Jednym z ciekawszych akcesoriów, które ze względu na swoją funkcjonalność zrewolucjonizowały jazdę na rowerze, są liczniki rowerowe GPS. Niby nic wielkiego, ponieważ od wielu lat moduły nawigacji satelitarnej montowane są w telefonach komórkowych, niemniej w przeniesieniu na branżę rowerową, otworzyły one przed cyklistami szereg funkcji i udogodnień.

 

liczniki rowerowe

 

Liczniki rowerowe – rodzaje

Szukając licznika rowerowego można zauważyć, że zazwyczaj są one podzielone na dwie kategorie: liczniki przewodowe oraz liczniki bezprzewodowe. Jak sama nazwa wskazuje, liczniki przewodowe działają w oparciu o czujniki połączone z licznikiem za pośrednictwem kabla. Te podstawowe modele, których funkcjonalność ogranicza się zazwyczaj do kilku kluczowych parametrów, są niezwykle wytrzymałe i bezawaryjne, a ich praca na jednym zestawie baterii jest nieporównywalnie dłuższa niż w przypadku ich bezprzewodowych odpowiedników.

Liczniki bezprzewodowe do łączenia z zewnętrznymi czujnikami wykorzystują dedykowane protokoły komunikacyjne, dzięki którym istnieje możliwość pozbycia się niezawodnych, ale problematycznych kabli. Funkcjonalność liczników bezprzewodowych jest także nieporównywalnie większa niż modeli na kabel. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy bezprzewodowy licznik to licznik rowerowy GPS. Trzeba mieć także świadomość, że nie każdy licznik do roweru z GPS to licznik rowerowy z nawigacją. Jak się w tym wszystkim połapać i jaki licznik GPS rowerowy wybrać? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

 

Licznik, ROX 2.0  black  Sigma

 

Jaki licznik rowerowy z GPS wybrać?

Wybór licznika rowerowego to z pozoru prosta i łatwa czynność. Jednak po zagłębieniu się w temat i bliższym poznaniu funkcjonalności poszczególnych modeli może się okazać, że dokonanie ostatecznego wyboru wcale nie jest takie oczywiste. Ilość dostępnych opcji i możliwości, a także pewne ograniczenia wynikające ze specyfikacji spowodują, że przed zakupem warto dokładnie przemyśleć, który z modeli spełni nasze oczekiwania.

Mając to na uwadze, zastanówmy się nad kluczowymi funkcjami, jakie powinien posiadać licznik rowerowy z GPS i tymi, które mogą stanowić wyłącznie miły dodatek. Dotyczy to zarówno ilości zbieranych oraz wyświetlanych danych, trybu podłączania zewnętrznych czujników, jak również sposobu wytyczania trasy i nawigowania po jej śladzie. Nie bez znaczenia jest też obsługa urządzenia, miejsce montażu, kompatybilność z kokpitem roweru czy czas pracy na jednym ładowaniu.

W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń nie wolno zapominać o wsparciu producenta w postaci aktualizacji i gwarancji, możliwości analizowania danych poprzez dedykowane aplikacje, sposobie eksportowania danych oraz kompatybilności z najpopularniejszymi serwisami sportowymi.

Decydując się na zakup licznika rowerowego z GPS, w pierwszej kolejności należy określić funkcje, które będą stanowiły niezbędne minimum, a następnie przeglądać kolejne oferty, zwracając uwagę na szczegóły, o których piszemy poniżej.

 

Licznik rowerowy,  R2 WR  VDO

 

Liczniki rowerowe z GPS – na co zwrócić uwagę?

  • Funkcjonalność

Najważniejszą kwestią dotyczącą każdego licznika rowerowego jest jego funkcjonalność. Nie chodzi oczywiście o takie parametry jak prędkość, dystans, czas trwania wycieczki czy aktualna data i godzina, ponieważ posiadają je każde podstawowe modele bez względu na rodzaj. Owa funkcjonalność w przypadku liczników rowerowych GPS odnosi się przede wszystkim do sposobu, w jaki urządzenie odbiera sygnał z satelitów oraz możliwości ewentualnego nawigowania po trasie. Nie każdy licznik rowery GPS może bowiem samodzielnie funkcjonować jako nawigacja w trybie powszechnie znanym z rozwiązań samochodowych.

Dostępne na rynku liczniki rowerowe z GPS mogą wyświetlać komunikaty o przebiegu trasy, które są generowane nie przez samo urządzenie, ale za pośrednictwem nawigacji zainstalowanej w pamięci połączonego z licznikiem smartfona. W takim trybie, po sparowaniu telefonu z urządzeniem kolejne komunikaty podawane są w formie strzałek wyświetlanych na ekranie licznika.

Oczywiście na rynku dostępne są również liczniki GPS z możliwością podążania po śladzie, niemniej niektóre z modeli nie posiadają wbudowanej mapy, która odwzorowywałaby nasze położenie w terenie. W tym przypadku informacje o kolejnych zmianach kierunku jazdy również podawane są za pośrednictwem strzałek lub krótkich komunikatów wyświetlanych na ekranie.

Najlepszym wyborem zdaje się urządzenie, które poza wbudowanymi modułami GPS posiada również zaimplementowane mapy ułatwiające poruszanie się w terenie. Jednak tu również należy być czujnym, ponieważ nie każdy licznik pozwala na wytyczenie trasy z poziomu urządzenia. Aby to zrobić, należy skorzystać z dedykowanej platformy cyfrowej lub wspomóc się aplikacją zainstalowaną w telefonie.

 

Meilan, Licznik rowerowy, M1, czarny

 

  • Wbudowana pamięć

Osobną kwestią jest możliwość dogrywania map do pamięci urządzenia. Przy wyborze nowego licznika warto zadbać, by posiadał on pojemną pamięć na wgranie kolejnej mapy czy dużego śladu GPX.

  • Połączenie licznika GPS ze smartfonem

Pozostając przy połączeniu telefonu z licznikiem, warto zwrócić uwagę na to, czy komunikaty ze smartfona będą wyświetlane na ekranie urządzenia, oraz czy w trakcie jazdy można za jego pośrednictwem odebrać lub odrzucić rozmowę. Dużym udogodnieniem z pewnością będzie również opcja pełnej konfiguracji licznika z poziomu telefonu. Ustawienie parametrów oraz personalizacja kolejnych ekranów, wykonywana za pomocą dedykowanej aplikacji, z pewnością jest dużo wygodniejsza niż klikanie przez kolejne okna na niewielkim ekranie licznika.

 

VDO R5 GPS Bezprzewodowy Licznik Rowerowy E-Bike 35 Funkcji

 

  • Obsługa licznika

Podczas wyboru licznika warto również zwrócić uwagę na sposób jego obsługi. To, czy będzie wyposażony jedynie w ekran dotykowy, przyciski, czy będzie to połączenie obu rozwiązań, może mieć kluczowe znaczenie np. podczas jazdy zimą w rękawiczkach, jak również w deszczu, kiedy dotykowy ekran może gorzej działać.

  • Możliwość połączenia zewnętrznych czujników

Kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o liczniki rowerowe GPS, ma również możliwość oraz sposób połączenia zewnętrznych czujników. W lepszej klasy urządzeniach sparowanie pasa HR, czujnika prędkości czy kadencji jest niejako w standardzie, niemniej bardziej zaawansowani użytkownicy w wybranych modelach mogą liczyć na obsługę trenażera czy systemu bezprzewodowych przerzutek. Warto przypomnieć, że informacje ze wszystkich połączonych sensorów i urządzeń mogą być prezentowane na ekranie komputerka, a zapisane wartości poddawane późniejszej analizie w dedykowanej aplikacji.

 

Komputer  rowerowy z GPS  z nadajnikiem  pomiaru tętna  na pasie, M460 HR  czarny  Polar

 

  • Dostęp do aplikacji i platformy treningowej

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że niemała cena, jaką należy zapłacić za licznik rowerowy GPS, zawiera również dostęp do aplikacji i platformy treningowej, w której dostępne są informacje o naszych wycieczkach, treningach czy wyprawach. O ile samo urządzenie oferuje bardzo wiele, sercem całego systemu jest właśnie owa platforma, która w sposób analityczny prezentuje wszystko to, co działo się podczas jazdy. Niejednokrotnie dzięki wbudowanym algorytmom, program jest w stanie określić naszą aktualną dyspozycję, a następnie na podstawie własnych przeliczeń zasugerować, jak powinny wyglądać kolejne treningi.

Taka aplikacja pozwala również planować i wytyczać trasy oraz komunikować się z innymi członkami internetowej społeczności. Nie bez znaczenia jest również możliwość eksportowania danych do innych serwisów sportowych, jak chociażby Strava. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany licznik jest kompatybilny z interesującym nas portalem społecznościowym.

Niejednokrotnie bywa tak, że przy zakupie konkretnego licznika z GPS producenci chwalą się funkcjonalnością, która nie do końca oddaje stan rzeczywisty. Czasami niektóre funkcje są aktywowane dopiero po wniesieniu stosownej opłaty. Są to nie do końca uczciwe praktyki, o których warto pamiętać, decydując się na zakup urządzenia.

 

Meilan, Licznik rowerowy, biały

 

  • Budowa urządzenia

Równie istotne jest to, co znajduje się na zewnątrz urządzenia. Wielkość ekranu, odporność na wstrząsy i zewnętrzne warunki atmosferyczne. Nie należy również zapominać o sposobie montażu do kokpitu, czasie pracy na jednym ładowaniu czy umiejscowieniu gniazda ładowania. Może się bowiem okazać, że podczas jazdy zajdzie konieczność podłączenia licznika do zewnętrznego źródła zasilania, bez którego urządzenie okaże się bezużyteczne.

Powyższe informacje to najważniejsze rzeczy, jakie należy wziąć pod uwagę podczas zakupu licznika rowerowego GPS. Świadomość dostępnych opcji oraz różnorodności sprzętu powinna znacznie ułatwić podjęcie dobrego wyboru.

 

Edge 530   Garmin

 

Więcej przydatnych poradników znajdziesz w dziale Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock