Osób, które marzą o niskoporowatych włosach, nie brakuje — to w końcu najłatwiejszy w pielęgnacji rodzaj kosmyków, naturalnie prosty i o przyjemnej teksturze. Właściwie dobrana pielęgnacja może wydobyć z włosów niskoporowatych jeszcze większy blask, a przy tym poprawić ich objętość. Sprawdź, jak pielęgnować ten rodzaj włosów i jakich błędów nie popełniać.

Jeszcze do niedawna większość klientów drogerii niezbyt przejmowała się porowatością, dobierając kosmetyki według właściwości reklamowanych na opakowaniu oraz walorów zapachowych. Rozszyfrowanie tego zagadnienia może być jednak prawdziwym krokiem milowym w drodze do sukcesu, czyli pięknych włosów. Analizując ich porowatość, wiele osób dochodzi do wniosku, że niewłaściwie dobrane kosmetyki i rytuały pielęgnacyjne były powodem wieloletnich zmagań z niepokorną fryzurą.

Stopnie porowatości są trzy i determinują strukturę, gładkość, ciężkość, blask, skłonność do skrętu oraz puszenia się włosa. Za niskoporowate włosy zazwyczaj uznaje się za te, sprawiające najmniej problemów. W rzeczywistości jednak również one mogą nastręczyć sporo kłopotów, jeśli są pielęgnowane niewłaściwie.

tołpa, green nawilżanie, szampon do włosów cienkich i delikatnych, 300 ml

Jak rozpoznać włosy niskoporowate?

Zastanawiasz się, jak ocenić porowatość włosów? Nie jest to wcale zadanie wymagające konsultacji z fryzjerem — wystarczy, że przyjrzysz się własnym kosmykom i przeanalizujesz to, jak zachowują się w poszczególnych sytuacjach. W przypadku niskoporowatych włosów rozpoznanie jest dość proste. Jeśli twoje kosmyki:

  • lśnią;
  • łatwo się rozczesują;
  • są naturalnie proste;
  • nie mają skłonności do puszenia się;
  • są grube
  • łatwo się obciążają;
  • nie odkształcają się pod wpływem czapki czy gumki

…najprawdopodobniej cechują się niską porowatością.

Anwen, Odżywka Do Włosów Niskoporowatych Emolientowa Akacja, 100 ml

Pielęgnacja włosów niskoporowatych — od czego zacząć?

Włosy tego typu z pozoru nie sprawiają wielu problemów. Posiadacze i posiadaczki wysokoporowatych kosmyków mają twardy orzech do zgryzienia — ich puste w środku sprężynki łatwo się puszą i tracą swój skręt, a do tego bardzo trudno się rozczesują. Podobnie jest w przypadku średnioporowatej tekstury. A włosy niskoporowate? Prawdziwa bajka — łatwo się rozczesują, a do tego nie trzeba ich prostować. To jednak tylko pozory.

Największy problem, z którym zmagają się osoby mające włosy niskoporowate, to brak objętości. Takie kosmyki łatwo opadają, sprawiając wrażenie „przyklapniętych”. Dlatego ich pielęgnację należy oprzeć na kosmetykach, które nie dopuszczają do obciążenia włosa. Dodatkowo niewłaściwie dobrane składniki mogą sprawić, że fryzura będzie sprawiać wrażenie tłustej. Włosy niskoporowate schną również znacznie dłużej niż inne rodzaje kosmyków - to jednak nie problem, bo suszenie wcale im nie szkodzi.

Anwen, Masło murumuru do włosów niskoporowatych, 40 ml

Kosmetyki do włosów niskoporowatych — jakie odżywki i szampony wybrać?

Włosom niskoporowatym nie służy tzw. przekarmianie. Używanie dużej ilości odżywek, stosowanie szamponów proteinowych — wszystko to może sprawić, że staną się przeciążone, a co za tym idzie, zupełnie stracą swoją objętość. Proteiny odbudowują ubytki w strukturze włosa, a tych twoje kosmyki o zamkniętych łuskach nie mają zbyt wiele. W ich przypadku najlepiej stosować szampony nawilżające i odżywki humektantowe, a nie ciężkie i tłuste emolienty. Włosom niskoporowatym od czasu do czasu nie zaszkodzi porcja białka — w szczególności keratyny, która jeszcze wzmaga ich gładkość i pomaga w osiągnięciu efektu tafli. Nie należy jednak przesadzać ze stosowaniem kosmetyków zawierających tę proteinę.

Mając włosy niskoporowate, najlepiej unikać szamponów i odżywek z silikonami. Te wygładzające składniki nie będą potrzebne twoim włosom, które są przecież naturalnie gładkie i miękkie. Silikony niepotrzebnie je obciążą i zanieczyszczą.

Cztery Szpaki Serum do włosów niskoporowatych - 30 ml

Jak dbać o włosy niskoporowate?

Staranne oczyszczanie to, w przypadku włosów niskoporowatych, priorytet. Najlepiej też zachować minimalistyczne podejście w kwestii kosmetyków, dobierając takie, których skład jest jak najkrótszy. Warto też dokładnie te składy czytać, szukając w nich składników niepożądanych dla włosów, jak wspomniane wyżej silikony. Nie wszyscy producenci nie dostrzegli jeszcze, że oznaczenie przeznaczenia kosmetyku w kontekście porowatości może być dla klientów przydatne. W związku z tym weryfikacja składników szamponu czy odżywki to podstawa.

Jakie składniki przysłużą się takim kosmetykom? Kosmetyki do włosów niskoporowatych najczęściej zawierają:

  • aloes
  • zioła
  • masła, jak na przykład Shea, Cupuacu czy mango

Maskę z jednym z wymienionych maseł warto użyć przynajmniej raz w tygodniu.

Nanolash Low Porosity | Olejek do włosów niskoporowatych 100ml

Olejowanie włosów niskoporowatych - jakich olejów użyć?

Jako uniwersalna praktyka stosowana od tysiącleci, olejowanie polecane jest posiadaczkom każdego typu włosów. Wykonywane od czasu do czasu, może znacząco poprawić ich wygląd, dodając blasku i odżywiając. W przypadku włosów niskoporowatych najczęściej zaleca się:

  • olej kokosowy
  • olej arganowy,
  • olej palmowy.

Przed nałożeniem oleju warto użyć podkładu w postaci hydrolatu, który utrwali efekt i zwiększy pozytywne działanie oleju.

Jak suszyć włosy niskoporowate?

W przypadku tego rodzaju kosmyków częstym problemem, jak już wspomnieliśmy, jest obciążenie. Używanie odpowiednich kosmetyków może pomóc uniknąć „przyklapnięcia”, ale jest jeszcze inny sposób na dodanie włosom objętości. Susząc je właściwie, możesz sprawić, że fryzura będzie wydawała się lżejsza.

Najlepiej robić to z głową w dół, susząc kosmyki od spodu. Pozwoli to na uniesienie fryzury. Dodatkowy efekt objętościowy zagwarantuje wykorzystanie ciepłego powietrza. Bez obaw — w przypadku włosów niemających skłonności do puszenia, takie rozwiązanie nie powinno być szkodliwe.

Włosy niskoporowate są dość przyjemne w pielęgnacji, nie sprawiając takich problemów jak kręcone i falowane kosmyki, wymagające sprawdzonych sposobów na rozczesywanie i ujarzmianie. Jeśli wybierzesz odpowiednie kosmetyki, będą lśnić jeszcze bardziej niż zazwyczaj!

Więcej artykułów o zdrowiu znajdziesz w naszej Pasji Dbam o urodę.

Źródło zdjęcia: Shutterstock.