Grill i kociołek służą do obróbki termicznej produktów spożywczych w warunkach polowych. Proces przygotowywania dań w kociołku bardziej przypomina starodawne metody gotowania potrawki w garnku zawieszonym nad paleniskiem. Warto się przekonać do tego sposobu, ponieważ dania z kociołka są niezwykle smakowite, aromatyczne i sycące.

Czym właściwie jest kociołek myśliwski? 

Kociołek to pękaty garnek wykonany z żeliwa. Wykorzystanie konkretnie tego materiału nie jest przypadkowe. Oprócz bardzo dużego ciężaru jedną z głównych cech charakterystycznych żeliwa jest jego odporność na działanie wysokiej temperatury, a także wytrzymałość. Te solidne garnki z pokrywką doskonale trzymają temperaturę, dzięki czemu przyrządzone w nich potrawy dużo dłużej są ciepłe. Idealnie nadają się na letnie wypady, ale też świetnie sprawdzą się poza sezonem, nawet w zimowych warunkach. Gdy zechcesz przygotować treściwe i pożywne jedzenie w plenerze, kociołek myśliwski będzie wspaniałym pomysłem.

 

Paleniska i kociołki

 

Jak gotować w kociołku? Przydatne wskazówki

Gdy chcesz przyrządzić posiłek w kociołku, musisz zacząć od rozpalenia ogniska. Pamiętaj, żeby zawsze przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z ogniem. Jeśli wolisz gotować w warunkach domowych, możesz umieścić kociołek w kominku lub piecu.

Jak chcesz przygotować smakowite danie w kociołku, zapamiętaj poniższe wskazówki. Aby zapobiec przywieraniu składników potrawy podczas procesu gotowania, wyłóż brzegi garnka liśćmi kapusty. Nada ona specyficzny smak daniu i sprawi, że posiłek nie przypali się. Jeśli problem przywierania chcesz rozwiązać w inny sposób lub po prostu nie przepadasz za kapustą, zdecyduj się na zakup kociołka z emaliowanym wnętrzem.

 

Kociołek żeliwny garnek myśliwski KAWMET 10L

 

Po skończonym gotowaniu wystudzony kociołek należy każdorazowo dokładnie wyczyścić z resztek pożywienia. Do tego celu zawsze używaj mokrego piasku. Przygotuj kilka garści piasku lub drobnego żwiru ze składu budowlanego. Następnie dodaj niewielką ilość wody i wymieszaj. Powstałą papkę rozprowadź po wewnętrznych ściankach naczynia i za pomocą druciaka wyszoruj dokładnie środek garnka. Detergenty do mycia grilla nie są polecane w przypadku kociołka. Taka tradycyjna metoda mechanicznego czyszczenia sprawdza się najlepiej.

Takie naczynie jest wyjątkowo solidne i odporne na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych, dlatego jego przechowywanie nie jest kłopotliwe. Pamiętaj tylko o regularnej impregnacji, podczas której należy pokryć kociołek warstwą oleju roślinnego. Przed kolejnym użyciem koniecznie zmyj tę warstwę za pomocą wody i piasku.

 

Kociołek afrykański Browin Safari żeliwny 7 l

 

Ulubione składniki na staropolskie potrawki

Tradycyjne dania wykorzystujące lokalne produkty najwyższej jakości to doskonały pomysł na jedzenie, który zrealizujesz z pomocą kociołka. Oprócz kapusty, którą możesz wyłożyć środek garnka, aby danie nie przywarło podczas prażenia, do ulubionych składników należą znane z babcinych ogródków produkty. Cebule, ziemniaki, marchew, pietruszka, seler, czosnek, fasola i przyprawy to główne składniki, których warto użyć. Zarówno warzywa korzeniowe, jak i kapustne po długiej obróbce termicznej nabierają cudownej miękkości oraz zaskakującej słodyczy.

Do tego idealnie pasuje mięso w postaci kiełbasy, ale także boczku czy słoniny. Równie dobrze nada się znana z grilla karkówka. Pamiętaj o pokrojeniu składników na odpowiedniej wielkości kawałki. Zbyt duże fragmenty nie zdążą się upiec. Z drugiej strony, gdy będą one za małe, rozgotują się i uzyskasz konsystencję papki. Z pewnością po kilku próbach dojdziesz do wprawy i odkryjesz idealne dla siebie proporcje składników, mieszanki przypraw oraz takie wielkości kawałków, które najlepiej ci odpowiadają.

 

Kociołek żeliwny węgierski + patelnia 2w1 KAWMET

 

Do ułożonych w odpowiedniej kolejności (kapusta, potem mięso, marchew i ziemniaki, cebula) składników dobrze jest dodać kilka plastrów słoniny na dnie garnka. Pamiętaj, aby produkty, które nie wymagają długiego gotowania, umieszczać w górnych warstwach. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc podniesie walory dania, sprawi, że stanie się ono bardziej aromatyczne i sycące. Oprócz tego, natłuszczone dno naczynia jest mniej podatne na przypalanie. Spróbuj też udoskonalić swoją kompozycję dodatkiem ziół i przypraw. Nie zapomnij o odpowiedniej ilości wody (tyle, żeby przykryła warzywa), bulionu lub np. piwa. Dodatek płynu przyda się podczas prażenia i sprawi, że warzywa i mięso będą idealnie uduszone i nie przypalą się.

 

Kociołek, garnek żeliwny 11,3 l + akcesoria

 

Przepisy na jednogarnkowe dania z kociołka

Z uwagi na to, że w kociołku można przyrządzić spore ilości jedzenia, przygotuj się na dużo krojenia i obierania. Podstawowy zestaw składników na dania jednogarnkowe to: liście kapusty, ziemniaki, kilka cebul, marchewki, boczek surowy, dobra kiełbasa, słonina, przyprawy do smaku, trochę masła lub innego tłuszczu. Do tego możesz dodać właściwie wszystko, na co masz ochotę. Proporcje dobierz do twojego gustu kulinarnego, jeśli chodzi o ilość – weź pod uwagę pojemność naczynia. Eksperymentuj z namoczoną fasolą, pieczarkami, warzywami korzeniowymi. W sieci znajdziesz wiele przepisów, ale tak naprawdę najlepiej jest kierować się osobistymi preferencjami.

Kiedy naczynie jest już uzupełnione składnikami, przykryj je pokrywką i umieść nad ogniem. Prażenie trwa zwykle około godziny, zależy to oczywiście od rozmiarów ogniska oraz samego kociołka, a także od stopnia jego wypełnienia. Po upływie około 50 minut, gdy znad ogniska zacznie wydobywać się smakowity zapach, potrawa jest już gotowa.

Pamiętaj, że zarówno sam kociołek jak i jego zawartość są bardzo gorące, dlatego zachowaj szczególną ostrożność podczas nakładania i odczekaj chwilę przed rozpoczęciem degustacji.

 

Orion kociołek emaliowany, 13 l

 

Kociołek myśliwski – uniwersalna metoda przygotowywania pożywienia

Przepisy tradycyjnej polskiej kuchni wspaniale pasują do kociołka. Ta niezawodna metoda przygotowywania pożywienia może i jest nieco czasochłonna, ale gwarantuje niepowtarzalny efekt w postaci dużych ilości smakowitego i pożywnego jedzenia. Uniwersalność wykorzystania sprawia, że z takiego sposobu przyrządzania posiłków możesz skorzystać zarówno w lesie jak i we własnym ogrodzie o dowolnej porze roku.

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję.

 

Zdjęcia okładkowe – źródło: Shutterstock