Czym jest zielona herbata?

Zielona herbata to liście herbaty chińskiej, odkrytej i spopularyzowanej właśnie w tym kraju. Ten znany od lat napar zyskał sławę na całym świecie przede wszystkim dzięki właściwościom prozdrowotnym, jakie oferuje. Według legendy genezą parzenia zielonej herbaty był moment, w którym to odpoczywający pod herbacianym krzewem cesarz Szen Nung skosztował gorącej wody, do której wpadło kilka liści tej rośliny. Zachwycony smakiem postanowił pić ją właśnie w ten sposób.

Choć zrywana jest z tych samych krzaków, co jej czarny odpowiednik, swój kolor, smak i działanie zawdzięcza temu, że nie jest poddawana procesowi fermentacji, jak w przypadku herbaty czarnej. Ten typ herbaty ma wiele odmian, które różnią się od siebie smakiem, kolorem i aromatem. Wszystko zależy od miejsca uprawy i panującego w nim klimatu.

Zielona herbata – właściwości i działanie

Jakie właściwości ma zielona herbata? Przede wszystkim jest źródłem witamin i minerałów, takich jak magnez, cynk, żelazo, potas, fosfor i fluor. Znajdziesz w niej także witaminę C, K i E, a sam napar jest bogaty w antyoksydanty, dlatego jego picie to element profilaktyki antynowotworowej.

Wykorzystywana jest także w kosmetyce, ponieważ kremy, balsamy czy odżywki z jej dodatkiem zwalczają niedoskonałości cery, łagodzą podrażnienia oraz mają korzystny wpływ na włosy (np. w odżywkach zawierających proteiny roślinne).

Ile kalorii ma zielona herbata?

Jeśli zastanawiasz się, ile kalorii ma zielona herbata, bo zależy ci na utracie masy ciała, to odpowiedź na pewno ci się spodoba. Szklanka naparu to tylko około 2 kalorie, więc śmiało możesz włączyć ją do swojej diety i cieszyć się jej smakiem oraz działaniem, a dodatkowo wspomożesz proces redukcji masy ciała.

Na co pomaga zielona herbata?

Zielona herbata wspomaga metabolizm wątroby oraz poprawia funkcje mózgu. Zalecana jest także w łagodnych stanach depresyjnych i spowalnia rozwój demencji u osób starszych. Dzięki teinie, która jest odpowiednikiem kofeiny, dodatkowo zmniejsza uczucie senności. Ponadto działa moczopędnie i skutecznie oczyszcza organizm z toksyn, przy okazji przyspieszając przemianę materii i zmniejszając apetyt.

Na co jeszcze pomaga zielona herbata? Nie bez powodu jest nazywana także herbatką młodości, ponieważ dzięki zawartym w niej składnikom antyoksydacyjnym pomoże ci zachować młody wygląd i zdrowie. Co więcej, regularnie pijąc ten napar, skutecznie uporasz się z problemem nieświeżego oddechu oraz zwalczysz niepożądane bakterie namnażające się w jamie ustnej.

Regularne spożywanie zielonej herbaty wspomaga również proces odchudzania, blokując wchłanianie tłuszczów oraz wpływając na ich redukcję w organizmie. To również sprzymierzeniec w walce z cellulitem.

Dodatkowo zielona herbata stymuluje układ krążenia oraz skutecznie obniża poziom złego cholesterolu i zmniejsza ryzyko udaru czy zawału. Warto więc włączyć ją do swojej diety, zwłaszcza że na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, które warto wypróbować np. w wersji smakowej, marki CUP&YOU.

Jak parzyć zieloną herbatę?

Aby jednak cieszyć się wszystkimi dobroczynnymi właściwościami zielonej herbaty, musisz pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilość naparu (nie więcej niż 4 filiżanki dziennie) oraz wiedzieć, jak prawidłowo parzyć zieloną herbatę. Od tego bowiem zależy jej smak i działanie! Zacznij więc od odpowiedniej temperatury wody, która nie powinna przekraczać 85°C. Samo parzenie powinno trwać do 3 minut przy pierwszym zalaniu. Aby uzyskać właściwości pobudzające naparu, należy parzyć liście maksymalnie 2-3 minuty. Przy dłuższym zaparzaniu herbata będzie działać uspokajająco. Po tym czasie wyjmij torebkę lub liście ze szklanki – w przeciwnym razie napar będzie parzyć się dalej, a jego smak może stać się bardzo intensywny i gorzki, przez co nie każdemu przypadnie do gustu.

Kupując herbatę liściastą, możesz z powodzeniem zaparzyć ją więcej niż jeden raz, bez konieczności wrzucania nowych listków. Najczęściej liczba naparów z jednego „zasypania” wynosi trzy. Takie ponowne zalanie różni się od pierwszego tym, że powinno trwać od 30 do 60 sekund parzenia dłużej.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj parzenia wybierzesz, warto też sprawdzić, co zaleca sam producent, ponieważ herbata ta ma różne odmiany i dodatki. W związku z tym czas jej parzenia może się delikatnie różnić od tego podstawowego.

Chcąc znaleźć najlepszy dla siebie rodzaj zielonej herbaty, sprawdź dostępne rodzaje i porównaj je ze sobą pod kątem dodatków lub formy. W naszym asortymencie znajdziesz różne odmiany, które zdecydowanie warto włączyć do codziennej diety.

Więcej poradników i przepisów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock