Herbata na zimno przez wiele lat kojarzyła mi się z mocno aromatyzowanym słodkim napojem zamkniętym w plastikowej butelce z żółtą lub brzoskwiniową nakrętką. Nie wydawała się szczytem smaku, a po prostu niezłą alternatywą dla napojów gazowanych. Potem przypadkowo przeczytałam na opakowaniu herbaty z żółtym logo, że jest idealna do parzenia na gorąco i zimno. Zanurzyłam więc torebkę w zimnej wodzie, zostawiłam na kilka godzin i doznałam olśnienia. Herbata parzona na zimno, czyli ice tea, jest pyszna, prosta w przygotowaniu i tak samo wspaniale da się z niej przygotowywać smaczne napary, jak z herbaty na gorąco.

 

Strefa herbaty

 

Jak przygotować herbatę parzoną na zimno?

Herbata parzona na zimno (i kawa również) nazywają się cold brew. Często pod właśnie taką nazwą możecie je zobaczyć w kawiarnianym i restauracyjnym menu. Herbatę parzymy zupełnie tak samo, jak herbatę na gorąco z tą różnicą, że zalewamy ją zimną wodą i czekamy na zaparzenie około 8 godzin. Im dłużej parzy się herbata, tym więcej tanin wyczujemy. Innymi słowy, długo parzona staje się cierpka i gorzka. Najlepiej przyjąć, że na 1 szklankę wody potrzebujemy 1 łyżeczkę liści. Jeśli parzymy czarną herbatę w torebkach, 1 torebka wystarczy na 1-1,5 szklanki wody.

 

Herbata czarna z maliną i różą Palermo 100g

 

Z pewnością zauważyliście modę na zieloną herbatę na zimno aromatyzowaną imbirem, cytryną lub aloesem. Możecie taką przygotować w domu bez żadnych problemów. Do 1 litra zimnej wody wsypcie 15 g liściastej zielonej herbaty i pozwólcie im parzyć się przez 8 godzin. Jeśli macie ochotę aromatyzować ją imbirem, to od razu dodajcie jednocentymetrowy kawałek świeżego korzenia. Cytrynę lepiej dodać po parzeniu. Aloes możecie kupić w sklepie z azjatycką żywnością i dodać do herbaty.

Cold brew możemy przygotować z przegotowanej, ostudzonej wody lub z kranówki, jeśli taką pijemy na co dzień. Z pewnością należy unikać wody mineralnej, ponieważ jej skład wpływa na finalny smak herbaty. Jeśli nie chcecie czekać na ostudzenie wody na herbatę, a nie macie zaufania do kranówki, wybierzcie wodę źródlaną, która ma najuboższy profil minerałów.

 

zielona herbata

 

Czego potrzebujemy do zaparzenia herbaty na zimno?

Herbatę najłatwiej parzyć w sporym dzbanku, z którego będziemy mogli sobie ją nalewać raz po raz lub w słoiku z nakrętką, jeśli spodziewamy się gości albo bardzo lubimy herbatę. Warto pamiętać, że zarówno dzbanek, jak i słoik muszą zmieścić się w lodówce. Bez tego trudno będzie przygotować parzenie na zimno.

Nie jestem fanką herbaty z fusami - bardzo mnie irytują, bo zatykają kranik, pływają gdzie chcą i utrudniają mieszanie naparu z dodatkami. Dlatego herbatę parzę w zaparzaczu – koszyczku, do którego wsypuję odpowiednią ilość liści, filtrze, który przyczepiam do brzegu dzbanka lub w papierowej torebce-filtrze. Dzięki temu mogę też bardziej kontrolować intensywność smaku. Jeśli czuję, że herbata mogłaby być mocniejsza, po prostu zostawiam ją dłużej w naczyniu i wyciągam wtedy, kiedy smak mi odpowiada.

 

Zaparzacz do herbaty SECRET DE GOURMET, 1,3 l

 

Jak dodać smaku herbacie na zimno?

Herbata na zimno niewiele różni się od herbaty na gorąco. Możemy do niej dodać sok malinowy lub rabarbarowy, wycisnąć odrobinę soku z cytryny i pomarańczy. Jeśli lubimy słodką herbatę, najlepiej posłodzić ją miodem - warto go najpierw rozpuścić w odrobinie ciepłej wody, żeby połączył się z herbatą. Do napoju możemy dodać też świeże maliny, borówki, plasterki cytryn, kawałki świeżych brzoskwiń czy jabłek, gałązki mięty lub rozmarynu. Jeśli herbatę wypijecie w ciągu jednego dnia, to śmiało dodajcie te wszystkie świeże dodatki. Jeśli jednak będziecie ją pić przez kilka dni, najlepiej dodać je bezpośrednio do szklanki, zalać herbatą i tym samym uniknąć ewentualnego zatrucia.

 

ice tea

 

Jakie połączenia smakowe są pyszne?

Ilość dodatków, jaką podam, przypada na 1 litr gotowej herbaty na zimno. Można je dodawać do dzbanka przed podaniem lub bezpośrednio do szklanek, odmierzając odpowiednie porcje składników. Bawmy się smakami tak, jak to robimy ze zwykłą herbatą.

  • Cytryna: sok z 1/2 cytryny, 1 cytryna sparzona i pokrojona w plasterki, 3 gałązki mięty, ewentualnie 1/4 szklanki cukru lub miodu
  • Śliwka: 6 śliwek przekrojonych na pół, 3 goździki, 2 łyżki soku z cytryny
  • Brzoskwinia: 2 brzoskwinie pokrojone w ósemki, 2 gałązki szałwii, 2 łyżki soku z cytryny
  • Truskawki: 1 szklanka pokrojonych truskawek, 1 łyżeczka herbaty hibiskusowej, 1/4 szklanki cukru, odrobina cukru z prawdziwą wanilią
  • Maliny: 1 szklanka malin, 1 łyżeczka herbaty hibiskusowej, 1/4 szklanki cukru
  • Ogórek: 1/2 ogórka pokrojonego w plasterki, 3 gałązki bazylii, 1/4 cytryny pokrojonej w plasterki
  • Melon: 1 szklanka melona pokrojonego w kostkę, cukier do smaku

 

Herbata Rooibos ananasowo-waniliowa z kwiatami jaśminu i szafranem - Afrykańskie lato

 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock