem barwników to podstawa.

W pierwszym etapie należy pokryć włosy henną naturalną celem stworzenia bazy. Pamiętaj, by wcześniej dokładnie umyć włosy mocnym szamponem oczyszczającym. Po zmyciu pierwszej mieszanki możesz przystąpić do drugiego etapu jeszcze tego samego dnia lub na drugi dzień. Celem uzyskania głębokiego koloru i maksymalnego pokrycia siwych włosów, wybierz produkt z dużym stężeniem barwnika Indygo, jak choćby henna khadi ciemny brąz.

 

Khadi, henna do włosów Średni Brąz, 100 g

 

Powodzenia!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock