Mazurska Pętla Rowerowa jest istnym eldorado dla sakwiarzy oraz bikepackingowców, którzy podczas swoich wypraw mogą rozbić obóz na jednym z licznych kempingów oraz pól namiotowych. To również atrakcja dla osób chcących spędzić czas z rodziną, pokonując krótsze dystanse i ciesząc się lokalnymi atrakcjami w postaci wypożyczalni sprzętu wodnego, rejsu po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich czy zwiedzaniu okolicznych zabytków. Wszystko to po starannie przygotowanych drogach i ścieżkach rowerowych, które powstają z myślą o cyklistach.

 

Topeak, Sakwa pod siodło, Loader Backloader, 10l

 

Przebieg trasy Mazurskiej Pętli Rowerowej

Wijąca się wśród mazurskich jezior pętla, z której możemy podziwiać między innymi takie akweny jak Jezioro Śniardwy, Mamry, Niegocin, Tałty czy Jezioro Nidzkie, jest kwintesencją Mazurskiej Pętli Rowerowej. Niejednokrotnie trasa przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie linii brzegowej, co zdecydowanie zachęca do zwolnienia i podziwiania piękna tamtejszych krajobrazów. Co więcej, zachwycające zakątki tej krainy ukryte są przed oczami ciekawskich turystów i żeby je dostrzec, należy zboczyć z trasy o kilkadziesiąt lub kilkaset metrów.

MPR to dziesiątki kilometrów szutrostrad, leśnych i polnych dróg, jak również asfaltowych łączników, w większości wytyczonych w taki sposób, aby maksymalnie odseparować przebieg trasy od ruchu samochodowego. Ścieżki rowerowe zahaczają również o liczne mazurskie miejscowości, w których można uzupełnić zapasy wody czy jedzenia, a także skorzystać z niezwykle bogatej oferty lokali hotelowo–gastronomicznych.

 

jezioro nidzkie

 

 

Mazurska Pętla Rowerowa, jak sama nazwa wskazuje, została wytyczona w postaci pętli, dlatego nie ma ona swojego wyraźnego początku ani końca. Zakładając jednak, że wyprawę zaczynamy w Mrągowie, kolejno mijane większe miejscowości to Mikołajki, Ruciane-Nida i Pisz, a dalej Giżycko, Węgorzewo oraz Ryn.

W zdecydowanej większości Mazurska Pętla Rowerowa poprowadzona jest po szutrach, polnych drogach oraz leśnych duktach, a w miastach po ścieżkach rowerowych. Pozwala to nie tylko na poznanie Mazur z innej perspektywy, ale również znacząco wpływa na bezpieczeństwo.

Biorąc pod uwagę długość pętli, jej charakterystykę oraz profil regionu, nie we wszystkich miejscach udało się wytyczyć trasę w taki sposób, aby całkowicie oddzielić ją od ruchu samochodowego. Co prawda w wielu przypadkach wybudowano biegnące wzdłuż dróg nowe odcinki ścieżek rowerowych, jednak pozostały miejsca, gdzie rowerzyści muszą współdzielić trasę z innymi pojazdami, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie letnim. O ile dorosły i świadomy cyklista nie powinien mieć z tym większych problemów, tak już wybranie się na objazd całej Mazurskiej Pętli Rowerowej z dziećmi na pokładzie, mogłoby nieść ze sobą pewne ryzyko. Przed rodzinną wyprawą na Mazury trzeba lekko zmodyfikować trasę, omijając potencjalnie niebezpieczne miejsca. Warto poświęcić chwile na planowanie, ponieważ pozostała część trasy z pewnością zapewni niezapomniane przeżycia.

Na pętli znajdziemy przeszło 9 wież widokowych, które pozwalają podziwiać panoramę Wielkich Jezior Mazurskich, jak również 18 nowoczesnych MOR-ów (Miejsca Odpoczynku Rowerzystów) idealnie nadających się na odpoczynek przed dalszą podróżą. Możliwość spożycia posiłku przy stole czy schowania się pod dachem w przypadku ewentualnego załamania pogody to bardzo duże udogodnienia.

Warto wspomnieć, że nie wszystkie odcinki trasy zostały ukończone. W kilku miejscach ciągle można zauważyć postępujące prace, które docelowo mają się zakończyć w 2023 roku.

 

Kask rowerowy Alpina Panoma 2.0 A9724| r.52-57 | ===> rok 2022

 

Nawierzchnia i typ roweru

Planując wyprawę, warto wiedzieć, że Mazurska Pętla Rowerowa to trasa, która ze względu na charakterystykę regionu czy walory krajoznawcze w zdecydowanej większości poprowadzona jest po szutrowych, polnych oraz leśnych drogach. I chociaż nie brakuje również asfaltowych, wyłożonych polbrukiem odcinków, po których jazda na rowerze jest płynna, warto wybrać rower przystosowany do poruszania się w lekkim terenie.

W porze suchej, gdy ilość piachu jest znacznie większa, optymalnym wyborem byłby rower górski, niemniej na klasycznym trekkingu czy gravelu o szerokości opon min. 40 mm również da się komfortowo jechać.

 

Romet, Rower górski, Rambler Fit 26", 2021, Czarny, Unisex


Szukasz odpowiedniego roweru gravelowego? Zapoznaj się z naszymi artykułami:


Dużym udogodnieniem są liczne nowo wybudowane ścieżki rowerowe powstałe w miejscach, gdzie oryginalnie trasa prowadziła po drogach, które ze względu na nawierzchnię (piaskownica, bruk) nie nadawały się do jazdy rowerem. W praktyce wygląda to w ten sposób, że po obu stronach trasy położony jest równy, nowy asfalt (oznaczony jako droga dla rowerów). Pomiędzy nim zachowano oryginalną nawierzchnię przeznaczoną dla samochodów.

Mazurska Pętla Rowerowa pomimo swojej długości (jest to jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce) nie powinna stanowić większego wyzwania nawet dla początkujących rowerzystów. Suma przewyższeń wynosi bowiem ok. 1500 m, co jak na ten region jest niską wartością. Pomimo pagórkowatego terenu, zdecydowaną większość podjazdów można pokonać bez problemu nawet na załadowanym sakwami rowerze lub z podpiętą przyczepką rowerową. Jedynym utrudnieniem może być stan nawierzchni (piach, „tarka”), który pogarsza się, gdy długo nie pada.

 

Przyczepka rowerowa KROSS FREEDOM dla 2 dzieci

 

Oznaczenie trasy i atrakcje turystyczne Mazurskiej Pętli Rowerowej

Mazurska Pętla Rowerowa z założenia ma być trasą promującą region, zachęcającą do aktywnego spędzania czasu na rowerze oraz odwiedzenia Mazur przez turystów. To szlak przyjazny wszystkim cyklistom, niezależnie od wieku, płci czy poziomu zaawansowania.

Z tego względu projekt zakłada wytyczenie oraz oznaczenie trasy umożliwiające swobodne podróżowanie bez urządzeń nawigacyjnych. Na tę chwilę oznakowanie trasy w większości znajduje się wyłącznie w dużych miastach, jednak prace nad ukończeniem Mazurskiej Pętli Rowerowej nadal trwają. Wybierając się na objazd pętli, konieczne jest wspomaganie się plikiem GPX, który jest do pobrania na jednej ze stron promujących MPR.

Decydując się na objazd Mazurskiej Pętli Rowerowej, warto pamiętać o pozostałych atrakcjach zlokalizowanych w pobliżu. Na uwagę zasługują Mamerki, w których znajdują się bardzo dobrze zachowane bunkry, stanowiące Kwaterę Główną Niemieckich Wojsk Lądowych z okresu II Wojny Światowej, jak również Kwatera Himmlera Hochwald w Pozezdrzu.

 

Podróże marzeń. Mazury Autor:Opracowanie zbiorowe

 

Polecamy też zajechać do Giżycka, gdzie znajduje się unikatowy obrotowy most i Twierdza Boyen, do Mikołajek, w których zlokalizowana jest nowoczesna marina czy do najstarszego kościoła na Mazurach w Miłkach. Poza tym nie należy zapominać o odrestaurowanym Zamku w Rynie. Warto odwiedzić także Mrągowo, gdzie w malowniczo położonym amfiteatrze rokrocznie odbywa się Mazurska Noc Kabaretowa.

Rowerową wyprawę na Mazury można również połączyć z innymi atrakcjami kulturalno-sportowymi. Sławne na całą Polskę Piknik Country, Mazury Air Show, Rajd Polski czy maraton rowerowy Milko Mazury MTB to tylko niektóre z nich. Ponadto zwiedzanie regionu warto połączyć również z rejsem po Wielkich Jeziorach Mazurskich, spływem kajakowym czy jazdą konno.

Mazurska Pętla Rowerowa to atrakcja sama w sobie, jednak jeśli komuś będzie mało, zawsze można urozmaicić swój wypad o szlak Green Velo, z którym trasa łączy się w północnej części.

 

Damski plecak na rower Deuter Trans Alpine 28L SL caspia/maron

 

Pomimo tego, że Mazurska Pętla Rowerowa została niedawno oddana do użytku, a prace na niej nadal trwają, jest to niezaprzeczalnie jedna z najciekawszych, najdłuższych tras w Polsce. Miłośnicy obcowania z przyrodą i zwiedzania lokalnych atrakcji z pewnością nie będą zawiedzeni. Jest ona bowiem na tyle długa, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.


Szukasz inspiracji na kolejne wyprawy rowerowe? Zapoznaj się z naszymi artykułami:


Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Trenuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock