Spis treści:

Rower gravelowy – czyli jaki?

Patrząc na przekrój wszystkich dostępnych na rynku rowerów gravelowych, począwszy od klasycznych konstrukcji, a kończąc na tych najnowszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie, z łatwością można dopatrzyć się różnic wynikających z budowy, klasy zamontowanego osprzętu czy materiału, z jakiego zostały wykonane.

Niezależnie jednak od tego, wszystkie rowery typu gravel posiadają dwa wspólne mianowniki:

  • kierownica typu baranek oraz możliwość szybkiego i bezpiecznego poruszania się zarówno po drogach utwardzonych, jak i w lekkim terenie. Gięta kierownica, która jeszcze do niedawna kojarzona była wyłącznie z rowerami szosowymi (ze względu na komfort użytkowania, możliwość zmiany chwytu oraz przyjęcia bardziej pochylonej sportowej pozycji), znalazła zastosowanie w rowerze, którego rama, choć łudząco podobna do wspomnianej wcześniej szosy, wcale nią nie jest;
  • budowa roweru gravelowego umożliwia również zastosowanie szerszych opon odgrywających niezwykle ważną rolę podczas poruszania się po szutrach oraz leśnych duktach.

Gravel a szosa – czym się różnią?

Rower gravel był odpowiedzią producentów na potrzeby użytkowników poszukujących funkcjonalnego, możliwie prostego w obsłudze i naprawie roweru, który byłby „uterenowioną szosówką”. Chodziło o to, aby równie sprawnie co po asfalcie można było poruszać się nim w lekkim terenie. Rowery szosowe, chociaż piękne, mają tę wadę, że nie pozwalają zboczyć na szutry czy leśne dukty. Gravele natomiast z założenia miały pozwolić na zjechanie z utartych szlaków i zapewnić szybkość oraz lekkość, dotychczas zarezerwowane wyłącznie dla kolarzówek.

Jaki rower gravelowy wybrać?

Ze względu na różnorodność dostępnych na rynku typów oraz modeli, wybór roweru gravelowego wcale nie jest taki oczywisty. Decydując się na zakup, warto określić, do czego ma on nam służyć oraz w jakim terenie będzie eksploatowany.

Gravel do bikepackingu

Jeśli szukamy roweru do wypraw czy dłuższych wycieczek bikepackingowych, wówczas rozsądnym wyborem będzie gravel zbudowany na bazie stalowej ramy, której geometria pozwoli przyjąć nieco bardziej wyprostowaną pozycję.

Należy również zwrócić uwagę na ilość otworów montażowych, pozwalających zamontować bagażnik, błotniki czy dodatkowe torby rowerowe umieszczone na górnej rurze ramy lub przednim widelcu.

Ze względu na rodzaj zastosowanego osprzętu są to modele najbardziej komfortowe z dostępnych na rynku. Oczywiście wygoda użytkowania nie idzie w parze z wagą czy osiągami, niemniej, nie jest to rower przeznaczony do ścigania, a do swobodnego przemieszczenia się w terenie.

Gravel sportowy

Jeśli poszukujemy gravela ze sportowym zacięciem, wówczas warto postawić na karbonowe konstrukcje. Lekkość i sztywność ramy, agresywna geometria oraz zaawansowany technologicznie osprzęt, umożliwiają rozwinięcie prędkości, pozwalających startować w różnego rodzaju wyścigach.

Co prawda nie znajdziemy tu tak wielu punktów montażowych, jak w przypadku typowych wyprawowych graveli, niemniej nie jest to typ maszyn, które zostały zaprojektowane w celu znoszenia trudów wypraw bikepackingowych. Ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, jak również klasę podzespołów są to zdecydowanie najdroższe rowery typu gravel spośród wszystkich dostępnych rodzajów.

Gravel uniwersalny

Kompromisem pomiędzy stalowymi rowerami wyprawowymi a wykonanymi z włókna węglowego „ścigaczami” są aluminiowe allroundery, łączące zalety obu wcześniej wspomnianych typów.

Relatywnie niska cena w połączeniu z komfortem użytkowania, funkcjonalnością, dobrej klasy osprzętem oraz możliwością rywalizacji na trasach wyścigów sprawiają, że są to niezwykle uniwersalne i popularne rowery.

Opcja zastosowania szerszych opon, zamontowania błotników czy przytroczenia dodatkowych toreb to tylko niektóre z zalet tego typu jednośladów. Oczywiście powyższy podział to dość duże uogólnienie, ponieważ ilość występujących na rynku typów rowerów gravelowych jest ogromna.

