Przydatne zastosowania projektora z ekranem

Przenośny ekran projekcyjny przydaje się w wielu sytuacjach, zarówno w życiu zawodowym, jak i codziennym. Z pewnością spotkałeś się z nim w pracy, szkole, na uczelni. W biurze to sprzęt nieodzowny, aby wyświetlać prezentacje z wykresami i infografikami. Nie ma bowiem innej możliwości, aby wszyscy pracownicy mogli w wygodny sposób obejrzeć wyraźny obraz. W domowym zaciszu ekran projekcyjny świetnie sprawdza się do oglądania filmów razem z rodziną lub grupą przyjaciół. Ekran dobrej jakości poprawi domowe seanse wyświetlane nawet z tańszego, mniej zaawansowanego projektora.

 

Ekran projekcyjny OVERMAX Screen

 

Dlaczego warto kupić ekran do projektora?

Możesz dzięki niemu oglądać filmy ze smartfona, tabletu, odtwarzacza DVD, a nawet pamięci przenośnej pendrive i dysku zewnętrznego czy konsoli. Zapewni również zdecydowanie lepszą jakość obrazu niż odbicie na ścianie, zwłaszcza jeśli nie jest ona koloru białego. Istnieją różne typy ekranów – poniżej przedstawiamy krótki przewodnik dla początkujących.

Dwa rodzaje ekranów do projektora dostępne na rynku

Głownie dzielimy ekrany pod kątem tego, czy są przenośne, czy „stacjonarne”. Można wyróżnić dwa rodzaje:

  • Mobilne – polecane są raczej dla osób, które potrzebują ekranu do przeprowadzania prezentacji multimedialnych, np. dla celów zawodowych. Taki ekran przenosi się w kompaktowej walizce, która jest jednocześnie stelażem. Ustawia się ją bezpośrednio na podłodze. Inny typ to ekran do projektora stojący wyposażony w statyw – warto, by trójnóg miał wówczas regulowaną wysokość.
  • Montowane na stałe – są częścią wyposażenia sal konferencyjnych, ale można również stosować je w domu. Instaluje się je na ścianie lub suficie. Jeśli masz w domu sufit podwieszany, wybierz ekran do projektora sufitowy elektryczny, który wyposażony jest w ułatwienia specjalnie przystosowane do montażu na tego typu suficie.

 

Ekran ścienny AVTEK Video PRO 200

 

Typy ekranów ze względu na inne funkcje

Ze względu na typ uruchomienia (wysunięcia) ekranu wyróżniamy:

  • ekrany wysuwane manualnie – przy pomocy przeznaczonego do tego elementu. Możesz go rozwinąć tylko ręcznie. Taki typ ekranu nie sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach, jeśli chcesz go zamontować pod sufitem.
  • ekrany elektryczne (wysuwane automatycznie) – można je wysuwać i wsuwać zdalnie, przy pomocy pilota dołączonego do ekranu lub przy pomocy włącznika, który musi być wbudowany w ścianę. Ekran do projektora automatyczny sprawdzi się lepiej w domowym użyciu oraz w wysokich pomieszczeniach.

Podział ze względu na rodzaj obramowania

  • ekrany ramowe – wyposażone w ramę stabilizującą, zwykle w czarnym lub stalowym kolorze. Nadają się zarówno do powieszenia, jak i do montażu na statywie. Rama pełni funkcję dekoracyjną, dlatego jest to dobry wybór do kina domowego.
  • ekrany z tzw. napinaczami – na całej długości po bokach wyposażony jest w linki, które napinają materiał, aby był gładki i równy, bez pofałdowań i marszczeń.

 

Elektryczny ekran projekcyjny z pilotem, 74'', 4:3

 

Na jakie parametry ekranu zwrócić uwagę?

Oto najważniejsze parametry, z którymi powinieneś zapoznać się przy zakupie:

  • Pierwszą najważniejszą kwestią przy wyborze ekranu projekcyjnego jest to, by format obrazu, jaki obsługuje ekran, był taki sam jak ten obsługiwany przez projektor, który posiadasz (lub który planujesz kupić).
  • Współczynnik odbicia światła (tzw. gain) – im jaśniejsze jest pomieszczenie, tym współczynnik odbicia powinien mieć wyższą wartość. W mieszkaniach i domach raczej rzadko można spotkać czarną podłogę i ciemne ściany, dlatego uniwersalny będzie współczynnik z zakresu 1.0 do 1.3. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że zapewnia on odpowiednio szeroki kąt widzenia. Niestety istnieje bowiem zależność między wysokością współczynnika a szerokością kąta – im większy współczynnik, tym niższy kąt.
  • Rozdzielczość – im wyższa rozdzielczość ekranu, tym lepsza jakość obrazu i jego szczegółowość. Co więcej, kupując ekran o wysokiej rozdzielczości, masz pewność, że posłuży ci dłużej. Galopujący postęp technologiczny sprawia, że powstają coraz to nowocześniejsze urządzenia mobilne. Ekrany o niskiej rozdzielczości nie będą już z nimi kompatybilne. Obecnie najlepiej wybierać rozdzielczość 1280×800, 1024×768, 1920×1080 (Full HD).

 

Ekran projekcyjny, 50'', 16:9

 

Pozostałe kwestie, o których warto pamiętać

  • Sposób montażu – na ścianie lub sufitowy – ekrany wyposażone są w uchwyty, które umożliwiają montaż na ścianie lub suficie. Odpowiednie uchwyty powinny być dołączone w zestawie przez producenta – przy wyborze zwracaj na to uwagę. Ekran do rzutnika sufitowy musi posiadać odpowiednio zaprojektowaną kasetę, która pozwoli na umieszczenie jej ponad sufitem, a dokładniej – w przestrzeni pomiędzy sufitem a stropem.
  • Obramowanie ekranu – wydawać by się mogło, że to mało istotna kwestia, która pełni funkcję wyłącznie dekoracyjną. Może mieć ona jednak istotny wpływ na jakość wyświetlanego obrazu! Czarne obramowanie pomoże poprawić kontrast obrazu, jaki widzisz na rzutniku. Wpływa również na skupienie wzroku na obrazie – nie rozprasza go.
  • Kolor ekranu – na rynku znajdziesz ekrany w kolorze białym i szarym. Te drugie występują w szarościach o różnym stopniu nasycenia. Polecane są jednak do ciemnych pomieszczeń. Jeśli szukasz ekranu do oglądania filmów w domu, postaw na kolor biały. Podobnie w przypadku ekranów do prezentacji multimedialnych w pracy, większość pomieszczeń bowiem zdecydowanie odbiega warunkami od sali kinowej.

Ekran do rzutnika w przypadku kina domowego powinien być zawieszony co najmniej metr powyżej poziomu podłogi. Pamiętaj, by zabierać się za dobór ekranu dopiero wtedy, gdy masz już upatrzony projektor lub już go zakupiłeś – nigdy odwrotnie! Cena ekranu powinna wynosić do 30% ceny rzutnika.

Więcej porad znajdziesz w dziale Elektronika.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.