Właściwe dbanie o włosy wymaga odpowiedniego doboru kosmetyków. Nie wystarczy wysoka jakość i składy wypełnione witaminami i substancjami odżywczymi. Wszystko dlatego, że potrzeby włosów różnią się od siebie. Zależą między innymi od stopnia porowatości, częstotliwości i typu koloryzacji, a nawet warunków, w których przebywamy na co dzień i pór roku. Zamiast więc przywiązywać się do jednej linii kosmetyków, warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka odżywek i szamponów, które można stosować wymiennie w zależności od potrzeb włosów. To właśnie w ten sposób można zadbać o równowagę PEH, czyli balans protein, emolientów i humektantów w codziennej pielęgnacji.

Co to są emolienty? 

W branży kosmetycznej przyjęło się, że mianem emolientów określane są dermokosmetyki natłuszczające, polecane zwłaszcza do pielęgnacji skóry najmłodszych oraz osób z problemami dermatologicznymi — atopią, egzemą czy łuszczycą. W rzeczywistości jednak termin ten odnosi się do ich głównych składników, czyli substancji natłuszczających. Kosmetyki nazywane emolientami najczęściej zawierają bowiem w składzie również substancje nawilżające. W kontekście pielęgnacji włosów pojęcie emolientów stosuje się natomiast w odniesieniu do poszczególnych elementów składu odżywek, szamponów i masek.

Emolienty są przykładem substancji, których głównym zadaniem jest stworzenie płaszcza ochronnego na skórze czy włosach. W zależności od rodzaju substancji mogą spełniać kilka innych funkcji — zmiękczającą, zapobiegającą utracie wody i wygładzającą. Znajdziesz je w różnego rodzaju kosmetykach — zarówno przeznaczonych do twarzy i ciała, jak i włosów.

Rodzaje emolientów — podział ze względu na pochodzenie 

Substancje tego typu mogą mieć pochodzenie organiczne, jak i syntetyczne. Emolienty naturalne to wszelkiego rodzaju oleje roślinne, często stosowane w kosmetykach do włosów jak choćby olej kokosowy, olej z nasion chia, olej konopny i wiele innych.

Do emolientów syntetycznych zaliczamy między innymi estry kwasów tłuszczowych oraz parafinę.

Rodzaje emolientów - podział ze względu na sposób działania 

Do emolientów natłuszczających zaliczamy między innymi alkohole i kwasy tłuszczowe, estry i trójglicerydy. Wśród emolientów można wyróżnić również substancje wiążące wodę, takie jak mocznik, glicerol i kwas hialuronowy. Z kolei emolienty blokujące, takie jak parafina czy wazelina, pokrywają skórę czy włosy ochronnym płaszczem, odcinając dostęp czynnikom zewnętrznym, ale jednocześnie nie zmiękczając i nie nawilżając.

Choć emolienty siłą rzeczy kojarzymy głównie z natłuszczaniem, niektóre z nich mogą również intensywnie nawilżać. Najlepszym przykładem silnie nawilżającej substancji jest mocznik, który wnika w strukturę skóry czy włosa, przynosząc naprawdę spektakularne efekty. Mocno nawilżają również aminokwasy i mleczan sodu.

Emolienty w kosmetykach do włosów — jaką rolę pełnią?  

W pielęgnacji skóry emolienty wykorzystuje się do odbudowania bariery lipidowej naskórka, nawilżania, zmiękczania, łagodzenia podrażnień i, oczywiście, natłuszczania. Niektóre substancje tego typu mogą wspomagać również proces gojenia i działać antyświądowo, co jest niezwykle ważne w chorobach skóry.

Emolienty w kosmetykach do włosów pełnią przede wszystkim rolę ochronną i natłuszczającą. Otaczają włos ochronnym płaszczykiem, zamykając w środku wodę. Dlatego powinny być stosowane w parze ze składnikami nawilżającymi, nawet w niewielkich ilościach. Zmiękczają również włosy, nadają im elastyczność i dociążają.

Jak rozpoznać szampony, maski i odżywki emolientowe? Niektórzy producenci, jak na przykład Anwen, podają tę informację na etykiecie produktu wraz ze stopniem porowatości, do którego jest on przeznaczony. Jeśli brak takiej informacji, warto zajrzeć do składu i sprawdzić, które składniki w nim dominują. Wymaga to oczywiście nieco więcej czasu i wiedzy, dlatego dobrym pomysłem będzie wybór linii kosmetyków, które zostały oznaczone jako emolientowe.

 

Anwen, odżywka do włosów o niskiej porowatości Emolientowa Akacja, 200 ml

 

Stopień porowatości a użycie emolientów 

W pielęgnacji włosów dobiera się zgodnie ze stopniem porowatości — nasycone dla niskoporowatych, jednonienasycone dla średnioporowatych i wielonienasycone dla wysokoporowatych. Według tego klucza warto dopasowywać produkty do olejowania, ale również odżywki do włosów emolientowe. Dla przykładu Anwen ma w swojej ofercie odżywkę emolientową do włosów niskoporowatych z masłem murumuru, do średnioporowatych z olejem brokułowym i macadamia, oraz do wysokoporowatych z masłem shea i olejem z krokosza barwierskiego.

 

Anwen, Emolientowa róża, odżywka do włosów o wysokiej porowatości, 200 ml

 

Warto pamiętać, że nie każde włosy przepadają za dużą ilością emolientów. Włosy niskoporowate, z natury proste, gładkie i często mające skłonności do utraty objętości, będą dobrze wyglądać przy minimalnym użyciu tych substancji. Największej dozy emolientów potrzebują włosy wysokoporowate, mające skłonności do wysuszania się. Porowata struktura włosa, z dużą ilością otwartych łusek, nie sprzyja zatrzymywaniu nawilżenia w środku. Dlatego, po nałożeniu odżywki humektantowej i jej zmyciu, warto nałożyć na włosy wysokoporowate również odżywkę emolientową, która domknie nawilżenie. W ten sposób podkreślisz skręt włosów, nadasz im blask, dociążysz je i unikniesz puszenia.

 

Anwen, Emolientowy Irys, odżywka do włosów o średniej porowatości, 200 ml

 

Stosując kosmetyki emolientowe, warto pamiętać o równowadze PEH — czyli balansie protein, emolientów i humektantów (składników nawilżających). Twoje włosy potrzebują białek do odbudowy struktury, zwłaszcza jeśli są zniszczone stylizacją. Z kolei emolienty działają komplementarnie dla humektantów — należy zapewnić włosom oba te składniki. W ten sposób będziesz cieszyć się pięknymi i zdrowymi kosmykami.

Artykuły o urodzie i pielęgnacji znajdziesz w naszej pasji Dbam o urodę.

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock.