Rozdzielczość w projektorach – co warto wiedzieć?

Wybierając projektor, trzeba sprawdzić jaka jest jego rozdzielczość, bo właśnie od niej – w głównej mierze – zależy jakość obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym lepsza jakość obrazu – choć trzeba pamiętać, że jeśli ten parametr jest zbyt wysoki, a sprzęt niezaawansowany technologicznie, jakość obrazu może spaść Parametr ten określany jest za pośrednictwem dwóch wartości liczbowych, oznaczających liczbę pikseli wyświetlanych w pionie i w poziomie.

Istnieje kilka standardów rozdzielczości w projektorach, bezpośrednio powiązanych z formatem. Standardy SVGA (800x600 px) i XGA (1024 x 768) zapewniają obraz w formacie 4:3 i zdecydowanie nie są polecane do wykorzystania na potrzeby kina domowego. Sprawdzą się na przykład w szkole czy na sali konferencyjnej, na potrzeby wyświetlania prezentacji.

projektor epson

Projektor Full HD czy 4K?

Rzutnik Full HD to idealny wybór, jeśli  komuś zależy na wysokiej jakości obrazu, w standardowym formacie 16:8. Rozdzielczość Full HD oznacza, że w ramach obrazu może zostać wyświetlone maksymalnie 1980x1080 pikseli. Projektor multimedialny w standardzie 4K, wyświetlający dwukrotnie większą liczbę pikseli, może zagwarantować ci jeszcze lepszą jakość niż Full HD – jednak ich cena będzie odpowiednio wyższa.

Jaki projektor Full HD wybrać?

Podobnie jak w przypadku wyboru projektora o innej rozdzielczości, przy zakupie rzutnika Full HD należy zwrócić uwagę na różne parametry, mające wpływ na komfort oglądania. Do najważniejszych należy technologia przetwarzania obrazu, rodzaj źródła światła oraz długość ogniskowej.

Technologia przetwarzania obrazu – DLP czy LCD?

Na rynku dostępne są projektory przetwarzające obraz na dwa różne sposoby – w technologii LCD lub DLP.

Pierwsza metoda polega na projekcji światła na matrycę ciekłokrystaliczną. W rozbudowanej wersji – 3LCD – w projektorze wykorzystywane są trzy osobne panele LCD, odpowiadające za różne kolory. Charakterystyczną cechą obrazu przetwarzanego w technologii LCD jest mocny kontrast i nasycenie kolorów. Jest on również dość jasny, w związku z czym warunki panujące w pomieszczeniu nie wpływają na widoczność w takim stopniu, jak w przypadku DLP.

Technologia DLP wykorzystuje układ mikroluster, przez który przepuszczane jest światło. Efektem takiej metody jest obraz w subtelniejszych odcieniach, płynniejszy i o mniejszej widoczności pikseli. DLP gwarantuje również długą żywotność sprzętu.

projektor philips

Jasność projektora

Główną wadą DLP jest nieco ciemniejszy obraz, przez co pomieszczenie trzeba odpowiednio przygotować przed wyświetlaniem obrazu. Istnieją jednak projektory DLP o względnie wysokiej jasności, jak na przykład BENQ MH535. Niemniej, jeśli  komuś zależy na najwyższym poziomie jasności, najlepiej wybrać LCD.

Źródło światła

Źródłem światła w projektorze mogą być diody LED lub wiązka światła laserowego. Co wybrać? To zależy od indywidualnych priorytetów. Diody LED są energooszczędne i niedrogie, ale mniej żywotne. Za projektor Full HD z laserem trzeba zapłacić znacznie więcej, jednak taki sprzęt przetrwa znacznie dłużej. Laserowe światło gwarantuje doskonałą jakość obrazu.

Ogniskowa projektora

Ogniskowa determinuje odległość, z jakiej może być wyświetlany obraz bez utraty jakości i zniekształceń. W przypadku kina domowego generalnie sprawdza się zasada „im bliżej, tym lepiej”. Umieszczając projektor blisko płaszczyzny, na której wyświetlany jest obraz, można bowiem uniknąć uciążliwych cieni.

Złącza i łączność

Istotnym udogodnieniem dla wielu osób może być opcja łączności bezprzewodowej za pośrednictwem Bluetooth lub Wi-Fi. Również rodzaj i ilość złącz ma tutaj znaczenie. Dla maksymalnego komfortu użytkowania i jakości obrazu projektor multimedialny powinien być wyposażony w dwa złącza HDMI, a do tego USB i mini Jack.

projektor epson

Projektor multimedialny Full HD to świetny kompromis dla tych, którym zależy na jakości obrazu, jednak bez inwestycji w kosztowne 4K. Wybierając swój sprzęt, pamiętaj o powyższych wskazówkach!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Elektronika.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com