Jaki uchwyt do projektora wybrać?

Wybór sposobu i miejsca mocowania projektora nie jest oczywisty. Zależy od kilku ważnych rzeczy – rodzaju sprzętu, jego zastosowania, metrażu i możliwości finansowych.

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo rozwiązań dotyczących miejsca i rodzaju montażu rzutników i projektorów, m.in.:

  • uchwyty sufitowe,
  • uchwyty naścienne,
  • półki jeżdżące,
  • statywy przenośne.

Jeżeli wybierasz sprzęt, którego przeznaczeniem będzie działanie w twoim miejscu pracy, np. biurze, na uczelni, sali konferencyjnej i raczej rzadko kiedy konieczne będzie zabieranie urządzenia ze sobą w teren, spokojnie możesz zdecydować się na uchwyt sufitowy lub naścienny.

Użytkowanie typowo domowe, ale bez konieczności przenoszenia projektora z miejsca na miejsce, również umożliwia korzystanie z uchwytów montowanych na stałe, jednak często zniechęca do tego wizja wiercenia. Zdecydowanie łatwiej wypada wówczas montaż półki naściennej, jednak częściej użytkownicy decydują się na ustawianie urządzenia na półce, stole czy oddalonego od ściany stolika RTV.

Zamiast zabierać przestrzeń na blacie czy innych meblach, warto zakupić specjalną półkę na kółkach lub statyw przenośny, który bez problemu schowasz wraz z urządzeniem w bezpieczne miejsce po zakończeniu użytkowania. To duża wygoda i praktyczność, szczególnie wtedy, gdy często zdarza ci się korzystać z mobilności projektora, np. podczas imprezy w ogrodzie.

stojak do projektora

Sufitowy uchwyt do projektora – kiedy sprawdza się najlepiej?

Uchwyt sufitowy jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku sprzętów montowanych na stałe, np. w miejscu pracy czy na uczelni. Takie urządzenia rzadko kiedy zmieniają swoje miejsce, nie ma więc problemu z ich niedostępnością od ręki. Poza tym mocowanie projektora do sufitu pozwala na zaoszczędzenie mnóstwa miejsca oraz ograniczenie zagrożenia związanego z obecnością leżących kabli czy nagrzewającej się obudowy.

Uchwyty sufitowe znacząco różnią się między poszczególnymi modelami. Mogą być kompaktowe, dedykowane do małych przestrzeni lub dość sporych rozmiarów z wysięgnikami, przeznaczone do dużych pomieszczeń. Te z wyższej półki umożliwiają także zmianę wysokości, kąta nachylenia, obracanie projektorem, a także pozwalają na ukrycie kabli, poprawiając estetykę konstrukcji.

Uchwyty sufitowe dzielą się miedzy sobą ze względu na rodzaj montowania projektora. Wyróżniamy wówczas:

  • uchwyty sufitowe z ramionami montażowymi – urządzenie przykręca się do metalowych chwytników, konstrukcja jest lekka i nie rzuca się zbytnio w oczy,
  • uchwyty sufitowe z półką – dosłownie wisząca z sufitu półka, na którą stawia się bądź przykręca rzutnik,
  • uchwyty sufitowe z windą – świetne rozwiązanie do wysokich pomieszczeń z podwieszanym sufitem. Wówczas można zastosować uchwyt z windą, która opuści projektor na ustaloną wysokość, a po skończeniu używania z powrotem schowa się w sufit, dbając o aspekt wizualny pomieszczenia.

profesjonalny stolik do projektora

Naścienny uchwyt do projektora – oszczędność miejsca i wygoda użytkowania

Uchwyt naścienny montuje się zdecydowanie prościej od sufitowego. Występuje on także w różnych wersjach – w formie półki, na której stawia się urządzenie lub metalowych uchwytów, do których przykręca się obudowę rzutnika.

Wybór modelu naściennego to przede wszystkim spora oszczędność miejsca, a także łatwiejszy i szybszy montaż. Niestety nie zawsze uda się znaleźć takie miejsce, w którym sprzęt będzie prezentował się dobrze i stał w odpowiedniej odległości od ściany czy płótna, gdzie ma powstawać obraz. Trzeba też zadbać o wiszące kable – najlepiej jest więc ustawiać go blisko źródła zasilania lub wykorzystać listwę maskującą.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu uchwytu naściennego? Przede wszystkim sprawdź, czy posiada on możliwość regulacji nachylenia i kąta ustawienia projektora. Drugą ważną cechą jest maksymalny udźwig – zwykle uchwyty radzą sobie z przeciętnych rozmiarów rzutnikiem. Warto jednak wybrać model o większym udźwigu – wówczas zyskasz pewność, że konstrukcja nie rozleci się krótko po zmontowaniu całości.

uchwyt ścienny do projektora

Rozwiązanie dla urządzeń mobilnych – jeżdżąca półka pod projektor lub statyw

Jeżeli zależy ci na mobilności i możliwości wyświetlania filmów czy zdjęć w różnych miejscach, nawet poza domem, doskonałym rozwiązaniem będzie półka pod projektor. Jej niewielkie rozmiary i obecność kółek pozwalają ustawić ją w dowolnym miejscu i zmieniać jej położenie bez większego problemu. Dzięki temu dostosujesz idealnie odległość sprzętu od ściany czy tablicy, a także wygodnie i w łatwy sposób przetransportujesz całość w bezpieczne miejsce po zakończonym seansie.

Stabilne statywy w formie tripoda świetnie sprawdzają się w terenie, np. podczas wyjazdów służbowych czy kina pod chmurką. A to dzięki niewielkim rozmiarom, lekkości i możliwości szybkiego demontażu. Po złożeniu stojak zajmuje mało miejsca, łatwo jest więc zmieścić go w transporcie. Takie rozwiązanie zachęca także brakiem konieczności wiercenia – nie musisz martwić się o hałas, bałagan i błędy w odległościach między dziurami w ścianie. Taki statyw możesz zabrać wszędzie ze sobą, a nieużywany zwyczajnie schować!

uchwyt sufitowy do projektora

Wybór idealnego uchwytu do projektora – podsumowanie

Zakup odpowiedniego modelu statywu do projektora zależny jest w dużej mierze od potrzeb właściciela sprzętu i sposobu jego użytkowania. Jeżeli często podróżujesz z całym elektronicznym bagażem, statyw lub wózek pod projektor sprawdzą się idealnie. Z kolei do użytku służbowego, na sali konferencyjnej czy wykładowej, najlepiej sprawdzi się model sufitowy. Statywy naścienne to wyjście pośrednie, które daje nam łatwiejszy montaż, ale nadal brak mobilności.

Niezależnie od rodzaju statywu i twoich wymagań pamiętaj o kilku ważnych parametrach – maksymalnym udźwigu (który będzie wyższy od realnego ciężaru rzutnika), obecności głowicy obrotowej i regulacji nachylenia, które umożliwią dostosowanie ułożenia sprzętu względem miejsca wyświetlania obrazu.

uchwyt do projektora

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com