Najlepsze komiksy dla dzieci – dlaczego warto?

Choć coraz większa liczba rodziców przekonuje się do czytania dzieciom komiksów, nadal jest to forma niedoceniana. A przecież komiks to bardzo ambitny rodzaj książki, którego przeczytanie jest naprawdę wymagające dla dziecięcego (i dorosłego) mózgu. Oto mamy opowieść, w której musimy jednocześnie czytać ilustracje i tekst, w dodatku zachowując kolejność kadrów. A jakby tego było mało, powinniśmy na bieżąco domyślać się, co zaszło pomiędzy kadrami, bo w komiksie nie mamy wszystkiego rozpisanego zdanie po zdaniu tak, jak w typowej powieści.

Warto pamiętać, że komiks to nie jeden rodzaj książki, a jedynie charakterystyczna forma graficzno-tekstowej narracji. Znajdziemy komiksowe powieści (w tym wydania znanych tytułów i serii), opowiadania, treści rozrywkowe, humorystyczne itd. Możemy sięgnąć zarówno po fantasy, kryminał jak i literaturę faktu. W zależności od zainteresowań czytelnika jesteśmy w stanie podsunąć mu komiks historyczny dla dzieci, ale też paragrafowe komiksy dla dzieci czy komiksy do uzupełniania. Wybór jest naprawdę imponujący.

W dzisiejszym przeglądzie nieprzypadkowo polecam sporo polskich tytułów. W ostatniej dekadzie rodzimi twórcy znowu sięgnęli po tę wyjątkową formę dzięki czemu powstało wiele rewelacyjnych komiksów dla dzieci. Oczywiście nie da się polecić w jednym artykule najlepszych komiksów. Ale przygotowałam naprawdę dobre przykłady, by pokazać różnorodność – od polskiej klasyki po najbardziej znane komiksy dziecięce świata.  

Dobre komiksy dla dzieci – polecane tytuły

  • „Pan detektyw sowa”

Czy czytanie komiksów dla dzieci można zacząć już z maluszkami? Jak najbardziej! Wystarczy sięgnąć po uroczą serię kartonówek „Mój pierwszy komiks”. Podczas wspólnej lektury pokazujemy dziecku palcem, co czytamy. Mamy „Detektywie sowie” świetne ilustracje, rymowany, łatwy do zapamiętania tekst, humor i komiksową narrację.
 

pani detektyw sowa
 

  • „Bartłomiej i Karmelek. Najlepsze miejsce”

Doskonała propozycja na pierwsze spotkanie z komiksem dla dzieci z nieco starszej grupy wiekowej. Bartłomiej i Karmelek to tata i synek. Ciepła stylistyka akwarelowych ilustracji oraz mieszana narracja komiksowo książkowa sprawiają, że opowieść podoba się tak samo dzieciom, jak i rodzicom. Zwłaszcza tatowie będą poruszeni pokazaniem tej wyjątkowej relacji.
 

Bartłomiej i karmelek
 

  • Seria „Miś Zbyś”

Polskie komiksy dla dzieci zyskały w ostatniej dekadzie serie, które już dziś można określić kultowymi. Na pewno zaliczają się do nich opowieści o detektywnie Misiu Zbysiu i jego asystencie Borsuku Mruku. To rewelacyjne przygodówki detektywistyczne dla przedszkolaków. Wyraźna kreska, żywe kolory, proste kadrowanie a do tego zagadkowe historie, które zachęcają czytelników do rozwijania sztuki dedukcji! Dzieci naprawdę to uwielbiają!
 

Komiks dla dzieci Miś zbyś
 

  • „Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam”

Piękne narysowany, poetycki komiks dla dzieci o tym, co może wynikać z nowych przyjaźni pojawiających się w naszym życiu. Malutki lisek żyje szczęśliwy zajmując się wyłącznie swoimi sprawami. Nagle do jego świata wkracza Wielki Dzik a z nim ciekawość innych miejsc i nieznanych przygód. Cudowne ilustracje budują niezwykły klimat tej filozoficznej opowieści.
 

malutki lisek i wielki dzik
 

  • „Pippi chce być duża i inne komiksy”

Tej bohaterki przedstawiać nie trzeba: Pippi Pończoszanka to najsilniejsza dziewczynka świata, która mieszka w Willi Śmiesznotce i przyjaźni się z Tommym i Anniką. Ale czy wiedzieliście, że przygody Pippi zostały wdane również jako śmieszne komiksy dla dzieci? W dodatku mają dziś już ponad 60 lat! Jeśli szukacie klasyki i lubicie książki Astrid Lindgren, to ta propozycja was zachwyci.  
 

komiks pippi astrid lindgren
 

  • Seria „Hotel Dziwny”

Francuska seria komiksowa dla dzieci z barwnym uniwersum. Hotel Dziwny to miejsce, w którym mieszka grupa niezwykłych bohaterów. Kaki, czyli puchaty ale bardzo leniwy stworek, Marietta dziewczynka, która nie jest taka zwyczajna, na jaką wygląda oraz pan Snarf recepcjonista będący duchem i pan Lelair, czyli szczur książkowy. Pomaga im Celestyn – chłopiec, którego poznacie po charakterystycznym kapeluszu w kształcie grzyba.
 

Hotel dziwny komiksy dla dzieci
 

  • „Zrób sobie komiks”

Stop! Koniecznie zatrzymajcie się przy tym tytule. Czytanie go to nie tylko super zabawa, ale też bardzo rozwijające zajęcie. Dziecko przeżywa przygody, a jednocześnie przechodzi „kurs” stworzenia własnego komiksu! Nigdzie nie dowiecie się więcej o specyfice tego gatunku, niż z Pikiem i Robinem. W dodatku jest to komiks dla dzieci do uzupełnienia – mogą coś dorysować, pokolorować, wymyślić.
 

zrób sobie komiks dla dzieci
 

  • „Hilda i troll”

Jeden z najlepszych komiksów dla dzieci, jakie kiedykolwiek powstały. Niebieskowłosa bohaterka wychowywana przez mamę żyje w świecie, w którym obok ludzi mieszka cała plejada magicznych stworzeń: trolle, olbrzymy, wodne duchy. Cudowne ilustracje, niesforne przygody, świat prawdziwego dzieciństwa. Na podstawie komiksu powstały książki i serial animowany.
 

Hilda i troll
 

  • „Umarły las”

Komiks dla dzieci w wieku 8 lat? Niech będzie to komiks przyrodniczy. I koniecznie z jednym z dwóch nazwisk: Adam Wajrak, Tomasz Samojlik. Możecie brać w ciemno każdy tytuł, choć dziś szczególnej uwadze polecam serię autorstwa tego duetu zapalonych przyrodników. „Umarły las” to western dziejący się tuż obok nas, a konkretnie w naszych lasach. Niesamowita przygoda, zaskakująca, pełna zwrotów akcja, postacie, z których każda staje się ulubioną. A w tle polska przyroda, ciekawostki, merytoryka – cudowna lekcja, która wchodzi sama do głowy i w niej zostaje na długo.
 

Umarły las
 

  • „Skąd się bierze woda sodowa?”

Komiks wszechczasów! 40 lat temu tak zaciekawiły mnie ilustracje, że… nauczyłam się czytać. Dokładnie na tym tytule – nie miałam wyboru, byłam w sanatorium i nie miał mi kto pomóc. Potem poznałam kultowe „Podróż Smokiem Diplodokiem” i inne tytuły Tadeusza Baranowskiego. Koniecznie po nie sięgnijcie. Po pierwsze odbędziecie z dzieckiem podróż do PRL-u, który to był świetnym okresem polskiego komiksu dziecięcego. Po drugie może zainspirujecie się do odnalezienia własnych komiksów z dzieciństwa: „Jonka, Jonek i Kleks”, „Tytus, Romek i A’Tomek”, „Gapiszon”, „Kajko i Kokosz”, itd. Dobrej zabawy!
 

Skąd się bierzę woda sodowa
 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com