Materiał smoczka – kauczuk lub silikon

Ogromna większość smoczków do karmienia dostępnych na rynku wykonana jest z wysokiej jakości silikonu. Materiał ten ma szereg zalet – jest trwały, elastyczny i sprężysty, odporny na wysoką temperaturę, nie ma smaku ani zapachu. Nie powoduje reakcji alergicznych. Silikon może być bezbarwny lub barwiony na różne kolory. Czasem kontakt z kolorowym pokarmem (np. sokiem lub herbatką) może powodować przebarwienie smoczka, jednak taki kolorowy od żywności smoczek jak najbardziej nadaje się do dalszego użytku. Wadą silikonu jest to, że nie ulega biodegradacji.

Bardziej „ekologiczne” są smoczki z naturalnego kauczuku. Dla niektórych dzieci zaletą może być ich większa miękkość i elastyczność w porównaniu do smoczków silikonowych, a dla rodziców – niższa cena. Kauczukowe smoczki nie są jednak tak trwałe jak smoczki silikonowe i pozostają mniej odporne na wysoką temperaturę. W bardzo rzadkich przypadkach naturalny kauczuk może powodować uczulenie, czyli reakcję alergiczną.

Philips Avent Natural

Jak czytać oznaczenia na smoczkach do butelek? Szybkość przepływu pokarmu

Podstawową cechą charakteryzującą smoczki do karmienia jest szybkość przepływu. Chodzi rzecz jasna o szybkość przepływu pokarmu przez smoczek, która jest regulowana liczbą lub wielkością otworków w smoczku. Producenci różnie oznaczają tę cechę w swoich produktach, najczęściej można spotkać określenie: smoczek wolnoprzepływowy/o wolnym przepływie, średnioprzepływowy/o średnim przepływie i szybkoprzepływowy/o szybkim przepływie. Dodatkowo podana jest informacja o wieku dziecka, dla którego dany smoczek jest przeznaczony. Ogólnie, im szybszy przepływ pokarmu przez smoczek, tym starsze (większe) dziecko może z niego pić. Jest to intuicyjna klasyfikacja, ponieważ wiadomo, że noworodki piją mniej i wolniej, niż niemowlęta półroczne czy roczne. Czasem producenci podają inne sposoby klasyfikacji, np. analogicznie do rozmiarów – S, M lub L, albo etapami: etap 1, 2, 3 itd., dodatkowo podając przedział wiekowy. Chodzi o to samo – im wyższy numer lub „rozmiar”, tym szybszy przepływ pokarmu przez dany smoczek.

Jeśli wybieramy smoczek dla noworodka, należy zacząć od smoczków o najwolniejszym przepływie i najniższych numerkach w oznaczeniach. Niektóre firmy oferują nawet smoczki „mini” „0” lub „bardzo wolne” na sam początek karmienia noworodka. Wszelkie oznaczenia są orientacyjne i może zdarzyć się, że niektóre dzieci będą chętnie piły z danego smoczka, pomimo, że są trochę starsze lub młodsze, niż sugeruje to oznakowanie tego smoczka. W razie wątpliwości, lepiej, aby dziecko piło ze smoczka o trochę wolniejszym przepływie, niż ze smoczka zbyt szybkiego. Zbyt szybkie picie mleka lub napoju może spowodować zakrztuszenie, przejedzenie, kolkę lub ból brzuszka po posiłku.

Smoczek dynamiczny Lovi

Smoczki trójprzepływowe i smoczki do kaszki

Oprócz standardowych smoczków o wolnym, średnim i szybkim przepływie, można czasem spotkać smoczki trójprzepływowe. Mają one możliwość regulacji szybkości przepływu pokarmu, zależnie od ustawienia smoczka. Z reguły jest to znaczek, który powinien podczas karmienia być ustawiony w pewnej pozycje np. względem nosa dziecka. Aby zdobyć dokładne informacje, należy zawsze zapoznać się z instrukcją, jaką zamieszcza producent, ponieważ każda marka może mieć nieco inne sposoby ustawiania przepływu takiego smoczka.

Jeśli podajemy niemowlęciu gęste płyny z butelki, np. mleko modyfikowane typu „R” lub kaszkę, należy użyć smoczka o trochę innym kształcie otworka, umożliwiającym efektywne ssanie gęstego płynu. Takie smoczki są oznaczane jako smoczki do kaszki, do gęstych pokarmów lub „X”, ponieważ zwykle nie mają zwykłych otworków (dziurek), tylko nacięcie w kształcie litery X.

Co ważne, nigdy nie należy samodzielnie wycinać lub powiększać otworów w smoczkach! Może to prowadzić do uszkodzenia smoczka i oderwania kawałka gumy w czasie karmienia, a wtedy dziecko może się nim zakrztusić lub zadławić.

Tommee Tippee smoczek wieloprzepływowy

Jak nauczyć dziecko smoczka przy karmieniu naprzemiennym – piersią i butelką?

Tym, co rzuca się w oczy przy przeglądaniu asortymentu smoczków do butelek, jest ich kształt i szerokość. Niektóre smoczki są wąskie – przypominają „tradycyjne” smoczki, którymi niemowlęta były karmione jeszcze dwadzieścia/trzydzieści lat temu lub dawniej. Coraz większą popularność zdobywają jednak smoczki z szeroką podstawą i małą końcówką, którą ssie dziecko. Takie smoczki budową imitują pierś matki, która także jest szeroka, a „wystaje” z niej jedynie niewielka brodawka sutkowa.

Niektóre dzieci są karmione tylko z butelki. To daje rodzicom większe pole wyboru smoczka, można dziecku dawać pić z takiego smoczka, jaki mu odpowiada (nie każde dziecko zaakceptuje dany rodzaj smoczka). W tym przypadku zarówno wąskie, jak i szerokie smoczki będą odpowiednie, należy tylko dobrać smoczek o szybkości przepływu odpowiedniej dla potrzeb i wieku dziecka. Jeśli jednak mama decyduje się na karmienie naprzemienne (mieszane) – czasem piersią, czasem z butelki – wtedy warto wybrać smoczek szeroki, imitujący pierś. Ułatwi to dziecku „przestawienie się” z jednego sposobu karmienia na drugi i akceptację smoczka. Producenci oferują wiele rodzajów smoczków szerokich – niektóre są asymetryczne, aby ułatwić trzymanie butelki pod odpowiednim kątem. Inne są okrągłe, jeszcze inne – owalne w przekroju, aby umożliwić dziecku bardziej „szczelne” przyssanie się do smoczka. Niektóre smoczki mają fakturowaną, jedwabistą powierzchnię, przypominającą w dotyku skórę.

Zwykle smoczki, które mają przypominać pierś, oznaczane są przez producentów jako „natural”, „natural feel”, „natural nursing” lub podobnymi określeniami. Wybór modelu smoczka jest kwestią indywidualną – z pewnością wszystkie dostępne na polskim rynku produkty są odpowiedniej jakości, sprawdzone i wykonane z bezpiecznych materiałów. Należy po prostu sprawdzić, który smoczek zaakceptuje nasze dziecko i z którego będzie mu się najlepiej ssało.

Warto jednak pamiętać, żeby przy karmieniu naprzemiennym stosować smoczki o wolniejszym przepływie. Pierś nie ma szybszego przepływu ani dodatkowych otworków, dlatego ssanie pokarmu z piersi wiąże się dla dziecka z pewnym wysiłkiem. Jeśli ssanie ze smoczka będzie o wiele szybsze i łatwiejsze, dziecko może się „rozleniwić” i nie chcieć później ssać piersi, a przecież karmienie piersią jest najzdrowszą metodą żywienia niemowlęcia.

nuk smoczek do butelki FC+

Smoczki do karmienia mlekiem matki

Niektórzy producenci (np. Medela, Nanobebe, Kiinde) oferują specjalne butelki i smoczki do karmienia odciągniętym wcześniej mlekiem matki. Mleko kobiece ma trochę inną konsystencję, niż mleko modyfikowane, dlatego może się zdarzyć, że akcesoria przeznaczone specjalnie do karmienia mlekiem matki nie będą idealnym rozwiązaniem przy karmieniu mlekiem modyfikowanym. Jednak większość popularnych marek butelek i smoczków dostępnych na rynku nadaje się zarówno do karmienia odciągniętym mlekiem matki, jak i mlekiem modyfikowanym. Przed zakupem warto się upewnić, czy dany produkt jest uniwersalny, czy przeznaczony tylko do podawania mleka matki.

Smoczki do butelek Medela

Smoczki antykolkowe

Kolki i bóle brzucha są częstą dolegliwością u niemowląt. Spowodowane są przede wszystkim niedojrzałością układu pokarmowego i ich częstość zmniejsza się z czasem. Jednak objawy kolki może nasilić niewłaściwy sposób karmienia dziecka – kiedy pije ono zbyt szybko, połyka powietrze, a po jedzeniu nie „odbije mu się”. Aby pomóc zmniejszyć nasilenie kolek po karmieniu, większość smoczków standardowo ma przy podstawie specjalne otworki lub zaworki odpowietrzające, które przepuszczają powietrze do butelki. Dzięki temu w butelce nie wytwarza się podciśnienie, a mleko równomiernie spływa do smoczka i dziecko nie musi przerywać picia ani zwiększać wysiłku podczas ssania. Dla dzieci, którym kolki szczególnie dolegają, dostępne są także specjalistyczne antykolkowe smoczki i butelki, które dodatkowo ograniczają połykanie powietrza przez dziecko

Herobility smoczek antykolkowy

Więcej poradników dotyczących żywienia dzieci (i nie tylko!) znajdziesz na Empik Pasje. Szukasz inspiracji dla maluszka? Sprawdź nasz dział Pasje Dziecka!