Dopasowanie pielęgnacji do rodzaju włosów i problemów, z którymi się zmagasz, może wydawać się proste — wystarczy wczytać się w etykiety i wybrać specjalny szampon i odżywkę, na przykład do włosów suchych i pozbawionych objętości. W rzeczywistości jednak wcale nie jest to tak oczywiste. Co, jeśli twoje włosy są suche, przyklapnięte, a przy tym splątane? Takich konfiguracji może być wiele i zgodnie z powyższą logiką, konieczne byłoby używanie kilku wariantów szamponów, odżywek i masek jednocześnie.

Nie tędy jednak droga. Kluczem do rozszyfrowania potrzeb twoich włosów jest zrozumienie, czym jest równowaga PEH. Dzięki temu możesz świadomie dobierać kosmetyki, a to umożliwi jest wydobycie z pukli wszystkiego, co najlepsze. W przypadku burzy loków, za pomocą balansowania PEH możesz podkreślić skręt, a jednocześnie pozbyć się tendencji do puszenia i plątania.

Jeśli natomiast masz włosy proste i gęste, dbanie o równowagę może pomóc dodać im nieco objętości i uniknąć powstawania strąków. Dla wielu osób wprowadzenie do pielęgnacyjnej rutyny praktyk ukierunkowanych na przywrócenie równowagi PEH, jest prawdziwą rewolucją. To żadna alchemia — ty również możesz to zrobić bez specjalistycznej wiedzy.

 

Strefa pięknych włosów

 

Równowaga PEH — na czym polega?

Wiesz już, dlaczego równowaga PEH jest filarem pielęgnacji włosów. Ale co właściwie oznacza ten termin? Pod skrótem PEH kryją się trzy składniki, niezbędne dla zdrowia kosmyków — proteiny, emolienty i humektanty. Każda z kategorii spełnia inną funkcję i inaczej oddziałuje na włosy.

Równowaga PEH to stan, w którym twoje włosy w zasadzie nie sprawiają żadnych kłopotów — są przyjemne w dotyku, łatwe w rozczesywaniu, nie puszą się i nie elektryzują, a przy tym zdrowo lśnią. Gdy pojawia się jakikolwiek problem, najczęściej oznacza to, że balans trzech składników został zaburzony. Przeważnie zdarza się to w momencie wprowadzenia do pielęgnacyjnej rutyny nowego produktu.

Niestety, musimy cię zawieść — nie ma uniwersalnej formuły, która pozwalałaby na optymalne dozowanie trzech składników celem uzyskania równowagi protein, emolientów i humektantów. Dokładna analiza wyglądu i reakcji włosa w odpowiedzi na czesanie, wzrost wilgoci czy inne zmienne, pozwoli ci jednak ocenić, czego mu brakuje.

Dzięki naszemu przewodnikowi po poszczególnych składnikach, z czasem będziesz intuicyjnie wyczuwać, czego brakuje twoim włosom. Najważniejsze w przypadku dbania o równowagę PEH jest czytanie składów — sprawdzaj, czy dominują w nich humektanty, czy może proteiny. Emolienty znajdziesz w zasadzie w każdym szamponie czy odżywce — ważne jest jednak zwrócenie uwagi na ich rodzaj i dobranie kosmetyku mającego w składzie oleje dopasowane do stopnia porowatości włosów. Nie muszą być to te same oleje, z których korzystasz podczas olejowania, jednak powinny zaliczać się do tej samej kategorii – nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych.

 

kosmetyki do włosów

 

Proteiny — jak wpływają na włosy?

Proteiny odbudowują strukturę włosów. Ich odpowiednia ilość może zwiększyć objętość i nadać połysk. Należy jednak pamiętać, że nie każde kosmyki przepadają za proteinami, bądź dobrze reagują tylko na ich niektóre rodzaje. Nie ma jednej reguły — dlatego tak ważne jest samodzielne przetestowanie kosmetyków o różnych składach i dobranie tych, które najlepiej odpowiadają potrzebom twoich pukli.

Najpopularniejsze proteiny w kosmetykach do włosów to:

  • keratyna,

  • proteiny jedwabiu,

  • proteiny soi,

  • proteiny mleka,

  • kolagen,

  • gluten,

  • białka owsa.

 

Proteinowe kosmetyki L'oreal Professionnel

 

Emolienty — dlaczego są tak ważne?

Emolienty to z kolei tłuste składniki, które pozostawiają na kosmykach ochronny filtr. Dlatego właśnie, podobnie jak w przypadku pielęgnacji skóry, stosuje się je przede wszystkim do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą niszczyć strukturę włosa. Większość kosmetyków do włosów zawiera emolienty, choć oczywiście ich stężenie może się różnić w zależności od produktu.

Najpopularniejsze emolienty w kosmetykach do włosów:

  • parafina,

  • wosk,

  • cetyl,

  • lanolina,

  • silikony,

  • oleje roślinne, jak kokosowy, arganowy, migdałowy, itp.,

  • masła: kakaowe, Cupuacu, z mango.

 

Odżywka do włosów o średniej porowatości Emolientowy Irys  Anwen   200 ml

 

Humektanty — jak oddziałują na strukturę włosa?

Humektanty nawilżają włosy. Jako substancje mające działanie odwrotne do protein,  powinny być stosowane dla ich wyrównania. Podobnie jak w ich przypadku proteinowych produktów, humektantowe kosmetyki nie przypadną do gustu wszystkim. Niektóre włosy potrzebują dużo protein i niewiele humektantów, a inne wręcz przeciwnie. Dlatego warto wypróbować różne konfiguracje celem sprawdzenia, czego potrzeba twoim kosmykom.

Najpopularniejsze humektanty w kosmetykach do włosów:

  • gliceryna,

  • aloes,

  • pantenol,

  • niacynamid,

  • mocznik,

  • miód.

 

Humektantowa maska nawilżająca uniwersalna Trust My Sister  150g

 

Jak ocenić, czego brakuje twoim włosom, a czego mają za dużo?

Oto objawy niedoborów i nadmiarów poszczególnych składników:

  • brak protein — włosy śliskie, matowe, z rozdwojonymi końcówkami,

  • nadmiar protein — włosy szeleszczące przy ściśnięciu, sztywne, filcujące się,

  • niedobór emolientów — włosy szorstkie, suche lekkie, elektryzujące się,

  • nadmiar emolientów — włosy w strąkach, ciężkie,

  • niedobór humektantów — włosy suche, matowe, strąkujące się,

  • nadmiar humektantów — włosy suche, matowe, szorstkie, o zmniejszonym skręcie, ciężkie w rozczesywaniu.

 

jak sprawdzić, jakich składników brakuje we włosach?

 

Równowaga PEH — kolejność stosowania kosmetyków

Zastanawiasz się, czy utrzymanie równowagi PEH wymaga zachowania odpowiedniej kolejności przy aplikowaniu poszczególnych kosmetyków? Owszem — kolejność się liczy. Kosmetyki zawierające dużą ilość protein, odbudowujących strukturę włosa, powinny być nakładane na początku. Następnie sięgnij po humektanty, które go nawilżą, i emolienty, które zamkną nawilżenie w strukturze włosa dzięki tłustej powłoczce.

Mowa tutaj oczywiście o rytuałach pielęgnacyjnych, a nie codziennym myciu włosów. Protein nie trzeba nakładać codziennie — w przypadku włosów wysokoporowatych wystarczy maska nałożona raz w tygodniu. Niskoporowate kosmyki zadowolą się kuracją raz w miesiącu. Zapotrzebowanie na humektanty i emolienty jest znacznie większe – zawierające je kosmetyki najlepiej stosować przy każdym myciu.

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock