W kilku naszych poprzednich poradnikach mogliście już dowiedzieć się jak w ogóle rozpocząć swoją przygodę z „Dungeons & Dragons” oraz czego będzie potrzebować do rozpoczęcia sesji. Tym razem przyszła pora na omówienie tego, jak stworzyć własnego bohatera, którym to wyruszymy na wyprawę by tłuc orki, wampiry czy smoki. A może się z nimi bratać? Pamiętajcie, że wstępujemy do świata niemal nieograniczonych możliwości i wcale nie musicie zostawać tu szlachetnymi rycerzami walczącymi ze złem, ale wręcz stać się jednymi z czarnych charakterów! Zacznijmy jednak od początku.
 

Jak stworzyć D&D? Księga gry
 

D&D – tworzenie postaci. Jak zacząć?

Aby stworzyć postać w „Dungeons & Dragons” potrzebna Wam będzie przede wszystkim Karta Postaci oraz ołówek i kości. Tę pierwszą znajdziecie w podręczniku, ale jeszcze łatwiej będzie ja ściągnąć z oficjalnej strony twórców gry, gdzie oczywiście pobierzecie je bezpłatnie. Oczywiście jest kilka sposobów na to jak wymyślić własnego bohatera.

Jeszcze przed przystąpieniem do tworzenia przemyśleć, kim właściwie chcemy być i w jaką rolę się wcielać. Ułatwić nam to może przede wszystkim Podręcznik Gracza, gdzie odnajdziemy i poczytamy o podstawowych rasach oraz dostępnych klasach. Być może to właśnie w ten sposób zainspirujemy się i wymyślimy sobie jak powinien wyglądać heros, w którego będziemy się wcielać.

Możemy także sięgnąć do swoich ulubionych filmów czy książek i oprzeć bohatera o znaną postać. Nikt nie zabroni nam przecież starać się być elfim łucznikiem jak Legolas, niziołkiem-czarodziejem wzorowanym na Willow czy nawet szlachetnym rycerzem władającym szablą niczym Michał Wołodyjowski. Możemy także pozbierać kilka cech różnych fikcyjnych osób i zrobić z tego własny miks! Warto jednak wziąć poprawkę na to, ze zaczynając nie będziecie trafiać muchy w locie czy przerąbywać się przez hordy wrogów bez uszczerbku na zdrowiu, ale możecie do tego dążyć i w tym właśnie kierunku rozwijać swego bohatera. Nie wybiegajmy jednak w przyszłość i skupmy się na samym tworzeniu.
 

D&D tworzenie postaci kostki RPG
 

Jak stworzyć postać w D&D? Pochodzenie, klasy i cechy  

Aby odpowiednio dostosować bohatera do swego pomysłu wybierzecie sobie jeszcze pochodzenie. To ono zadecyduje kim byliście do tej pory. Do wyboru są m.in. żołnierz, marynarz czy szlachcic. Z bardziej nieoczywistych znajdziemy także pustelnika czy szarlatana. W ten sposób nadacie sobie nie tylko tło, ale także uzyskacie kilka mechanicznych przedmiotów i bonusów. Oczywiście po tym, jak już wymyślicie sobie jaka powinna być stworzona przez postać, będziecie musieli nadać jej odpowiednie:

  • Imię
  • wiek
  • kolor oczu
  • kolor włosów
  • wzrost

Są to jednak sprawy kosmetyczne, które dobierzecie bez problemu. Dużo ważniejsze będą jednak rzuty kośćmi, które określą Wasze cechy. W tym celu użyjecie czterech sześciościennych kości. Musicie po prostu rzucić nimi wszystkimi, odrzucić tę z najniższym wynikiem, a pozostałe trzy zsumować i zapisać. I tak sześć razy, aby mieć wyniki dla wszystkich cech którymi są:

  • Siła
  • Zręczność
  • Kondycja
  • Inteligencja
  • Mądrość
  • Charyzma.

Sami wybieracie którą wartość przypisać do jakiej cechy. Jeśli przykładowo będziecie chcieli grać barbarzyńcą to wiadomo, ze bardziej przyda Wam się siła, ale już magowie korzystać będą bardziej z inteligencji, a paladyni z charyzmy. Możecie też zrezygnować z rzutów i zamiast tego dostać pulę punktów, którą rozdzielicie na poszczególne cechy.

I tu przy okazji wyłania się drugi ciekawy sposób na wymyślanie bohatera. Otóż być może to właśnie rzuty zdecydują kim chcielibyście być! Dacie sobie sporo punktów do siły, ale przyoszczędzicie na mądrości i w ten oto sposób macie niezbyt mądrego, ale potężnego siłacza! Zapewne właśnie w ten sposób stworzono postać Groga z „Legendy Vox Machiny”, a i Drax ze „Strażników Galaktyki” miałby zapewne właśnie tego typu statystyki.
 

D&D tworzenie postaci ścieżka druida
 

D&D Karta Postaci – Umiejętności

Na naszej Karcie Postaci D&D znajduje się lista Umiejętności, takich jak np.:

  • Atletyka
  • Percepcja
  • Oszustwo
  • Sztuka przetrwania
  • Perswazja
  • Zastraszanie

Większość z nich uzupełnicie nieco automatycznie. Otóż przykładowo Wasza Perswazja wynika z Charyzmy, a tę już zdążyliście uzupełnić wcześniej. Oznacza to, że spisujecie jedynie bonus. Dodatkowe punkty otrzymać możecie ze względu na wybór klasy. Wasz Paladyn może posiadać biegłość w danej umiejętności dzięki czemu zyska ulepszenie. A co oznacza posiadanie Umiejętności w praktyce? W czasie rozgrywki będziecie chcieli przekonać kogoś do udzielenia Wam informacji. Mistrz Gry zarządzi wówczas rzut na Perswazję, a do zdania testu potrzebować będziecie wyniku 12. Na kości uzyskaliście 10, ale zerkacie w tabelę, gdzie okazuje się, że posiadacie bonus +4. Sumujecie więc wszystko i tak oto udało Wam się uzyskać pozytywny wynik!


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne poradniki:


D&D tworzenie postaci – cechy osobowości, ideały i więzi

Na Karcie Postaci D&D znajdziecie także takie rubryki jak Premia z biegłości, Inicjatywa, Klasa pancerza czy Szybkość. Zależne są one od wybranej przez Was rasy, klasy oraz omówionych wcześniej cech. Inspiracja to z kolei bonus jaki otrzymać możecie od Mistrza Gry za odgrywanie postaci. I w tym miejscu przejdziemy do znajdujących się po lewej stronie karty Cech osobowości. W podręczniku znajdziecie kilka podpowiedzi jak wypełnić te pola. Można je wybrać lub wylosować. Jednak najciekawszą wydaje się opcja wybrania ich samemu i tym samym spersonalizowania bohatera. Przy okazji to właśnie za wykorzystywanie tych cech prowadzący nagradzać Was będzie wspomnianą Inspiracją. A co właściwie należy tu wybrać? W pierwszym oknie wpisujemy cechy, którymi charakteryzuje się nasz bohater. Może on np. zawsze pomagać słabszym, za przyjaciół wskoczyć w ogień, albo też potrafić śmiać się w każdej sytuacji. Następnie mamy Ideały. Tu znów mamy szerokie pole do popisu, bowiem ideałem może stać się dla bohatera jego matka, władca, dowódca, bóstwo, ale także kodeks honorowy rycerza. W więziach wpisujemy z kolei do czego jesteśmy najmocniej przywiązani. To może być rodzina czy przyjaciele, ale można także wybrać jakiś talizman, a pewnie dla wielu elfów będą to po prostu lasy. Nawet najwięksi bohaterowie nie są ideałami i dlatego ostatnie pole to słabości. Być może Wasz bohater nie potrafi odmówić sobie dobrego napitku czy towarzystwa pięknych pań czy panów. Słabością może jednak także łatwowierność, lęk wysokości czy plotkarstwo. Wszystko jest więc zależny od Was i możliwe do dopasowania pod własną wizję herosa, którego będziemy prowadzić. Ważne jest jednak, aby ostatecznie starać się faktycznie odgrywać postać, bo wtedy będziemy czerpać z gry najwięcej zabawy.
 

D&D tworzenie postaci. Scenariusz gry
 

D&D Karta Postaci – czary, ekwipunek, atuty, korzyści i biegłości

To jednak jeszcze nie koniec wyborów. Jeśli zdecydowaliście się na klasę władającą magią, przyjdzie Wam także przemyśleć, jakich czarów chcecie używać. Wszystkie znajdziecie w podręczniku, jednak zadanie wcale nie okaże się proste. Lista jest naprawdę długa, a na początkowych poziomach wybór mocno ograniczony. Warto przemyśleć czy chcemy być bardziej defensywni czy ofensywni. A może wolelibyście w jakiś sposób wspierać i leczyć innych członków drużyny? Decyzja oczywiście należeć będzie do Was. I w razie czego nie musicie się obawiać – po awansie będzie jeszcze można dokonać zmian w swoich księgach czarów!

Ponadto wybierzecie jeszcze swój początkowy ekwipunek, znane języki (dostępne są nie tylko elfi czy krasnoludzki, ale także smoczy, demoniczny czy nieumarły!), a także otrzymacie atuty, korzyści i biegłości. Oczywiście tu znów przyda się Podręcznik Gracza, aby móc dokładniej wczytać się jakimi zdolnościami władamy. I na końcu chyba najważniejsza z rad dotyczących tworzenia postaci w D&D – skonsultujcie się z waszym Mistrzem Gry. Oczywiście osoba prowadząca nie powinna ingerować w Waszego bohatera, ale może Wam służyć radą. Zwykle to właśnie MG zna najlepiej wszelkie zasady i pokaże Wam co i jak zapisać na Karcie Postaci. Zwłaszcza osoby mniej doświadczone powinny poprosić o radę.

Pamiętajcie, nie ma się czego wstydzić. Każdy kiedyś zaczynał, tworzył swoją pierwszą postać i nie wszystko od razu wiedział. Bawcie się dobrze!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gram.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com