Ranking rowerów gravelowych 2024 – TOP 10

Poniższe modele są produktami znanych i cenionych firm. Kross, Romet, Accent czy Merida to marki, których miłośnikom kolarstwa czy szerokopojętego rowerowania z pewnością nie trzeba przedstawiać. Taki stan rzeczy to efekt wieloletniej obecności w branży oraz doświadczenia zebranego podczas współpracy z zawodnikami światowego formatu.

Każdy prezentowany przez nas rower gravelowy to godna polecenia pozycja, którą warto wziąć pod uwagę, szukając uniwersalnego i relatywnie niedrogiego jednośladu.

  1. Rower gravelowy Kross Esker 4.0 – dobry rower na wyprawy

Kross Esker 4.0 to bardzo przemyślana konstrukcja, zaprojektowana z myślą o bikepackingu oraz wyprawach. Pod tym względem ciężko doszukać się tu słabych punktów. Rower został zbudowany na bazie stalowej ramy Cro-Mo, która nie tylko jest niezwykle wytrzymała i odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale również pozwala na zamontowanie wielu dodatkowych akcesoriów jak torby, błotniki, bidony czy bagażnik. Co więcej, dodatkowe inserty na koszyki zostały umieszczone na przednim widelcu, który również wykonano ze stali. Eskera 4.0 wyposażono w koła zaplecione na szprychach Sapim i obręczach WTB, natomiast piasty to Shimano Deore w systemie QR. Całość uzbrojono w opony WTB Resolute Comp, które tak jak obręcz pozwalają na zastosowanie systemu tubeless.

Napęd Eskera 4.0 poza mechanizmem korbowym zbudowany został na komponentach szosowej grupy Shimano Tiagra. Kompaktowa korba 46/36T oraz 10-rzędowa kaseta 11-34T dają bardzo szeroki zakres pracy, pozwalający zarówno na rozwinięcie znacznej prędkości na płaskim terenie, jak i podjechanie nawet pod strome ścianki. Za skuteczne zatrzymanie Eskera odpowiadają mechaniczne hamulce tarczowe TRP SPYRE-C, które są jednymi z lepszych modeli w swojej klasie.

Warto mieć świadomość, że takie elementy jak stalowa rama, mechaniczne hamulce tarczowe czy całkowite ukrycie linek w zewnętrznie poprowadzonych pancerzach, to rozwiązania, które podczas wypraw idealnie się sprawdzają. Są równie proste w obsłudze i serwisowaniu, co wytrzymałe oraz skuteczne. Jednak największą zaletą roweru Kross Esker 4.0 jest jego cena. Za relatywnie niewielkie pieniądze otrzymujemy maszynę, która przy odpowiednim serwisowaniu odwdzięczy się wieloma latami bezawaryjnej jazdy.

Rower Gravel Męski Kross Esker 4.0 R.L
Rower Gravel Męski Kross Esker 4.0 R.L Kross
5/5
4699,00 zł
Promocja
4899,00 zł  najniższa cena

5699,00 zł  cena regularna

  1. Rower gravelowy Kross Esker 1.0 – gravel na każdą okazję

Kross Esker 1.0 to budżetowy gravel idealny na rozpoczęcie przygody z jazdą po szutrach. Jeśli ktoś chciałby sprawdzić, czy spodoba mu się jazda na rowerze z barankiem, to ten model stanowi bardzo ciekawą opcję. Aluminiowa rama, której geometria pozwala na przyjęcie sportowej, ale jeszcze wygodnej pozycji, 28-calowe koła uzbrojone w sygnowane przez Krossa obręcze i opony WTB Riddler Comp 700x37C sprawiają, że zarówno jazda po szosie, jak i szutrowych czy leśnych drogach będzie szybka oraz komfortowa.

Napęd Eskera 1.0 zbudowany został na bazie komponentów Shimano Claris. Jest to 8-rzędowa grupa szosowa, której kultura pracy gwarantuje szybką i precyzyjną zmianę przełożeń. Zestawienie korby FSA Tempo 46/30T i kasety 11-32T pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego zakresu pracy przerzutek. Za skuteczne zatrzymanie roweru odpowiadają mechaniczne hamulce tarczowe Tektro. Jest to proste, ale skuteczne rozwiązanie. Jak na gravela przystało, Kross Esker 1.0 posiada inserty pozwalające na przymocowanie błotników, bagażnika czy dodatkowej torby na górnej rurze roweru. Elementy w postaci kierownicy z delikatną flarą, markowej owijki Fizik czy wewnętrzne prowadzenie linek, nie tylko wpływają na ogólny wygląd roweru, ale również sprawiają, że korzystanie z niego jest przyjemniejsze. Kross Esker 1.0 to uniwersalny i funkcjonalny rower, który doskonale sprawdzi się nie tylko podczas jazdy po szutrach czy szosie, ale z powodzeniem może również służyć jako rower do dojazdów do pracy czy szkoły.

Rower Gravel Kross Esker 1.0 R.L
Rower Gravel Kross Esker 1.0 R.L Kross
0/5
2849,00 zł
Promocja
2599,00 zł  najniższa cena

3499,00 zł  cena regularna

  1. Rower gravelowy Accent Furious 2022 – gravel do szybkiej jazdy po wymagającym terenie

Kolejną pozycję naszego rankingu rowerów gravelowych stanowi model Accent Furious. Jest to maszyna zbudowana na bazie aluminiowej ramy, której sportowa geometria zachęca do szybkiej i dynamicznej jazdy po szutrach. Ten rower z pewnością trafi w gusta osób lubiących się ścigać. Koła Accent uzbrojone w opony Panaracer GravelKing 700x43, które to w połączeniu z karbonowo-aluminiowym taperowanym widelcem, przy zapewnieniu optymalnego komfortu poradzą sobie nie tylko na asfalcie, ale przede wszystkim na szutrach i piachu.

Duże znaczenie dla efektywności i funkcjonalności Accent Furious niewątpliwie ma rodzaj zastosowanego napędu. Z jednej strony wykorzystanie komponentów Sram Apex w systemie 1x11, przy zestawieniu przedniej zębatki 42T oraz kasety 11-42T pozwala na znalezienie optymalnego przełożenia, z drugiej natomiast, jego obsługa jest łatwa i intuicyjna. Hamulce to proste, skuteczne mechaniczne tarczówki Hayes CX-5. Accent Furious pozbawiony jest wszelkich zbędnych dodatków. To funkcjonalna i do tego ciekawa designersko maszyna, zorientowana na wynik.

 

Rower Gravel Accent Furious 2022 Rozm. L

 

  1. Rower gravelowy Kross Esker 2.0 – do wypraw rowerowych

Kross Esker 2.0 to uniwersalny i relatywnie niedrogi gravel, który pozwala na wykorzystanie go jako roweru wyprawowego lub do szybkiej i dynamicznej jazdy „na lekko”. Rama Eskera 2.0 wykonana została z lekkiego aluminium, jednak widelec to już taperowany, karbonowy model. Takie zestawienie pozwala na zwiększenie komfortu i sztywności przy jednoczesnej redukcji wagi jednośladu. Całość postawiono na 28-calowych kołach marki Kross uzbrojonych w opony o szerokości 1,5 cala. Jest to wartość, która zapewni optymalną przyczepność oraz wygodę podczas jazdy po szutrowych i polnych drogach.

W tym modelu producent postawił na napęd z cieszących się coraz większym zainteresowaniem komponentów Microshift, wyposażając Eskera 2.0 w 10-rzędową przerzutkę w systemie 1x. Przednia zębatka o wielkości 40T i kaseta z zakresem 11-42T jest wystarczająca do sprawnego poruszania się praktycznie w każdym terenie. Za skuteczne zatrzymanie jednośladu odpowiadają mechaniczne hamulce tarczowe Tektro. Jak na gravela przystało, Esker 2.0 wyposażony został w szereg insertów i punktów montażowych pozwalających na przymocowanie m.in. dodatkowych koszyków na bidon, błotników czy bagażnika. Ten model stanowi ciekawą opcję dla wszystkich, którzy szukają lekkiego i uniwersalnego gravela.

 

Rower Szossowy Gravel Kross Esker 2.0 R.L

 

  1. Rower gravelowy Kross Esker Ekar – gratka dla doświadczonych rowerzystów

Kross Esker Ekar to perełka tego zestawienia. Jest to bowiem limitowany model – powstało jedynie 30 sztuk. Zdecydowana większość komponentów została wykonana z włókna węglowego, co nie tylko wpływa na wagę jednośladu, która w tym wypadku wynosi ok. 9 kg, ale przede wszystkim na sztywność i komfort.

Zarówno karbonowa rama o sportowej geometrii, jak i lekkie karbonowe koła Campagnolo zorientowane są na szybką, dynamiczną jazdę. Jeśli do tego dodamy opony Schwalbe G-One 700x38C, które u wprawnego ridera poradzą sobie na asfalcie i na drogach szutrowych, otrzymujemy maszynę, gotową na największe ścigania. Niewątpliwym rarytasem jest zastosowanie przez producenta 13-rzędowego napędu Campagnolo Ekar w systemie 1x, w którym zarówno tylna przerzutka, jak i ramiona korby zostały wykonane z karbonu. Zestawienie całości w konfiguracji przedniej zębatki o wielkości 40T i kasety 10-44T zapewnia wystarczający zakres pracy napędu na zdecydowaną większość tras.

Za skuteczne zatrzymanie Ekara odpowiadają hydrauliczne hamulce tarczowe Campagnolo AFS. Nie ulega wątpliwości, że Kross Esker Ekar nie tylko ze względu na specyfikację, ale także z uwagi na design prezentuje się nad wyraz dobrze.

 

Rower Gravel Męski Kross Esker Ekar

 

  1. Rower gravelowy Merida M-Bike GRV 100 – uniwersalny gravel

Merida M-Bike GRV 100 to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy szukają niedrogiego, uniwersalnego i przede wszystkim wygodnego gravela. Rower dzięki swojej geometrii pozwala na zachowanie komfortowej pozycji podczas jazdy. Opisywany model zbudowany został na bazie aluminiowej ramy wyposażonej w taperowany widelec wykonany z tego samego materiału. Na 28-calowe koła założono opony CST 700x38c, co z jednej strony pozwala na uzyskanie i utrzymanie znacznej prędkości na asfalcie, z drugiej natomiast, umożliwia bezpieczne oraz komfortowe poruszanie się po leśnych i szutrowych drogach.

Napęd to sprawdzona 9-rzędowa grupa szosowa Shimano Sora. Jej bezawaryjność oraz precyzja są powszechnie znane i doceniane. Zestawienie 2-blatowej korby 48/32T z kasetą 11-32T daje bardzo szeroki zakres pracy napędu, dzięki któremu zarówno jazda po płaskim, jak i wspinaczka na strome wzniesienia nie powinny sprawiać trudności. Uzupełnieniem całości od strony sprzętowej są mechaniczne hamulce tarczowe Tektro, pozwalające na skuteczne zatrzymanie jednośladu w każdych warunkach. Jest to rower, który moglibyśmy zaproponować wszystkim tym, którzy podczas jazdy cenią sobie przede wszystkim komfort i wygodę.

 

Merida M_bike GRV 100 szary 2023

 

  1. Rower gravelowy Kellys Soot 30 – gravel do dynamicznej jazdy

Kolejną pozycją naszego zestawienia jest gravel Kellys Soot 30, którego sportowa geometria przypadnie do gustu osobom lubiącym szybką i dynamiczną jazdę. Aluminiowa rama, karbonowy taperowany widelec i koła z osiami Thru Axle korzystnie wpływają na sztywność, jednocześnie redukując wagę. Na komfort oraz efektywność jazdy wpływają natomiast opony Schwalbe Smart Sam 700x40 oraz szosowy napęd w systemie 2x8 zbudowany na komponentach Shimano Claris. Zestawienie korby 50/34T i kasety 11-32T na płaskim terenie pozwala rozpędzić rower do znacznych prędkości, na podjazdach natomiast nie brakuje mu przełożeń, aby wdrapać się nawet pod bardzo stromą ściankę.

Całości osprzętu dopełniają mechaniczne hamulce tarczowe Tektro Spyre, które są równie bezawaryjne co skuteczne. Warto zauważyć, że w przypadku Kellys Soot 30 producent zastosował wewnętrzne prowadzenie linek, co nie tylko wpływa na ogólną estetykę roweru, ale również ułatwia montaż i przytwierdzenie wszelkiego rodzaju toreb i torebek bikepackingowych.

  1. Rower gravelowy Specialized Diverge Comp E5 – klasyka gatunku

Specialized Diverge Comp E5 to klasyka gatunku, jeżeli chodzi o gravele. Nie ma chyba osoby, która interesując się tą formą aktywności, chociaż raz nie zetknęła się z tym modelem. Aluminiowa rama, karbonowy widelec oraz system amortyzacji Future Shock sprawiają, że podczas użytkowania nierówności są bardzo efektywnie amortyzowane. Dzięki temu jazda staje się komfortowa i przyjemna. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest również zastosowanie opon Specialized Pathfinder Sport 700x38, które równie dobrze sprawdzają się na asfaltach, co na szutrach.

Warto również wspomnieć o kołach Axis Elite oraz osiach Thru Axle, wpływających na sztywność roweru oraz napędzie Sram APEX 1x11, mającym bezpośredni wpływ na efektywność jazdy. Konfiguracja przedniej zębatki 40T oraz kasety 11-42T przekłada się na optymalny zakres, pozwalający na swobodne poruszanie się niemalże w każdym terenie.

Całości dopełniają hydrauliczne hamulce tarczowe Sram Apex, gwarantujące skuteczne zatrzymanie jednośladu w każdych warunkach. Specialized Diverge Comp E5 to wszechstronna i funkcjonalna maszyna, która z jednej strony może służyć do rekreacyjnej jazdy po okolicznych szutrach, a także dzięki różnorodności punktów montażowych, być wykorzystywana podczas bikepackingowych wypraw.

 

Rower Specialized Diverge Comp E5 bordowy 2023

 

  1. Rower gravelowy Romet Boreas 2 – gravel w dobrej cenie

Szukając dobrze wyposażonego gravela w rozsądnej cenie, warto zainteresować się modelem Romet Boreas 2. Aluminiowa rama, karbonowy taperowany widelec i koła na osiach Thru Axle to tylko niektóre z elementów wpływających na komfort, sztywność i wagę całej konstrukcji. Natomiast dzięki oponom Michelin Power Gravel 700x40C oraz napędowi Sram APEX 1x11 nie tylko szybko i dynamicznie można przemieszczać się po asfalcie, ale bez problemu wjechać w lżejszy teren.

Zestawienie przedniej zębatki o wielkości 40T z kasetą 11-42T to optymalne i uniwersalne połączenie. Specyfikację zamykają hydrauliczne hamulce tarczowe Sram APEX, współpracujące z tarczami Shimano. Oglądając ten model, warto zwrócić uwagę chociażby na takie detale jak wpuszczone w ramę pancerze czy uchwyty montażowe na bagażnik i błotniki, ponieważ dzięki nim, Romet Boreas 2, w zależności od potrzeb, może być użytkowany jako środek codziennej lokomocji lub zostać wykorzystany w celach wyprawowych i bikepackingowych.

  1. Rower gravelowy GT Grade Carbon X – gravel do wygodnej i wymagającej jazdy

Nasz ranking rowerów gravelowych zamykamy bardzo ciekawą konstrukcją. Wyjątkowość tego gravela nie wynika wyłącznie z kształtu ramy, ale przede wszystkim ze specyfikacji. Gt Grande Carbon X zbudowany jest na bazie ramy wykonanej z włókna węglowego. Sprawia to, że rower jest sztywny i lekki, a jazda na nim, dzięki absorbującym drgania właściwościom karbonu, wyjątkowo przyjemna oraz komfortowa. Jeśli dodamy do tego przedni amortyzowany widelec RockShox Rudy XPLR o skoku 40 mm i tzw. myk-myk, w pakiecie otrzymujemy coś więcej niż klasycznego gravela. We wprawnych rękach, Gt Grande Carbon X poradzi sobie bowiem w dużo trudniejszym technicznie terenie.

Warto również wspomnieć o pozostałej części osprzętu. Zajdziemy tu bowiem sztywne osie, koła na obręczach WTB ST Light i23 oraz opony WTB Resolute TCS Light 700x42. Całość napędzają komponenty Sram APEX 1x11 w konfiguracji zębatek 38T oraz 11-42T. Hamulce to hydrauliczne tarczówki Sram APEX. Jak na nowoczesnego gravela przystało, pancerze linek poprowadzone są wewnątrz ramy, a całość prezentuje się bardzo ładnie.

Oczywiście poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko ceną czy wyposażeniem, ale również zastosowaniem. Część z nich to idealne propozycje, które doskonale spiszą się podczas długich wypraw, natomiast Accent Furious najlepiej poradzi sobie z dynamiczną jazdą po szutrach. Warte uwagi są także modele marki Romet, które w swoim zakresie cenowym nie mają sobie równych, jeśli chodzi o klasę montowanego osprzętu.

 

Rower gravelowy Gt Grade Carbon X

 

Więcej poradników rowerowych znajdziesz w pasji Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock